-2 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Znaleziono pierwsze artefakty w miejscu braniewskiego ratusza

BraniewoZnaleziono pierwsze artefakty w miejscu braniewskiego ratusza

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w miejscu dawnego braniewskiego ratusza archeolodzy znaleźli pierwsze artefakty: zniszczony sejf, tabliczkę dawnej kasy Miejskiego Ogniowego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, kapsel, fragment kafla.

reklama

Prace w Braniewie (Warmińsko-mazurskie) rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają co najmniej do przyszłego roku.

Kanał w mediach społecznościowych poświęcony pracom archeologicznym w miejscu dawnego braniewskiego ratusza poinformował we wtorek, że przez pierwsze dwa dni prac odkopano jedno z pomieszczeń piwnicznych pod dawną Kasą Miejską od strony południowej ratusza. W tym być może pochodzącą ze średniowiecza ścianę południową pierwotnego ratusza (do 1741 r.)

reklama

„Odkopana piwnica została wykonana pod dawnym podcieniem w połowie XIX w. i mieściła sejf” – podano i dodano, że archeolodzy odnaleźli zniszczony sejf (być może z utworzonej w 1920 r. Kasy Miejskiej), ale też tabliczkę dawnej kasy Miejskiego Ogniowego Towarzystwa Ubezpieczeniowego (Stadt-feuersozietätskasse), fragment kafla z fabryki Waltera Wedela, kapsel z browaru BAB, fragmenty ksiąg metrykalnych z urzędu stanu cywilnego oraz prawdopodobnie kulę armatnią. „Być może to kula z armat eksponowanych w XIX w. przed ratuszem a pochodzących z wojny 1870-71” – poinformowano.

Opuszczona mazurska wieś skrywa straszną historię. Była jedną z największych osad


reklama

Teren, który od poniedziałku jest poddany badaniom archeologów ma wymiary 24 na 52 metry – do końca lat 50. XX w. stał w tym miejscu gotycki, wielokrotnie przebudowywany okazały ratusz miejski. W czasie II wojny światowej został on ziszczony w 85 procentach ale mimo to miał być odbudowany. Ponieważ do odbudowy nie doszło ruiny rozebrano, a pozostałości budowli zasypano.

Samorząd Braniewa chce odbudowy dawnego ratusza. To, czy, kiedy i w jakiej formie będzie to możliwe zależy m.in. od wyniku prowadzonych badań archeologicznych.

Leżące u ujścia rzeki Pasłęki Braniewo to pierwsza stolica Warmii i zarazem najstarsze warmińskie miasto założone przez pierwszego biskupa Warmii Anzelma w 1254 roku. Pierwsza wzmianka o ratuszu w Braniewie pojawia się w kronikach w 1364 roku. Wiadomo, że przez lata w braniewskim ratuszu był też sąd, a w jego piwnicach cele. W XVI w. odnotowywano, że wspaniałością i okazałością braniewski ratusz nie ustępuje ratuszom w Elblągu, czy Gdańsku.

Rok Kopernika będzie świętowany na Warmii

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Opuszczona mazurska wieś skrywa straszną historię. Była jedną z największych osad