-2 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Warmińsko-mazurskie. Gwałtowny wzrost zachorowań na grypę i grypopodobne

OlsztynWarmińsko-mazurskie. Gwałtowny wzrost zachorowań na grypę i grypopodobne

W województwie warmińsko-mazurskim odnotowywany jest gwałtowny wzrost zachrowań na grypę i choroby grypopodobne; w szpitalach regionu przebywa około 100 pacjentów z powikłaniami po grypie – poinformował warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko.

reklama

Warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko poinformował, że co druga próbka wymazowa badana przez sanepid jest dodatnia. „Stwierdzamy najczęściej grypę typu A, występują też inne typy grypy. Dzieci częściej są zakażone wirusem RSV, który daje podobne do grypy objawy” – powiedział Dzisko.

Od dwóch-trzech tygodni warmińsko-mazurski sanepid odnotowuje tygodniowo 2,5 do 3 tys. przypadków zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. „A trzeba pamiętać, że nie wszyscy lekarze rodzinni pobierają od pacjentów wymazy. Realna skala zachorowań na grypę i grypopodobne choroby jest znacznie większa. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że z powodu powikłań pogrypowych w szpitalach regionu przebywa około 100 pacjentów” – powiedział Dzisko.

Wiadomość od NFZ dla pacjentów. Więcej pieniędzy za pobyt w szpitalu
reklama

Objawami, na które najczęściej skarżą się pacjenci są bóle mięśniowo-stawowe, bóle gardła, kaszel, gorączka, uczucie ogólnego rozbicia i zmęczenia.

„Absencję z powodu chorób widać wszędzie” – przyznał Dzisko.

reklama

W olsztyńskich szkołach i przedszkolach w wielu klasach i grupach nie ma nawet połowy i więcej dzieci. Gabinety lekarzy rodzinnych są oblegane, podobnie jak punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Komentarz do reklamy Rybaki-Łańsk
16 grudnia 2022 09:49

Rafał Piotr Szepański – aktualnie w 16 spółkach, historycznie w 40. O czymś to świadczy. Archidiecezja daje sobie prezenty (Archidiecezja – wspólnik spółki Rybaki-Łańsk) daje darowiznę dla Hospicjum Archidiecezji. Ale jaja. Bareja by tego nie wymyślił.

Popularne

Olsztyńscy naukowcy mają sposób na poprawę jakości produktów bezglutenowych