5 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Mija 105 rocznica śmierci Wojciecha Kętrzyńskiego

KętrzynMija 105 rocznica śmierci Wojciecha Kętrzyńskiego

15 stycznia 1918 roku zmarł Wojciech Kętrzyński, polski historyk badający dzieje Pomorza, Warmii i Mazur oraz bibliotekarz, publicysta i poeta. Jego odkrycie o polskim pochodzeniu jego rodziny i zamiana niemieckiego nazwiska na polskie było dla niego bardzo ważne. W swoich dziełach podejmował się m.in. kwestii krzyżackiej, etnografii Pomorza i Mazur i wędrówek Słowian na Zachodzie Europy, a także napisał ponad 200 artykułów i rozpraw. Kętrzyński był również jednym z liderów komitetów niesienia pomocy Mazurom.

reklama

Urodził się jako Adalbert von Winkler w Lecu, a wychowywał się po niemiecku, ale jako dorosły usilnie dążył do poznania języka ojczystego i nawiązania kontaktów z polskojęzycznymi rodzinami. W trakcie swojego życia był wielokrotnie aresztowany i więziony m.in. za przewóz tajnych dokumentów i broni dla Powstania Styczniowego.

Wojciech Kętrzyński zmarł w wieku 80 lat we Lwowie, gdzie przez wiele lat kierował Zakładem Narodowym im. Ossolińskich. Jego ciał sfinansowano na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, ale jego nazwisko upamiętnia wiele ulic i instytucji w Polsce.

reklama

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kokos
17 stycznia 2023 11:17

Ja rozumiem, że Olsztyn to małe, zaściankowe miasto i nic się tu nie dzieje (oczywiście poza betonowaniem). Ale na prawdę nie ma o czym pisać?

Polecane
Ogłoszenia