12 C
Olsztyn
wtorek, 27 września, 2022
reklama

Tomasz Siemoniak: przekopu Mierzei Wiślanej czy CPK nie należy wrzucać „w wojnę polsko-polską”

WiadomościTomasz Siemoniak: przekopu Mierzei Wiślanej czy CPK nie należy wrzucać "w wojnę...
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Takich przedsięwzięć jak przekop Mierzei Wiślanej czy Centralny Port Komunikacyjny nie należy wrzucać „w wojnę polsko-polską” – ocenił wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Dodał, że za przekopem Mierzei Wiślanej stoją poważne argumenty.

reklama

17 września, w sobotę, nastąpi oficjalne otwarcie nowej drogi wodnej z Zalewu Wiślanego na Bałtyk. Od niedzieli Kanał Żeglugowy będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających. Nowa droga wodna, która powstała dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej skróci drogę z Zalewu Wiślanego i portu w Elblągu na Bałtyk. Do tej pory ruch jednostek był uzależniony do strony rosyjskiej przez Cieśninę Piławską. Według rządu nowa droga zapewni Polsce bezpieczeństwo i suwerenność.

Siemoniak został zapytany w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia o swoje dawne pozytywne wypowiedzi na temat przekopu Mierzei Wiślanej i czy nie zmienił zdania w tej sprawie.

Poczta Polska wyemitowała znaczek "Przekop Mierzei Wiślanej"
reklama

„Ja wypowiadałem się na podstawie też mojej obecności w Elblągu, rozmów z elbląskimi politykami. I uważałem, że nie należy takich przedsięwzięć jak przekop, czy jak Centralny Port Komunikacyjny wrzucać w tę wojnę polsko-polską i udowadnianie drugiej stronie, że ma jak najgorsze intencje” – odpowiedział wiceszef PO.

Według niego, „niedobrze, że właściwie taka propaganda w tym przypadku wzięła górę i spokojnie nigdy o tym nie rozmawiano”. „Ciekawe, bo według ekspertów ten przekop, gdy już jest, to jest za płytki i w gruncie rzeczy potrzeba dalszych prac, żeby port w Elblągu zaczął działać” – podkreślił polityk Platformy. „Z punktu widzenia wojskowego, dużo ekspertów się na ten temat wypowiada, też jeszcze to nie jest to, o co chodziło” – dodał.

Spektakularna budowa zakończona - kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną już gotowy
reklama

Dopytywany, czy generalnie jest za przekopem czy przeciw Siemoniak odparł: „Uważam, że są poważne argumenty za”.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama