-0 C
Olsztyn
niedziela, 29 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Nagły zwrot! Sąd uchylił tymczasowy areszt wobec Nikodema C., który zaatakował swoją dziewczynę

SzczytnoNagły zwrot! Sąd uchylił tymczasowy areszt wobec Nikodema C., który zaatakował swoją...

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 2 grudnia 2022 r. wydał postanowienie o uchyleniu tymczasowego aresztowania wobec Nikodema C. podejrzanego o próbę zabójstwa młodej dziewczyny. Jednak postanowienie w tej sprawie nie jest jeszcze prawomocne. Oznacza to, że oskarżony zostanie zwolniony z aresztu tylko wtedy, jeśli sąd odwoławczy nie uwzględni zażalenia prokuratora na tę decyzję.

reklama


Nikodem C. został oskarżony m.in. o próbę zabójstwa młodej dziewczyny. Do zdarzenia tego miało dojść w dniu 14 listopada 2021 r. na terenie jednej z posesji w Szczytnie.
Sąd Okręgowy w Olsztynie na rozprawie w dniu 2 grudnia 2022 r. kontynuował proces Nikodema C. Podczas tej rozprawy obrońca Nikodema C. wniósł o uchylenie tymczasowego aresztowania stosowanego wobec oskarżonego. Sąd Okręgowy w Olsztynie przychylił się do tego wniosku i wydał postanowienie o uchyleniu stosowanego wobec Nikodema C. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, zastrzegając, że środek ten ulegnie uchyleniu pod warunkiem złożenia w terminie 7 dni poręczenia majątkowego w kwocie 150 tys. zł. Tym samym postanowieniem Sąd zastosował wobec oskarżonego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania się w jakikolwiek sposób z pokrzywdzonymi i zbliżania się do nich na odległość mniejszą niż 100 metrów oraz zakazu opuszczania kraju.

Nikodem C. oskarżony o zabójstwo "po osiemnastce" nie wyjdzie z aresztu?


Sąd Okręgowy w Olsztynie w uzasadnieniu tej decyzji wskazał, że w sprawie przesłuchano już wszystkich świadków zawnioskowanych aktem oskarżenia. Uzyskano też uzupełniającą opinię biegłego z medycyny sądowej. Ponadto, Sąd uprzedził strony postępowania o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynu zarzucanego oskarżonemu (usiłowanie zabójstwa) na czyn z art. 157 par. 1 kodeksu karnego (spowodowanie średniego uszczerbku na zdrowiu) w zbiegu z art. 160 par. 1 kodeksu karnego (narażenie człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu). W ocenie Sądu, biorąc pod uwagę fakt przesłuchania już wszystkich zawnioskowanych świadków oraz opinię biegłego z medycyny sądowej, dalsze stosowanie wobec Nikodema C. tymczasowego aresztowania nie jest zasadne. Oskarżony przebywa w areszcie już od ponad roku. W tym czasie nie utrudniał postępowania. Zdaniem Sądu Okręgowego, dalszy prawidłowy tok tego postępowania zagwarantują środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Pobity wójt do nieprzytomności. Napastnik to mąż radnej z Koalicji Obywatelskiej
reklama


Postanowienie o uchyleniu tymczasowego aresztowania nie jest prawomocne. Prokurator po ogłoszeniu tego postanowienia oświadczył, że sprzeciwia się zmianie środka zapobiegawczego. Oznacza to, że oskarżony zostanie zwolniony z aresztu tylko wtedy, jeśli Sąd Apelacyjny w Białymstoku nie uwzględni zażalenia prokuratora na decyzję Sądu Okręgowego.

źródło: Sąd Okręgowy

reklama
reklama
reklama
reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Andrzej
9 grudnia 2022 15:51

W Olsztynie otwierają spalarnię śmieci, to odpowiednie miejsce dla niego

777
9 grudnia 2022 16:14

chcesz sprawiedliwości, idź do burdelu, chcesz kogoś wydymać, idź do sądu.

Popularne

Prokuratura: policja ws. pobicia wójta Lidzbarka ma wykonać dalsze czynności dowodowe