6 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024
reklama

Nowy dowódca olsztyńskiego batalionu

OlsztynNowy dowódca olsztyńskiego batalionu

Z dniem 3 października ppłk Tadeusz Barszczewski przejął dowodzenie 45 Olsztyńskim Batalionem Lekkiej Piechoty, im Izydora Bukowskiego ps. „Burza”. Czasowo pełniący obowiązki mjr Paweł Saletra, na uroczystej zbiórce przekazał na ręce nowego dowódcy proporzec rozpoznawczy olsztyńskiego batalionu.

reklama

Ppłk Barszczewski służbę wojskową rozpoczął 23 września 1993 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej im. T. Kościuszki we Wrocławiu, którą ukończył w 1997 r. Jednocześnie kończąc studia na Akademii Wychowania Fizycznego. Na pierwsze stanowisko służbowe ppłk Barszczewski wyznaczony został w 1997 r w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego w Gdyni. Jako dowódca plutonu – wykładowca zdobywał doświadczenie w szkoleniu nurkowym.

W roku 1999 trafił do Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo – Kondycyjnego w Mrągowie, w którym służył do 2010 roku. Jako szef sekcji szkolenia specjalistycznego zajmował się szkoleniem personelu latającego Sił Zbrojnych RP z przetrwania po wodowaniu statku powietrznego oraz z nurkowania. Nurkowanie z czasem przerodziło się w pasję, przez okres 13 lat spędził pod wodą ponad 2 tyś. godzin i wyszkolił ponad 100 nowych płetwonurków.

reklama

W grudniu 2010 roku został wyznaczony na stanowisko szefa sekcji wychowania fizycznego i sportu w 10. Warszawskim Pułku Samochodowym, a po 6 latach w lutym 2017 roku na starszego specjalistę w Wydziale WF i Sportu w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie służył do końca kwietnia 2019 roku. W tym czasie zajmował się działalnością sportową żołnierzy. Okazało się, że nowe obowiązki i ludzie, z którymi służył rozbudziły w nim nową pasję, pasję do biegania. Brał udział w wielu zawodach biegowych ulicznych i górskich na różnych dystansach od 5 do 130 km. Do swoich największych osiągnięć zalicza udział w Mistrzostwach Polski w biegu 24-godzinnym, w którym udało się pokonać dystans ponad 186 km. Było to szczególne przedsięwzięcie, bowiem fundusze zebrane podczas biegu przekazano na leczenie 6-cio letniego chłopca chorego na białaczkę.

Największym osiągnięciem organizacyjnym na arenie sportowej było zorganizowanie i przeprowadzenie „Sztafety Niepodległości” żołnierzy WOT. 136 żołnierzy pokonało dystans ok. 1200 km wzdłuż Wisły od jej źródeł i ujścia w stronę Warszawy, aby uczcić 100-ną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Z pewnością zamiłowanie do nurkowania oraz sportu nowego dowódcy przełoży się na aktywność szkoleniową w olsztyńskim batalionie zaraz po szkoleniu bojowym. Stały Rejon Odpowiedzialności 45blp, w którym Terytorialsi się stale szkolą, umiejscowiony jest bowiem wśród akwenów wodnych i wymagających tras biegowych.

reklama

Dewizą nowego dowódcy 45 Olsztyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty jest to, by robić to co się kocha i robić to jak najlepiej. Stawia na wyszkolenie taktyczne swoich żołnierzy i gotowość do działania na rzecz lokalnej społeczności w każdym momencie. Nowe zadania i obowiązki jakie czekają ppłk Barszczewskiego są dużym wyzwaniem, którym jak podkreśla zamierza sprostać.

45 Olsztyński Batalion Lekkiej Piechoty jest jednym z pięciu batalionów wchodzących w strukturę 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w której służy ponad 3 tys. żołnierzy. Brygadą dowodzi płk Jarosław Kowalski.

źróło: WOT

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Donald Tusk
12 października 2022 22:17

A kiedy odejdzie ten zjeb Kurzawiak z 9 batalionu ? Bo widać że ten Pan pułkownik z WOT całkiem miły człowiek w porównaniu do dzbana z 9-tego 🙂

Polecane
Ogłoszenia