fbpx
24 C
Olsztyn
czwartek, 21 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Kolejny projekt Stowarzyszenia Patria Nostra we współpracy z Touro University Berlin

OlsztynKolejny projekt Stowarzyszenia Patria Nostra we współpracy z Touro University Berlin

Olsztyńskie Stowarzyszenie Patria Nostra rozpoczęło realizację projektu zatytułowanego „Jak edukować społeczeństwo niemieckie w sprawach zbrodni niemieckich popełnionych w Polsce podczas II Wojny Światowej?”.

reklama

Działania projektowe finansowane są z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2023″. Partnerem projektu jest amerykańsko-żydowsko-niemiecka uczelnia wyższa Touro University Berlin.

Celem projektu jest przeciwdziałanie dezinformacjom dotyczącym historii XX wieku w odniesieniu do zbrodni niemieckich, popełnionych podczas II wojny światowej oraz upowszechnianie prawdy o II wojnie światowej wśród niemieckiej opinii publicznej. Dlatego też działania prowadzone są głównie na terenie Niemiec i skierowane do tamtejszej opinii publicznej, która posiada mniej niż szczątkową wiedzę o zbrodniach popełnionych przez Niemców na obywatelach polskich (w tym na obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego) w latach 1939-1945. Mają one charakter stricte edukacyjny.

reklama

“Na październik (25-27.10) zaplanowaliśmy wizytę przedstawicieli niemieckich historyków i naukowców w Polsce. Później w listopadzie (16.11), w siedzibie Touro University Berlin odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa obejmująca zagadnienia związane z tytułem projektu. Zaś podsumowanie stanowić będzie monografia pokonferencyjna, przeznaczona głównie dla odbiorcy niemieckiego pod roboczym tytułem Wadliwy kod pamięci “polskie obozy zagłady” – korekta terminu“– informuje mec. Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra.

W Olsztynie będą wyły syreny alarmowe

Agenda konferencji zapowiada się niezwykle interesująco. I tak mec. Lech Obara – prezes Stowarzyszenia Patria Nostra przybliży zarówno w prelekcji, jak i w referacie współczesne problemy prawne w dochodzeniu roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych w postaci godności i tożsamości narodowej. Zwróci m.in. uwagę na niebezpieczeństwo stosowania zwrotów typu „polski obóz zagłady” czy „polski obóz koncentracyjny” jako tzw. wadliwych kodów pamięci.

reklama

Frank Grelka (Uniwersytet Europejski Viadrina, Frankfurt nad Odrą) w panelu „Nauka i Pamięć” zajmie się pojednaniem polsko-niemieckim w kontekście niemieckich badań naukowych. W tym samym panelu udział wezmą Agnieszka Wierzcholska i Robert Parzer (Miejsce spotkania z Polską — pomnik Polski) oraz Uwe Hofschläger (Geschichtswerkstatt Spandau), który zajmie się tematyką wycieczek szkolnych do Polski.

Kolejny panel odbędzie się pod hasłem „Poza Polakami i Żydami: mniejszości narodowe”. Tu głos zabierze prof. Stephan. Lehnstaedt („Niemcy i Niemcy etniczni”) oraz Marta Ansilewska-Lehnstaedt („Tatarzy jako sprawcy i ofiary”). Niewątpliwie bardzo pouczający będzie też referat „Ślązacy w Polsce i Serbołużyczanie w Niemczech” autorstwa Jensa Baumanna (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Saksonii).    

Niezwykła historia rodziny poseł Iwony Arent. Ich dom możesz odwiedzić w skansenie w Olsztynku

Osobny panel przeznaczony będzie dla Marka Klata, scenarzysty filmu „Kamerdyner”. Przybliży on złożone stosunki polsko-niemiecko-kaszubskie w przededniu wybuchu II wojny światowej oraz na początku roku 1939. Niewątpliwie interesującym aspektem będzie przybliżenie tematu zagłady Gdańszczan.

“Ta jedna z największych tragedii II wojny światowej — większa niż Powstanie Warszawskie, niż Hiroszima, niż Drezno — jest wygumkowana z historiografii. Niemcy uważają, że Gdańszczanie to Polacy, Polacy twierdzą, iż to germanofile i tak owe „wadliwe kody pamięci” doprowadziły do fizycznego wytępienia kaszubskich gdańszczan w liczbie ok. 388 tysięcy!” – informuje Marek Klat.

Stowarzyszenie liczy na to, że wszystko to pozwoli oddziaływać na niemiecką opinię społeczną i umożliwi prezentowanie polskiej narracji historycznej oraz wzbudzenie debaty publicznej w Niemczech na temat polskiej wrażliwości na prezentowanie II Wojny Światowej i roli Polaków w tej wojnie.

źródło: Stowarzyszenie Patria Nostra

reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Wiktor
6 sierpnia 2023 21:06

Super, może w końcu coś zrobią ekshumacje w Jedwabnem i pokażą światu prawdę.

Polecane
Ogłoszenia

W Olsztynie będą wyły syreny alarmowe

W Olsztynie będą wyły syreny alarmowe