Osiem firm, cztery z Polski i cztery zagraniczne, jest zainteresowanych wykonaniem dokumentacji do budowy północnej obwodnicy Olsztyna – poinformował rzecznik olsztyńskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Karol Głębocki. Obecny przetarg to już trzeci z kolei.
Rzecznik prasowy olsztyńskiej GDDKiA Karol Głębocki poinformował, że wykonaniem „Studium korytarzowego” oraz „Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z materiałami do decyzji środowiskowej dla północnej obwodnicy Olsztyna i obwodnicy Dywit” zainteresowanych jest osiem podmiotów. Najniższą cenę, niespełna, 3,5 mln zł zaoferowała firma Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem, najwyższą, blisko 7 mln zł, konsorcjum firm TPF z Warszawy i TPF Getinsa Euroestudios z Madrytu.
„Budżet jaki przeznaczyliśmy na wykonanie zadania to nieco ponad 5,5 mln zł” – dodał Głębocki.
Rzecznik olsztyńskiej GDDKiA poinformował, że zawarcie umowy z wykonawcą planowane jest na drugi kwartał 2021 r.
Obecny przetarg jest trzecim postępowaniem w sprawie przygotowania dokumentacji projektowej dla obwodnicy Olsztyna i Dywit. Poprzednie dwa postępowania zostały unieważnione. W pierwszym postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta, natomiast w drugim jedna z ofert zawierała błędy, a druga z ofert, sporządzona prawidłowo, przekraczała znacznie oszacowaną wartość zamówienia.
Północna obwodnica Olsztyna ma mieć około 20 km. Prace przygotowawcze do budowy tej drogi przewidziane są na lata 2021-2025, a sama realizacja na lata 2026-2030.
Budowa obwodnicy Olsztyna i Dywit ma powstać w ramach rządowego „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”. W ramach tego Programu, oprócz obwodnicy Olsztyna i Dywit, powstaną obwodnice Smolajn, Gąsek, Pisza i Szczytna.