Kolejny raz ulicami stolicy Warmii i Mazur przejdzie Orszak Trzech Króli (piątek, 6 stycznia). W tym roku w wydarzeniu weźmie udział wyjątkowa postać związana m.in. z naszym miastem.
To będzie dziesiąty raz, gdy orszak przejdzie ulicami stolicy Warmii i Mazur. Kolorowe i radosne wydarzenie jest niezmiennie popularne pośród olsztynian, ale i gości naszego miasta, którzy chętnie dołączają do pochodu.
– Orszak przypomina o bogatej tradycji jasełkowej i zachęca przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania święta Trzech Króli – mówi ks. Michał Tunkiewicz z Forum Prorodzinnego. – Celem jest m.in. podtrzymywanie tradycji, wspólne kolędowanie, tworzenie płaszczyzny dialogu międzypokoleniowego, integracja mieszkańców Olsztyna.
Jakie trasy pokonają poszczególne orszaki?
* Orszak Azjatycki Melchior (parafia św. Józefa, msza o godz. 11:00). Przejdzie ulicami: Jagiellońską, Wojska Polskiego, Partyzantów, Marii Curie-Skłodowskiej, 11 listopada (11:30-12:10);
* Orszak Europejski Baltazar (parafia św. Jakuba, msza o godz. 11:00). Przejdzie ulicami: Staszica, Pieniężnego (11:55-12:10);
* Orszak Afrykański Kacper (parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, msza o godz. 11:00). Przejdzie ulicami: Kopernika, Mickiewicza, Dąbrowszczaków, Mrongowiusza (11:50-12:10).
Wspólne przejście orszaków
* Plac Jana Pawła II — rozpoczęcie o godz. 12:15, przejście al. Piłsudskiego do pl. X. Dunikowskiego;
* Scena (pl. Dunikowskiego) – wspólne kolędowanie, godz. 13:00 – 14:15.
– To wspaniała tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie – mówił podczas konferencji prasowej jeden z Honorowych Patronów wydarzenia, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – To jednocześnie święto przekraczające wymiar religijny. Zachęcam wszystkich do uczestnictwa w nim.
W Roku Mikołaja Kopernika wydarzenie będzie mieć wyjątkowy charakter. Poza Trzema Królami, wśród postaci uczestniczących w orszaku pojawi się właśnie Mikołaj Kopernik.
– Przy ratuszu wskaże nam gwiazdę, za którą należy podążać – dodaje ks. Tunkiewicz. – Natomiast później m.in. przy stajence złoży swoje najwybitniejsze dzieło.
Święto Trzech Króli należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl Bożego Narodzenia.
źródło: UM Olsztyn
Przemarsz orszaków przez te rozwalone ulice to będzie prawdziwy „cud”!
Śpieszę poinformować o narodzinach nowej świeckiej tradycji. Wszyscy Obywatele dla zapewnienia sobie powodzenia i pomyślności w nowym roku ,powinni udać się pod olsztyńskie szubienice. Obejść trzy razy to sowieckie cudo i trzy razy na nie splunąć.