22 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Warmińsko-mazurskie. Gwałtowny wzrost zachorowań na grypę i grypopodobne

OlsztynWarmińsko-mazurskie. Gwałtowny wzrost zachorowań na grypę i grypopodobne

Warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko donosi o gwałtownym wzroście zachorowań na grypę i choroby grypopodobne w regionie, gdzie przebywa obecnie około 100 pacjentów z powikłaniami po grypie. Co druga badana próbka wymazowa jest dodatnia, a w ciągu dwóch-trzech ostatnich tygodni notowano 2,5 do 3 tys. przypadków zachorowań. Dzieci często zostają zarażone wirusem RSV, który daje podobne objawy jak grypa.

reklama

Według Dzisko, nie wszyscy lekarze rodzinni pobierają wymazy, co sugeruje, że rzeczywista liczba zachorowań jest znacznie większa, niż wynika z obserwacji sanepidu. Objawy, na które najczęściej dolegają pacjenci to bóle mięśniowo-stawowe, bóle gardła, kaszel, gorączka, ogólne rozbicie i zmęczenie.

Przypadki chorób grypopodobnych powodują problemy w olsztyńskich szkołach i przedszkolach, gdzie w niektórych klasach obecnie brakuje co najmniej połowy uczniów. Absencje z powodu chorób są zauważalne także wśród dorosłych, a lekarze rodzinni i punkty nocnej oraz świątecznej pomocy medycznej są bardzo obciążone.

reklama

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Komentarz do reklamy Rybaki-Łańsk
16 grudnia 2022 09:49

Rafał Piotr Szepański – aktualnie w 16 spółkach, historycznie w 40. O czymś to świadczy. Archidiecezja daje sobie prezenty (Archidiecezja – wspólnik spółki Rybaki-Łańsk) daje darowiznę dla Hospicjum Archidiecezji. Ale jaja. Bareja by tego nie wymyślił.

Polecane