-2 C
Olsztyn
wtorek, 28 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Jarosław Kaczyński: przydałaby nam się broń nuklearna

KrajJarosław Kaczyński: przydałaby nam się broń nuklearna

Chcemy mieć silną armię we wszystkich aspektach poza tym, że nie planujemy tego, żeby mieć broń nuklearną, bo to jest w tej chwili niemożliwe, chociaż by nam się przydała – mówił w sobotę po południu w Myszkowie (Śląskie) prezes PiS Jarosław Kaczyński.

reklama

Kaczyński na spotkaniu z wyborcami w Myszkowie odniósł się m.in. do pytań o budowę nad Polską tarczy antyrakietowej, o którą zabiegał jeszcze prezydent Lech Kaczyński oraz o różnice między doktryną wojskową Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej.

Jak pokreślił prezes PiS, tarcza amerykańska, o którą chodziło w inicjatywie jego brata, już powstaje – jest budowana w Redzikowie. „Amerykanie to podtrzymują i ta baza będzie. Ale to jest baza rakiet, które są przeznaczone do zwalczania rakiet międzykontynentalnych, tych strategicznych, które oczywiście Rosjanie mają i to w bardzo znaczącej ilości” – powiedział.

reklama

„Jaki jest ich stan, tego nie wiemy, bo jaki jest stan wojsk lądowych – no to już wiemy, ale co do tego (stanu rosyjskich rakiet strategicznych) nie mamy pełnej orientacji. I ta baza oczywiście będzie nam tu bardzo pomagała. Natomiast w tej chwili budujemy, nawet w ostatnich dniach to pokazywała telewizja, inną tarczę, która jest przeznaczana do zwalczania pocisków średniego i krótkiego zasięgu” – przypomniał Kaczyński.

Michał Wypij prezydentem Olsztyna? Poseł wygadał się na antenie

Jak uściślił, chodzi o wyrzutnie pocisków Patriot, których pierwszy dywizjon z 16 wyrzutniami zaczął już powstawać. „One mają duże pole rażenia, bo to jest 100 km – Pxr2, czyli przeszło 30 tys. km kw. obejmuje taka jedna wyrzutnia. To jest za mało, bo rakiet może być więcej, a taka wyrzutnia ma ich cztery: to będzie rozbudowywane, zamówione są także kolejne dywizjony” – dodał.

reklama

„Jest także budowana inna tarcza, przeznaczona do pocisków jeszcze mniejszego zasięgu, oparta o rakiety produkcji angielskiej. I jest ta trzecia, w trakcie organizacji, oparta o ręczne rakiety, czyli Pioruny, ale być może w wersji sięgającej nie 5 km wzwyż, lecz 12 km, bo takie możliwości też istnieją, we współpracy z Ukraińcami” – zasygnalizował.

Marcin Kulasek: Afera goni aferę! [OPINIA]

„Jak będą te trzy warstwy, plus jeszcze te amerykańskie rakiety, to można powiedzieć, że Polska będzie już bardzo poważnie zabezpieczona” – ocenił prezes PiS. „Jest jeszcze problem rakiet hipersonicznych, tych bardzo szybkich; Rosjanie te rakiety mają, ale w jakim stopniu, to tego nie wiemy” – zastrzegł. „Na te rakiety też będzie niedługo odpowiedź” – uznał.

„A różnica między doktrynami naszą i peowską jest taka, że my chcemy mieć silną armię we wszystkich aspektach, poza tym, że nie planujemy tego, żeby mieć broń nuklearną, bo to jest w tej chwili niemożliwe, chociażby nam się przydała” – zasygnalizował Jarosław Kaczyński.

„A doktryna tej drugiej strony, jeśli wziąć pod uwagę praktykę, polegała na jednym: na rozbrajaniu się i trzymaniu wojsk na zachodniej granicy, czyli one mogłyby wtedy w zasadzie służyć obronie Niemiec. (…) Jeżeli ktoś koncentruje w sytuacji zagrożenia wojska na zachodzie – to wiadomo” – dodał prezes Prawa i Sprawiedliwości.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
babcia
24 października 2022 14:27

Dużo mniejsze państwa od Polski mają broń nuklearną, więc dlaczego Polska nie mogłaby mieć?

Paul Mark
2 listopada 2022 20:14

Wiele PO wskich głupoli się tu produkuje z amnezją zarówno historyczną jak też obecną. Posiadanie broni odstraszającej onucową bandycką federację to gwarancja bezpieczeństwa i suwerenności. PO wskim i SLD owskim kolaborantom milery ohujskie i tym podobni niepodległa Polska zawsze zawadzała .

Popularne
Ogłoszenia

Czy burmistrz Bartoszyc zostanie odwołany?

Marcin Kulasek: Afera goni aferę! [OPINIA]