reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

NATO zdecyduje o największym rozmieszczeniu wojsk od czasów zimnej wojny

KrajNATO zdecyduje o największym rozmieszczeniu wojsk od czasów zimnej wojny

Podczas szczytu NATO w Madrycie Rosja z powodu inwazji na Ukrainę zostanie uznana za bezpośrednie zagrożenie dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, zaś Chiny – za wyzwanie geostrategiczne; NATO zostanie zrestrukturyzowane i zaadaptowane do bezprecedensowej od zakończenia zimnej wojny sytuacji militarnej – podaje dziennik „El Pais”, powołując się na źródła w Sojuszu.

reklama

Hiszpańska gazeta podkreśla, ze sojusznicy z Europy Wschodniej naciskają na znaczne zwiększenie liczebności wojsk NATO na swoim terytorium.

W dniach 29-30 czerwca w stolicy Hiszpanii zbiorą się przywódcy 30 krajów, znajdujących się w stanie najwyższej gotowości ze względu na agresję Rosji przeciwko Ukrainie i gotowych do rozpoczęcia wyścigu zbrojeń, który w przewidywaniu ataku ze strony Rosji zamieni Europę Wschodnią w twierdzę z tysiącami żołnierzy i sprzętem wojskowym – pisze „El Pais”. NATO chce wysłać sygnał, że znajduje się w stanie wojny i jest gotowe odpowiedzieć na agresję przeciwko któremukolwiek ze swoich członków.

reklama

Napięcie geostrategiczne między mocarstwami, będące konsekwencją rosyjskiej agresji, sięga poziomu kryzysu kubańskiego z 1962 roku czy kryzysu sueskiego z 1956 roku.

Zdaniem dziennika, główna debata w Madrycie odbędzie się między sojusznikami z Europy Wschodniej, którzy chcieliby przekształcić obecne bataliony NATO w ich krajach w silnie uzbrojone brygady stacjonujące na stałe, a sojusznikami – USA i Niemcami, którzy wolą kontynuować dotychczasową strategię rotacji sił wojskowych, wzmacnianych w sytuacjach kryzysowych.

reklama

Zgodnie ze źródłami Sojuszu, „niektóre kraje” nalegają na przejście z obecnych grup bojowych, złożonych z 1000-1600 żołnierzy do poziomu brygad liczących co najmniej dwa razy więcej żołnierzy, a oprócz tego mających większą autonomię w działaniach i nowocześniejszą broń.

Te same źródła twierdzą, że sojusznicy geograficznie najbliżej Rosji chcieliby obecności natowskich dywizji – jednostek liczących do 15 tys. żołnierzy, dowodzonych przez generałów.

Podczas szczytu w Madrycie – jak prognozuje „El Pais” – NATO przebuduje swoją strategię i doprowadzi do zwiększenia inwestycji krajowych na obronę i na wspólne finansowanie Sojuszu. W rezultacie zostanie zaktualizowany tzw. plan obrony i odstraszania NATO.

Według źródeł gazety nowa koncepcja strategiczna, dokument aktualizujący priorytety NATO, uzna Rosję za bezpośrednie i nieuchronne zagrożenie. Poprzednia koncepcja uważała współpracę z Moskwą za strategiczną.

Sojusznicy opowiedzą się za nieeskalowaniem napięć z Pekinem. Chiny mają zostać uznane nie za zagrożenie, ale za „długoterminowe wyzwanie geostrategiczne i systemowe”.

„Szczyt w Madrycie przekształci NATO – zapewnił sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. – Z wielu powodów będzie to szczyt historyczny”.

źródło: PAP

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×