-2 C
Olsztyn
sobota, 4 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zmiana dowodzenia w 45 Olsztyńskim Batalionie Lekkiej Piechoty

OlsztynZmiana dowodzenia w 45 Olsztyńskim Batalionie Lekkiej Piechoty

W środę, 13 lipca odbyło się uroczyste przekazania obowiązków dowódcy 45 Olsztyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty im. Izydora Bukowskiego ps. „Burza”. Przejęcie dowodzenia odbyło się w Ozieranach, gdzie stacjonują jednostki dbające o bezpieczeństwo i szczelność granicy z Białorusią.  

reklama

Uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 45blp ppłk. Łukasza Buczkowskiego na ręce czasowo pełniącego obowiązki dowódcy mjr. Pawła Saletry odbyło się podczas apelu, którego gospodarzem był Dowódca 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Jarosław Kowalski. Ważnym punktem ceremonii było przekazanie proporca rozpoznawczego 45blp. 

Zdający dowódca ppłk Łukasz Buczkowski, który z dniem 4 lipca objął obowiązki zastępcy Dowódcy Brygady, w słowach skierowanych do zgromadzonych żołnierzy podsumował kilkuletni okres dowodzenia batalionem, nawiązując do zadań, z którymi przyszło się zmierzyć najmłodszej formacji wojska polskiego. Podkreślił jak ważną rolę odegrali żołnierze olsztyńskiego batalionu w walce z COVID- 19 i z jak dużym zaangażowaniem wspierają wschodnią granicę. Dziękując tym samym swoim podległym za wytrwałość i oddanie służbie mimo swoich cywilnych obowiązków.  

reklama

– „Z batalionem związany jestem od 2019 roku, łącznie 1246 dni dowodzenia, zaczynając od budowania struktur, prowadzenia naboru i rekrutacji ochotników, pozyskiwania sprzętu, ale przede wszystkim budowaniu potencjału szkoleniowego. Rok 2020 był dla wszystkich dużym wyzwaniem, kiedy 4 marca weszliśmy w walkę z pandemią. Od pierwszych tygodni żołnierze wspierali personel medyczny w szpitalach, zabezpieczyli i utworzyli pierwsze drive thru w regionie. Przez cały czas pandemii wspierali kombatantów, dostarczali paczki i żywność. Mimo działań covidowych realizowaliśmy szkolenie przeciwkryzysowe z Policją PSP, OSP i GS płetwonurków” – podsumowuje ppłk Buczkowski. -” Niestety na horyzoncie pojawiło się kolejne zagrożenie, z którym przyszło się zmierzyć m.in. żołnierzom 45blp. Od listopada 2021 roku wspieraliśmy placówki Straży Granicznej, najpierw w Narewce, później placówkę w Michałowie na granicy z Białorusią. Od marca tego roku realizujemy zadania przygraniczne już jako samodzielne zgrupowanie zadaniowe w Krynkach, gdzie służbę pełnimy rotacyjnie z pozostałymi batalionami. To był okres pełen doświadczeń w mojej służbie, doświadczeń, które są efektem budowy zdolności do pomocy lokalnej społeczności. Mimo, iż nie zmieniam jednostki, a praktycznie tylko budynek, to trudno jest żegnać się z ludźmi, z którymi tworzyło się zgrany zespół, oparty na zaufaniu”. – podkreślił ppłk Buczkowski.

Premier odebrał w Morągu pierwsze czołgi K2

Były już dowódca batalionu pożegnał się również z żołnierzami w garnizonie podczas szkolenia rotacyjnego. Podziękował za wspólne lata służby, przekazując słowa uznania dla rodzin żołnierzy i lokalnej społeczności.  

reklama

Dowódca 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony płk Jarosław Kowalski w krótkich słowach skierowanych do zdającego obowiązki dowódcy batalionu, serdecznie podziękował za zaangażowanie podkreślając, że najdłużej dowodził ze wszystkich batalionów wchodzących w strukturę Brygady. Życzył również powodzenia na nowym stanowisku służbowym Zastępcy Dowódcy Brygady.  

****** 

ppłk Łukasz Buczkowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Ukończył również Akademię Ekonomiczną w Poznaniu, wydz. Zarządzania – Zarządzanie i Marketing. Transport i Logistyka oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim. Służbę zawodową rozpoczął na jesieni 2001 roku jako oficer sekcji logistyki w 1 Brygadzie Artylerii. Na przestrzeni lat awansował w niej na dowódcę kompanii zaopatrzenia. W 2007 roku pożegnał się z Brygadą by rozpocząć służbę w Ośrodku Szkolenia Kierowców, w którym służbę pełnił przez kolejne cztery lata. Od 2011 roku służył w Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu, najpierw jako straszy wykładowca, następnie jako Komendant Ośrodka i Szef Sekcji Metodyki Nauczania. Służbę w 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej na stanowisku służbowym dowódcy batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie rozpoczął w 2019 roku. Batalionem dowodził ponad trzy lata. Z dniem 4 lipca 2022 roku wyznaczony został na stanowisko Zastępcy Dowódcy 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.  

M.Błaszczak: wszystkie czołgi K2 trafią do jednostek w Morągu, Braniewie i Ostródzie

Podpułkownik Łukasz Buczkowski z Olsztynem związany jest od 2007 roku, mieszka w pod olsztyńskiej wsi. W życiu ceni sobie lojalność i prawdomówność. Dąży do wyznaczonych celów. Swoich żołnierzy motywuje w duchu patriotyzmu i zachęca do wojskowego rozwoju.  

W Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie służy już ponad 3 tyś. żołnierzy z czego ponad 600 to żołnierze zasilający szeregi 45blp. Co należy zrobić by zostać jednym z nich? Przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 4W-MBOT. Do dyspozycji zainteresowanych jest również infolinia. Pod numerem telefonu 800-696-077 można uzyskać wszelkie odpowiedzi w zakresie służby w WOT, uzyskamy na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

źródło: 4W-MBOT, fot. 4W-MBOT

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Ochotnicy zostaną wcieleni do dobrowolnej służby wojskowej