fbpx
1 C
Olsztyn
piątek, 3 grudnia, 2021
reklama

Odnaleziono szczątki bombowca Ju-87 z czasów II wojny światowej

reklama

Szczątki niemieckiego bombowca Ju-87 z czasów II wojny światowej odnaleźli miłośnicy historii w lesie koło Olsztynka (woj. warmińsko-mazurskie). Zebrane fragmenty rozbitego samolotu, które ważą łącznie pół tony, trafiły do Muzeum Śląskiego Września 1939 r.

Jak poinformował Arkadiusz Dominiec z tego muzeum, odkrycia dokonała grupa miłośników historii ze Śląska, która przez trzy dni przeszukiwała kompleks leśny na południe od Jeziora Plusznego w okolicach Waszety w gminie Olsztynek. Poszukiwania odbywały się za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków i właściciela terenu, czyli nadleśnictwa Nowe Ramuki.

reklama

Dominiec, który kierował poszukiwaniami, przekazał, że odnaleziono fragmenty wraku bombowca nurkującego Junkers Ju-87 Stuka (skrót niemieckiej nazwy Sturzkampfflugzeug, czyli tzw. Stukasa), w wersji D-3.”To dość rzadka maszyna, więc takie znalezisko to prawdziwy rarytas. Początkowo były przesłanki, że może to być samolot, który rozbił się we wrześniu 1939 r. niedaleko lotniska w Gryźlinach, gdy wracał z lotu bojowego nad Warszawą. Okazało się jednak, że najprawdopodobniej jest to samolot, który uległ katastrofie w sierpniu 1944 r.” – powiedział Dominiec.

Odnaleziono w sumie około pół tony fragmentów wraku samolotu, które zgrupowane były w kilkunastu dołach. Zdaniem poszukiwaczy, prawdopodobnie zaraz po katastrofie Niemcy zabezpieczyli silnik i uzbrojenie rozbitej maszyny, a poszycie i pozostałe fragmenty wraku pozbierali i zakopali w tych miejscach.

„Znaleźliśmy m.in. goleń podwozia samolotu, na której było montowane koło, fotel strzelca czy tablicę kokpitu z rozbitymi zegarami. Jest dużo ciekawych, dobrze zachowanych elementów. Na niektórych widać farbę, w tym fragmenty krzyży namalowanych na skrzydłach” – mówił Dominiec.

Czytaj też:  15 515 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 250 osób z COVID-19

Miłośnicy historii liczą, że po dokładnej identyfikacji m.in. odnalezionych tabliczek znamionowych uda się na podstawie archiwów ustalić losy tego samolotu i jego dwuosobowej załogi.

Odnalezione szczątki Stukasa przewieziono już do Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach. Jeśli placówka uzyska zgodę służb konserwatorskich, to części wraku, po poddaniu konserwacji będą eksponowane w przyszłości w muzealnej sali katastrof lotniczych.

Bombowce Junkers Ju-87 Stuka służyły w Luftwaffe przez całą drugą wojnę światową, ale od 1943 r. ich bojowe użycie ograniczało się do frontu wschodniego. Łącznie zbudowano około 6,5 tys. takich maszyn.

Ju-87 z okolic Olsztynka to nie jedyny samolot z czasów drugiej wojny, którego pozostałości odnaleziono w ostatnich latach na Warmii i Mazurach.

W 2015 r. w lesie koło Pisza natrafiono na porozrzucane szczątki myśliwca Messerschmitt BF 109 i broń pokładową tego samolotu. Rok wcześniej pod Gierzwałdem wydobyto silniki niemieckiego bombowca Heinkel He-111, który pod koniec wojny uderzył o ziemię i wbił się w bagnistą łąkę.

źródło: PAP, fot. Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama