fbpx
-3 C
Olsztyn
sobota, 2 grudnia, 2023
reklama
reklama

Gdzie warto biegać w Olsztynie – przegląd tras biegowych

Materiał zewnętrznyGdzie warto biegać w Olsztynie – przegląd tras biegowych

Jak wszyscy wiemy, do biegania najważniejsze jest, by mieć wewnętrzną motywację, która pozwoli nam ruszyć z miejsca. Nie musimy od razu sięgać po sprzęt z najwyższej półki. Warto jednak zadbać o zaplanowanie trasy biegowej tak, by maksymalnie uprzyjemnić sobie tę aktywność.

reklama

Bieganie na Warmii to niesamowita gratka dla biegaczy, którzy najlepiej czują się w terenie naturalnym i nie w głowie im „klepanie” kilometrów po asfalcie. Dla wymagających „ścigaczy”, którzy szukają płaskiego terenu, Olsztyn stanowi nie lada wyzwanie, jednak i oni, poszukując, mogą odnaleźć miejsce idealne na trening.

W poniższym artykule zaproponowane zostaną miejsca przyjazne i najprzyjemniejsze dla biegaczy do wykonania treningu.

reklama

Trasa Ukiel i tereny wokół Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel

TEREN: utwardzone ścieżki leśne, występują pagórki.

Ukiel bieganie
Fot 1. Daria Ogrodowczyk | Trasa Ukiel

Trasa przebiega w otoczeniu jeziora. Wokół całego jeziora można wytyczyć trasę ponad 20 km (we wrześniu odbywa się tutaj półmaraton) i będzie ona wspaniała na długie wybieganie. Biegacz preferujący krótszy trening może wystartować z plaży miejskiej (ul. Kapitańska) i dobiec do Słonecznej Polany (ul. Sielska), a następnie wrócić, robiąc łącznie w obie strony ok. 8 km. Trasa wokół jeziora jest urozmaicona, wiedzie głównie przez utwardzone leśne ścieżki. Otoczenie jeziora i lasu to połączenie idealne. Dobrą wiadomość stanowi fakt, że część okolicy jeziora jest zabezpieczona przez inteligentny system oświetlenia reagujący na ruch, a trasa jest oznaczona. Fani podbiegów znajdą krótkie fragmenty, gdzie można będzie wykonać ciekawy akcent.

reklama

Stadion lekkoatletyczny AZS UWM Olsztyn, ul. Oczapowskiego

TEREN: bieżnia tartanowa.

DODATKOWE INFORMACJE: wstęp bezpłatny.

Miejsce idealne na trening szybkościowy/powtórzeniowy. Z pewnością jest płasko, co w Olsztynie nie jest tak popularne, dlatego należy iść, biegać i cieszyć się tym przywilejem.

azs olsztyn
Fot 2. Daria Ogrodowczyk | Stadion AZS UWM Olsztyn

Jezioro Długie

TEREN: utwardzone ścieżki leśne/asfalt.

Wokół Jeziora Długiego biegnie piękna trasa. Można biegać tylko i wyłącznie po chodniku i utwardzonej ścieżce wokół jeziora, co da nam trasę 4 km, ale można też zapuścić się choć trochę głębiej, by poznać tamtejsze tereny zielone i zwiększyć tym samym długość treningu. Wśród biegających w tym terenie znajdują się także fani trasy z serii biegów City Trail mierzącej 5 km.

jezioro dlugie
Fot 3. Daria Ogrodowczyk | Jezioro Długie

Ulica Leśna do oczyszczalni

To 4 km, które olsztyńscy biegacze bardzo chętnie wykorzystują na treningi szybkościowe/powtórzeniowe, chociażby ze względu na to, że jest to jeden z niewielu terenów, gdzie jest płasko. Od ulicy Leśnej 15 aż do oczyszczalni spotkać można zarówno triathlonistów robiących zakładki, jak i biegaczy amatorów biegających szybko i wolno, a także kolarzy. Wszystko to za sprawą niewielkiego ruchu ulicznego, który tam występuje.

Biegowe Ścieżki Zdrowia Olimp

To pięknie oznaczone za pomocą biegnącego ludzika miejsca do biegania. Dla aktywnych zostały przygotowane aż trzy trasy zróżnicowane nie tylko pod względem długości, ale także ze względu na ukształtowanie terenu, a co za tym idzie – trudności trasy.

biegowa ścieżka zdrowia
Fot 4. Daria Ogrodowczyk | Biegowa ścieżka zdrowia OLIMP

Trasa oznaczona na mapie kolorem czarnym (najciekawsza wg autora tekstu) –

CEiIK Jakubowo – Most Smętka – (element trasy pomarańczowej) pętla 1100 m przy al. Wojska Polskiego – Most Smętka – CEiIK Jakubowo.

Czarna ścieżka wiedzie nas do pozostałości po leśnym stadionie. Po drodze obserwować możemy piękną rzekę Łynę i cieszyć się cudnymi widokami. Najfajniejszym elementem opisywanej trasy jest piękna leśna stadionowa pętla, na której początku wita nas tablica z przelicznikiem tempa na 1,1 km. Przebiegając wyżej opisaną trasę do pętli leśnej, mamy na liczniku 2 km.

Do wyboru mamy także:

  • trasę pomarańczową: Most Smętka – Elektrownia Łyna/Wadąg – Most Smętka, mierzącą 2,6 km;
  • trasę fioletową: Most Smętka – Jezioro Długie – Most Smętka, o długości 2,2 km.

Park Centralny

Wielbiciele miejskiego biegania w sercu Olsztyna odnajdą małą pętlę w Parku Miejskim, rozpoczynającą się przy fontannie i dającą trasę o długości 1,6 km. Ścieżka intuicyjnie wiedzie nas przed siebie i nawet najbardziej „zdolnym” biegaczom trudno będzie się zgubić.

Dodatkowo w każdą sobotę o 9:00 odbywa się na tej pętli parkrun Olsztyn. Łącznie to 3 pętle o długości 5 km.

jezioro dlugie
Fot 5. Daria Ogrodowczyk | Olsztyn to miasto stworzone do biegania!

 Droga krajowa w kierunku Butryn

Trasę o zmniejszonym ruchu ulicznym i bez świateł rozpocząć można już od skrzyżowania ulic Witosa i Bukowskiego. Kierując się na południe, poruszamy się prostym chodnikiem idącym przy małym leśnym terenie. Jeśli zdecydujemy się do niego skręcić, możemy być przygotowani na kręte i klimatyczne ścieżki, szczególnie urokliwe jesienią i świetnie chroniące przed upałem latem. Jeśli jednak chcemy pozostać na asfalcie, to możemy biec przed siebie 2,6 km aż do ronda, na którym to czeka nas decyzja: albo zawracamy i biegamy na krótkim odcinku, albo skręcamy na rondzie, próbując z jednej strony odwiedzić jezioro Bartąg lub z drugiej wybiegać okrążenie wokół leśnych terenów. Przy jeziorze Bartąg czeka na nas piękna, nowo wybudowana i oświetlona ścieżka dla pieszych pokazująca jezioro ze wzniesienia.

azs olsztyn
Fot 6. Daria Ogrodowczyk | Możliwości biegowychw Olsztynie jest wiele, a tylko od Ciebie zależy, którą znich wybierzesz 🙂

Terenów i możliwości biegania w Olsztynie jest wiele! Wyżej wymieniłam swoje ulubione warianty. Warmia to prawdziwa radość dla serca biegacza, choć ciężko było mi się przyzwyczaić, że zawsze mam pod górkę 🙂

Więcej artykułów i poradników można znaleźć na blogu firmy Decathlon.

Autor: Daria Ogrodowczyk

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia