5.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Kaliningrad „otworzył niebo” dla Turcji, Syrii i Białorusi. Rosyjskie służby ściągną imigrantów?

OlsztynKaliningrad „otworzył niebo” dla Turcji, Syrii i Białorusi. Rosyjskie służby ściągną imigrantów?

Kaliningrad „otworzył niebo” dla Turcji, Syrii i Białorusi. Według analityka Marka Budzisza to może być nowa rosyjska operacja, polegająca na ściąganiu do Kaliningradu imigrantów, aby wywołać kryzys jak na granicy Polski i Białorusi. Straż Graniczna poważnie rozważa taką możliwość.

Kaliningrad wprowadza zasadę „otwartego nieba”

O nowym rozwiązaniu poinformował na początku października rosyjski urząd transportu lotniczego „Rosaviatsja”. Port lotniczy Kaliningrad-Chrabrowo podpisał porozumienia z Turcją, Syrią i Białorusią i wprowadził zasadę „otwartego nieba”, pozwalającą uruchamianie dowolnych kierunków połączeń z rosyjską eksklawą.


– Lotnisko podpisało porozumienie z zaprzyjaźnionymi krajami takimi jak Turcja, Syria i oczywiście Białoruś. Na tej podstawie można wyciągnąć wniosek, że być może będziemy mieć do czynienia z kolejną falą migracyjną, organizowaną tym razem nie od strony Białorusi, ale od strony Kaliningradu – powiedział analityk firmy Strategy&Future Marek Budzisz w rozmowie z kanałem „Historia Realna” w serwisie YouTube.


Analityk uważa, że wywołanie kryzysu emigracyjnego miałoby służyć odwróceniu uwagi Polaków od pomocy Ukrainie. Granica z obwodem kaliningradzkim ma 210 kilometrów długości i nie jest trudna do przekroczenia, ponieważ jest tu dużo lasów i nie ma przeszkód terenowych jak rzeki graniczne.

– Już w minionym roku wielu ekspertów oceniało, że operacja zorganizowana na granicy polsko-białoruskiej może zostać powtórzona również na granicy polsko-rosyjskiej. Na tym pograniczu też mamy do czynienia z obszarem względnie rzadko zamieszkałym, co ułatwiałoby jego nielegalne przekraczanie. Zarazem trudno jest uwierzyć w to, że przybysze z Bliskiego Wschodu czy Afryki nagle zapragnęli korzystać z walorów turystycznych obwodu kaliningradzkiego – mówi dla Wirtualnej Polski dr hab. Krzysztof Żęgota z Instytutu Nauk Politycznych UWM w Olsztynie

Straż Graniczna wybuduje zaporę

W celu zabezpieczenia granicy miesiąc temu rząd postanowił przekazać Straży Granicznej pieniądze na budowę zapory perymetrycznej.


Minister Maciej Wąsik zapewnił o zagwarantowaniu środków na ten cel w przyszłorocznym budżecie MSWiA.
– Musimy stać twardo, pokazywać opór i zrobić coś z tymi pożytecznymi idiotami, którzy ciągle działają w interesie Putina. Ubolewam, że są wśród nich eurodeputowani tacy jak Janina Ochojska – powiedział wiceminister.


Zapora perymetryczna jest nowoczesnym urządzeniem, którego zadaniem jest ochrona obwodowa obiektów, ogrodzeń i obszarów zewnętrznych. System opiera się na analizie drgań mechanicznych, których pomiarów dokonują rozmieszczone dookoła sensory, i ma ochraniać przed wtargnięciem intruzów na chroniony obszar.

„Jest rzeczywiście projekt w Straży Granicznej, który będzie realizowany. (…) Nie będę ukrywał, że obwód Kaliningradzki jest kolejnym, po odcinku granicy z Białorusią, gdzie będzie powstawał skuteczny, nowoczesny system ochrony tej granicy. Na dzisiaj mówimy o bardzo zaawansowanym systemie perymetrycznym i bardzo zaawansowanym systemie elektronicznym. Na to są przeznaczone duże środki” – oświadczył 15 września (2022) wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki.

Nowy szlak migracyjny z Obwodu Kaliningradzkiego?

Zaledwie we wrześniu opisywaliśmy działania służ, które udaremniły nielegalną migrację z Kaliningradu do krajów zachodnich.

18 września funkcjonariusze Straży Granicznej ruszyli do akcji. Poinformowali służby współdziałające z SG oraz lokalne społeczeństwo. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Górowie Iławeckim ujawnili na pasie ornym ślady przekroczenia granicy państwowej, a technik kryminalistyki z Bezled zabezpieczył 16 śladów jednakowej wielkości i z takim samym protektorem.

19 września patrol SG zatrzymał czterech mężczyzn, po telefonicznej informacji jednego z mieszkańców Górowa Iławeckiego. Zatrzymani mężczyźni to obywatele Tadżykistanu, w wieku od 30 do 39 lat.

Mężczyźni po przekroczeniu granicy rosyjsko-polskiej, przebrali się i porzucili brudne ubrania w zaroślach. Jak wynika z nagrań ucieszyli się, że już są w Europie. Idąc w głąb kraju, zacierali ślady gazem pieprzowym.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Słava
23 października 2022 12:19

Mam nadzieję, że uchodźców będą bezpośrednio transportować do nowego apartamentu Kurdej Szatan, do wypasionego mieszkanka Ochojskiej i wypasionych mieszkań i domów rodziny Tusków itd

Korytarz S16
23 października 2022 11:26

Spokojnie korytarz S16 kaliningrad -olsztyn-mrągowo-elk-Bialorus w budowie.

Polecane