-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Takiego miejsca jeszcze u nas nie było. Pan Marcin buduje wyjątkowy ogród dla dzieci

OlsztynTakiego miejsca jeszcze u nas nie było. Pan Marcin buduje wyjątkowy ogród...

Ogrody sensoryczne oferują niezrównane wrażenia i oddziałują na zmysły. Są także nieocenioną pomocą w terapii i rehabilitacji. Już niedługo, dzięki zwycięskiemu projektowi europejskiemu, odwiedzimy go także w naszym powiecie.

reklama

W powiecie olsztyńskim, w miejscowości Żardeniki, trwają prace budowlane nad wyjątkową inicjatywą. Przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym powstaje pierwszy w naszym powiecie ogród sensoryczny. Ma on stać się dodatkowym narzędziem dla opiekunów w pobliskim ośrodku: „Ogród powstanie koło Jezioran, przy szkole specjalnej z internatem. Będzie to miejsce sensoryczne, działające na zmysły, o które prosili opiekunowie ze szkoły, to ich pomysł, który ma służyć dzieciom” – mówi Marcin Kaczyński, wykonawca projektu.

Ogrody sensoryczne bazują na zmysłach, które są wykorzystywane w synergii z roślinami i otoczeniem znajdującym się w ogrodzie. Wzrok, węch, dotyk, słuch, to przy ich pomocy odwiedzający ogród będą zapoznawać się z tym magicznym miejscem. Bezpośredni kontakt z przyrodą intensyfikuje doświadczenia, ale też może być wykorzystywany w celach terapeutycznych. Dostępność, atrakcyjność i bezpieczeństwo to najważniejsze elementy, które wyróżniają ogrody sensoryczne. W wielu regionach Polski funkcjonują już takie miejsca, te ma być pierwszym w powiecie olsztyńskim.

Takiego miejsca jeszcze u nas nie było. Pan Marcin buduje wyjątkowy ogród dla dzieci przyroda Olsztyn, TOP, Wiadomości
reklama

Pani Katarzyna Boniewska z firmy 4M PROJEKT napisała projekt unijny pn. „Zasługuję na wsparcie – Żardeniki” na utworzenie ogrodu sensorycznego dla podopiecznych ośrodka, który uzyskał finansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Jednak na chwilę obecną środki są już niewystarczające.

Wilk zaatakował pod Olsztynem? Jest ofiara śmiertelna
reklama

„Chcieliśmy pomóc osobom niepełnosprawnym. Pojawiła się inicjatywa, by zdobyć fundusze ze środków unijnych. Powstał projekt, we współpracy z panią dyrektor i pracownikami ośrodka. Udało się te pieniądze uzyskać, co jest jednym z etapów tej całej współpracy” – mówi w rozmowie z nami autorka projektu.

Wykonania ogrodu podjął się pan Marcin, ogrodnik z ponad 20-letnim doświadczeniem. Jak przyznaje, pierwszy raz pracuje nad ogrodem tego rodzaju, jednak cel jest szczytny: „Jestem pozytywnie zaskoczony, że jest taki duży odzew i że ludzie chcą tak chętnie pomagać przy tym projekcie. Ja też w ten ogród zaangażowałem się charytatywnie”.

Pojawiło się całe grono osób i firm, które bezinteresownie zaangażowały się w projekt i dokładają swoją cegiełkę do stworzenia wyjątkowego ogrodu. Za układ i jego zaprojektowanie odpowiadają znamienici fachowcy z tej dziedziny, którzy podjęli się wykonania projektu za darmo. Całość została zaopiniowana i sprawdzona przez specjalistów, a następnie rozpoczęła się faza realizacji. Partnerem projektu jest lokalne stowarzyszenie, założone przez pracowników, terapeutów, a także rodziców dzieci, które uczęszczają do ośrodka, Stowarzyszenie Wspierania Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin – Żardeniki.

„Zakończył się pierwszy etap tego projektu, czyli układanie powierzchni brukowych. Teraz przejdziemy do sadzenia roślin. Ogród będzie otwarty dla podopiecznych ośrodka wraz z początkiem roku szkolnego” – tłumaczy wykonawca.

Warmińsko-mazurskie. Blisko 8,8 mln zł za szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione

Autorzy projektu szukają dodatkowych sponsorów i partnerów do sfinalizowania prac. Lista osób zaangażowanych w powstanie ogrodu robi się coraz dłuższa, co napawa wszystkich zaangażowanych optymizmem. Do zrobienia jest jeszcze sporo, w ogrodzie ma stanąć altana, piaskownice, skrzynie doznań, w przygotowaniu jest także oświetlenie i automatyczne nawadnianie. Dla bezpieczeństwa dzieci, przebywających na terenie ogrodu, przygotowana zostanie specjalna wykładzina z gumy.

Lista sponsorów, podziękowania:

Dziękuję Panu Krzysztofowi Nowickiemu projektantowi z Abies Ogrody za wykonanie projektu ogrodu sensorycznego.

Panu Rafał Zalewski z Jezioran za udostępnienie koparko-ładowarki i operatorowi za perfekcyjne przygotowanie terenu pod aranżację ogrodu.

Dziękuję firmie Trans Żwir Kopalnia Łapka k. Barczewa i Panu Mirkowi za 60 ton piasku.

Kierowcy rajdowemu Panu Zbyszkowi Staniszewskiemu za zasponsorowanie cementu i transportu piasku z kopalni.

Pani Magdalenie Łokaj z Galerii Nawierzchni za zasponsorowanie kostki brukowej i obrzeży.

Panu Mariuszowi Wiśniewskiemu za transport kostki i obrzeży.

Panu Piotrowi Szydłowskiemu z Żardenik za rozładowanie kostki.

Panom Czarkowi i Mateuszowi Korpieskim za pomoc w ułożeniu kostki.

Dziękuję tym wszystkim, którzy stoją za wyżej wymienionymi sponsorami i nie tylko, a są kierowcami, operatorami, kierownikami oraz wielu innym, którzy dzięki swojej uprzejmości i chęci pomocy umożliwili ukończenie tego etapu budowy ogrodu.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Stado żubrów w Puszczy Boreckiej coraz liczniejsze