-2 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ciąg dalszy o inwestycji hotelowej w Rybakach. Arcybiskup zabrał głos

OlsztynCiąg dalszy o inwestycji hotelowej w Rybakach. Arcybiskup zabrał głos

Arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński powiedział ostatnio, że budowa kompleksu hotelowego w Rybakach jest potrzebna do tego, by uratować zabytki, które są pod opieką Kościoła. Jak powiedział arcybiskup Górzyński „Sytuacja zmusza Kościół do szukania nowych źródeł utrzymania”.

Radni głosowali w sprawie planu zagospodarowania

reklama

W zeszłym tygodniu radni gminy Stawiguda przegłosowali plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwi powstanie w Rybakach nad jeziorem Łańskim kompleksu hotelowego. Jego budową zajmie się spółka, w której większościowym udziałowcem jest Archidiecezja Warmińska.

Plany związane z budową kompleksu od początku budzą kontrowersje zarówno wśród lokalnej społeczności jak i w kraju. Głównie ze względu na wielkość obiektu. Ma bowiem powstać hotel z 300 pokojami oraz 28 domków letniskowych. W internecie krążą apele nawołujące o zatrzymanie inwestycji jak również nazwiska radnych, którzy zagłosowali za inwestycją.

Kościół musi szukać nowych źródeł finansowania

reklama

Jak powiedział arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński Kościół na Warmii, podobnie jak inne diecezje, musi szukać nowych źródeł finansowania. Jak dodał „Dla utrzymania stałych instytucji kościelnych, a szczególnie opieki nad zabytkami, od lat wysoce niewystarczające są ofiary od wiernych. Poza nimi Kościół warmiński nie ma żadnego innego źródła finansowania. Dlatego jesteśmy zmuszeni do poszukiwania nowych, zewnętrznych źródeł finansowania”.

Arcybiskup zwrócił również uwagę, że „Wdzięczni jesteśmy za możliwość pozyskiwania funduszy z różnych źródeł (państwowe, samorządowe, unijne). Nie zawsze dostajemy dotacje, a gdy dostajemy pozostaje konieczność wniesienia wkładu własnego. Przerasta on często możliwości finansowe parafii. Dostajemy nakazy remontów, ale nikogo nie obchodzi to, że parafie nie mają za co tego remontu przeprowadzić”. I dodał „Nikogo nie obchodzi, że dana parafia nie ma pieniędzy na te konieczne remonty”. Podkreślił przy tym, że władze kościelne są zobowiązane przez Watykan do właściwego rozporządzania majątkiem kościelnym, a polskie władze świeckie takie jak na przykład służby konserwatorskie również zobowiązują duchownych jako gospodarzy tych zabytków do koniecznych napraw i remontów.

W Olsztynie powstaje nowe centrum handlowe

Konieczne są pilne prace konserwatorskie obiektów sakralnych

reklama

Arcybiskup Górzyński zwrócił uwagę, że wiele zabytków wymaga pilnych kosztownych prac konserwatorskich. Wśród nich dużych nakładów finansowych wymagają między innymi gotyckie Wzgórze Katedralne we Fromborku czy barokowe sanktuaria w Krośnie i Chwalęcinie. Jak powiedział arcybiskup „Zdecydowana większość świątyń na Warmii to obiekty zabytkowe. Z roku na rok nakłady remontowe na te obiekty będą rosnąć, a perspektywy pozyskiwania pieniędzy dla Kościoła nie mamy żadnych”.

Kontrowersyjna inwestycja w Rybakach

Arcybiskup odniósł się do kontrowersji wokół inwestycji w Rybakach. Powiedział, że stronie kościelnej jest bardzo przykro, że doszło do podziału lokalnej społeczności. I zapewnił, że „Zależy nam bardzo, by inwestycja przeprowadzona była z zachowaniem wszystkich zasad, w tym społecznych. Powstanie kompleksu nie jest jeszcze przesądzone, bo wymagane są m.in. decyzje środowiskowe. Jeśli one będą wskazywały, że kompleks nie powinien powstać, to uszanujemy wszystkie decyzje kompetentnych urzędów”.

Największe kontrowersje wzbudza fakt, że hotel i domki mają powstać na terenie, który Archidiecezja Warmińska otrzymała od Skarbu Państwa w ramach rekompensaty za grunty wywłaszczone w okresie PRL. Jak powiedział arcybiskup „W 1950 roku został zabrany majątek kościelny. Historycy mówią, że na Warmii nie było parafii, które by nie miały po 100 ha ziemi, niektóre tylko miały mniej, ok. 80 ha. My za te ziemie dostaliśmy po 15 ha”.

Każdy może kupić wieżowiec w Olsztynie

Kiedy rozpocznie się budowa?

Jak powiedział wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz po przyjęciu przez radnych planu zagospodarowania przestrzennego jest to dopiero początek drogi, jaką inwestor musi przebyć do rozpoczęcia budowy hotelu. Jak ocenił budowa może się rozpocząć za około dwa lata, między innymi po uzyskaniu decyzji środowiskowej. Wskazał również, że według planów hotel ma sięgać 4 kondygnacji naziemnych. Procedura planistyczna trwała 5 lat. Jak podkreślił wójt „Przecież staramy się, by polski kapitał rósł w siłę i inwestował w Polsce” i ocenił udział Archidiecezji Warmińskiej w planowanej inwestycji jako udział „polskiego, stabilnego inwestora.

Szacowane wpływy do budżetu gminy

Jak się szacuje wpływy do budżetu gminy, które wynikać mają z opłaty planistycznej i innych szacowane są na 1 mln do 1,5 mln zł, a przychody z tytułu podatku od nieruchomości mogą wynieść ok. 1 mln zł rocznie, opłaty klimatycznej – ok. 0,4 mln zł rocznie. Inwestor zadeklarował również udział w finansowaniu dróg lokalnych.

Właścicielem spółki Projekt Rybaki-Łańsk jest spółka BBI Development S.A. i Archidiecezja Warmińska.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

28 KOMENTARZY

28 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
RD
18 stycznia 2023 16:20

Gorzynski, bredzisz oszuście. Frombork był i jest remontowany z funduszu publicznych , ministerstwo kultury oraz z unijnych środków. Ze swoich, kościelnych, nie dajecie nic. Życie na kredyt, pies ci mordę lizał

Andrzej
18 stycznia 2023 11:40

Baju, baju… Pazerność nie ma granic

Popularne

Poznaliśmy nowego najemcę w Dukacie. Tym razem nie będzie to sklep odzieżowy