6 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024
reklama

Kolejny projekt Stowarzyszenia Patria Nostra we współpracy z Touro University Berlin

OlsztynKolejny projekt Stowarzyszenia Patria Nostra we współpracy z Touro University Berlin

Olsztyńskie Stowarzyszenie Patria Nostra rozpoczęło realizację projektu zatytułowanego „Jak edukować społeczeństwo niemieckie w sprawach zbrodni niemieckich popełnionych w Polsce podczas II Wojny Światowej?”.

reklama

Działania projektowe finansowane są z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2023″. Partnerem projektu jest amerykańsko-żydowsko-niemiecka uczelnia wyższa Touro University Berlin.

Celem projektu jest przeciwdziałanie dezinformacjom dotyczącym historii XX wieku w odniesieniu do zbrodni niemieckich, popełnionych podczas II wojny światowej oraz upowszechnianie prawdy o II wojnie światowej wśród niemieckiej opinii publicznej. Dlatego też działania prowadzone są głównie na terenie Niemiec i skierowane do tamtejszej opinii publicznej, która posiada mniej niż szczątkową wiedzę o zbrodniach popełnionych przez Niemców na obywatelach polskich (w tym na obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego) w latach 1939-1945. Mają one charakter stricte edukacyjny.

reklama

“Na październik (25-27.10) zaplanowaliśmy wizytę przedstawicieli niemieckich historyków i naukowców w Polsce. Później w listopadzie (16.11), w siedzibie Touro University Berlin odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa obejmująca zagadnienia związane z tytułem projektu. Zaś podsumowanie stanowić będzie monografia pokonferencyjna, przeznaczona głównie dla odbiorcy niemieckiego pod roboczym tytułem Wadliwy kod pamięci “polskie obozy zagłady” – korekta terminu“– informuje mec. Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra.

Agenda konferencji zapowiada się niezwykle interesująco. I tak mec. Lech Obara – prezes Stowarzyszenia Patria Nostra przybliży zarówno w prelekcji, jak i w referacie współczesne problemy prawne w dochodzeniu roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych w postaci godności i tożsamości narodowej. Zwróci m.in. uwagę na niebezpieczeństwo stosowania zwrotów typu „polski obóz zagłady” czy „polski obóz koncentracyjny” jako tzw. wadliwych kodów pamięci.

Frank Grelka (Uniwersytet Europejski Viadrina, Frankfurt nad Odrą) w panelu „Nauka i Pamięć” zajmie się pojednaniem polsko-niemieckim w kontekście niemieckich badań naukowych. W tym samym panelu udział wezmą Agnieszka Wierzcholska i Robert Parzer (Miejsce spotkania z Polską — pomnik Polski) oraz Uwe Hofschläger (Geschichtswerkstatt Spandau), który zajmie się tematyką wycieczek szkolnych do Polski.

reklama

Kolejny panel odbędzie się pod hasłem „Poza Polakami i Żydami: mniejszości narodowe”. Tu głos zabierze prof. Stephan. Lehnstaedt („Niemcy i Niemcy etniczni”) oraz Marta Ansilewska-Lehnstaedt („Tatarzy jako sprawcy i ofiary”). Niewątpliwie bardzo pouczający będzie też referat „Ślązacy w Polsce i Serbołużyczanie w Niemczech” autorstwa Jensa Baumanna (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Saksonii).    

Osobny panel przeznaczony będzie dla Marka Klata, scenarzysty filmu „Kamerdyner”. Przybliży on złożone stosunki polsko-niemiecko-kaszubskie w przededniu wybuchu II wojny światowej oraz na początku roku 1939. Niewątpliwie interesującym aspektem będzie przybliżenie tematu zagłady Gdańszczan.

“Ta jedna z największych tragedii II wojny światowej — większa niż Powstanie Warszawskie, niż Hiroszima, niż Drezno — jest wygumkowana z historiografii. Niemcy uważają, że Gdańszczanie to Polacy, Polacy twierdzą, iż to germanofile i tak owe „wadliwe kody pamięci” doprowadziły do fizycznego wytępienia kaszubskich gdańszczan w liczbie ok. 388 tysięcy!” – informuje Marek Klat.

Stowarzyszenie liczy na to, że wszystko to pozwoli oddziaływać na niemiecką opinię społeczną i umożliwi prezentowanie polskiej narracji historycznej oraz wzbudzenie debaty publicznej w Niemczech na temat polskiej wrażliwości na prezentowanie II Wojny Światowej i roli Polaków w tej wojnie.

źródło: Stowarzyszenie Patria Nostra

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Wiktor
6 sierpnia 2023 21:06

Super, może w końcu coś zrobią ekshumacje w Jedwabnem i pokażą światu prawdę.

Polecane
Ogłoszenia