-3 C
Olsztyn
czwartek, 7 grudnia, 2023
reklama
reklama

Tomasz Siemoniak: przekopu Mierzei Wiślanej czy CPK nie należy wrzucać “w wojnę polsko-polską”

WiadomościTomasz Siemoniak: przekopu Mierzei Wiślanej czy CPK nie należy wrzucać "w wojnę...

Wiceszef PO, Tomasz Siemoniak, oświadczył, że inwestycje takie jak przekop Mierzei Wiślanej czy Centralny Port Komunikacyjny nie powinny być przedmiotem “wojny polsko-polskiej”. Siemoniak dodał, że przekop Mierzei Wiślanej posiada ważne argumenty przemawiające na jego korzyść.

reklama

17 września, nowy Kanał Żeglugowy zostanie oficjalnie otwarty, łączący Zalew Wiślany z Bałtykiem. Od niedzieli, kanał będzie ogólnie dostępny dla jednostek pływających. Nowy kanał jest efektem przekopu Mierzei Wiślanej, który umożliwi skrócenie drogi z Zalewu Wiślanego i portu Elblągu do Bałtyku. Przed tą datą ruch jednostek był uzależniony od strony rosyjskiej przez Cieśninę Piławską. Według rządu nowa droga zapewni Polsce bezpieczeństwo i suwerenność kraju.

Siemoniak został zapytany w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia o swoje wcześniejsze pozytywne opinie na temat przekopu Mierzei Wiślanej i czy zmienił swoje stanowisko w tej kwestii.

reklama

“Moje wcześniejsze wypowiedzi opierały się również na mojej obecności w Elblągu i rozmowach z tamtejszymi politykami. Uważałem, że takie inwestycje jak przekop czy Centralny Port Komunikacyjny nie powinny być przedmiotem wojny polsko-polskiej i nie powinno się drugiej stronie udowadniać, że ma złe intencje” – odpowiedział wiceszef PO.

Według Siemoniaka, “to źle, że propaganda odgrywała decydującą rolę w tej sprawie i nigdy nie było o niej spokojnie dyskutowane”. “Ciekawe jest, że według ekspertów, gdy już przekop zostanie zakończony, nie będzie on dostatecznie głęboki i konieczne będą dalsze prace, aby port w Elblągu zaczął działać” – podkreślił polityk Platformy. “Z perspektywy wojskowej, wiele ekspertów wypowiadało się na ten temat i to nie jest jeszcze to, co było oczekiwane” – dodał.

reklama

Na pytanie, czy jest generalnie za przekopem, Siemoniak odpowiedział: “Uważam, że są poważne argumenty przemawiające na korzyść tej inwestycji”.

źródło: PAP

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia