fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 1 grudnia, 2021
reklama

System czujników i kamer będzie budowany na granicy z Obwodem Kaliningradzkim

reklama

Na granicy polsko-rosyjskiej powstanie system czujników ruchu i kamer. Budowa tego systemu była przewidziana w wieloletnim planie modernizacji straży granicznej. Rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz poinformowała, że ​​prace mają rozpocząć się w przyszłym roku.

„Program Modernizacji dla Straży Granicznej na lata 2022-2025 zakłada budowę systemu obserwacji pola widzenia tzw. perymetrii wzdłuż całej granicy wschodniej, m.in. na odcinku polsko-rosyjskim. Planowana inwestycja w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej ma rozpocząć się w I kwartale 2022 roku. System składać się będzie z czujników ruchu i kamer. System perymetrii na odcinku służbowej odpowiedzialności Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, nadzorować będą funkcjonariusze tego oddziału” – powiedziała mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Jak dodała, obecnie na granicy Polski i Rosji znajduje się system 6 wież obserwacyjnych, położonych na zachodzie od Braniewa po Dubeninki na wschodzie. Straż graniczna dysponuje również pojazdami obserwacyjnymi, kamerami termowizyjnymi, kamerami dziennymi i nocnymi oraz goglami do użytku. W oddziale warmińsko-mazurskim służy 1300 oficerów.

Czytaj też:  SG: mamy najwięcej chętnych do służby od lat, najmniejsza liczba odejść
reklama

Obecnie w obwodzie kaliningradzkim znajdują się dwa przejścia graniczne dla ruchu towarowego: Bezledy i Grzechotki. Od 2020 roku dwa kolejne są nadal zamknięte w Gołdapi i Gronowie. Funkcjonariusze otrzymali polecenie ochrony zielonej granicy i ochrony ośrodka straży zagranicznej w Kętrzynie. Obecnie w Kętrzyńskim Ośrodku przebywa około 430 cudzoziemców.

Granica polsko-rosyjska jest zamknięta dla ruchu turystycznego, mogą ją przekroczyć m.in. Polacy powracający do Polski z Rosji oraz Rosjanie powracający do Obwodu Kaliningradzkiego. Cała granica rosyjska z Obwodem Kaliningradzkim przebiega wzdłuż województwa warmińsko-mazurskiego. Granica ma długość około 200 kilometrów.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama