6 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego mogą sparaliżować naszą sieć

WiadomościRosjanie z obwodu kaliningradzkiego mogą sparaliżować naszą sieć
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Działanie łączności 5G, przewidzianej dla służb i wojska, będzie mogło być utrudniane z obwodu kaliningradzkiego – pisze w czwartek „Rzeczpospolita”.

reklama

Jak czytamy w „Rz”, Kancelarie Prezydenta, Premiera, Sejmu i Senatu, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, resorty spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i obrony – to instytucje, które mają zostać podłączone do strategicznej sieci bezpieczeństwa, działającej w standardzie 5G.

Gazeta wskazuje, że przede wszystkim mają z niej korzystać wojsko i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo; jej powstanie przewiduje nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, nad którą pracuje rząd.

reklama

„Problem w tym, że działanie sieci będzie mogło być skutecznie utrudniane przez Rosję. Kraj ten będzie mógł negatywnie wpływać też na technologię 5G wykorzystywaną w celach cywilnych. Federacja Rosyjska ma bowiem realne możliwości zakłócania tzw. pasma 700 MHz z obwodu kaliningradzkiego” – informuje „Rzeczpospolita”.

Rząd zapowiada zbudowanie zapory perymetrycznej na granicy Warmii i Mazur z Obwodem Kaliningradzkim

Przyznaje to – jak czytamy w artykule – zarówno Urząd Komunikacji Elektronicznej, jak i Exatel, spółka, która prawdopodobnie obejmie funkcję operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa.

reklama

„Zakłócenie pasma 700 MHz w szerokiej skali to ryzyko bardziej potencjalne niż faktyczne” – twierdzi, cytowane przez „Rz”, biuro prasowe Exatela. Dodaje zarazem, że „oczywiście w obecnej sytuacji wojny rozpoczętej przez Rosję trzeba się liczyć z celowym zakłócaniem”.

„Pomiary emisji sygnałów radiowych wykonane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wskazują, że obecnie w paśmie 700 MHz nie pracują stacje telewizyjne, które mogłyby zakłócić sieci 5G w Polsce. Jednak wobec braku wiążących deklaracji ze strony Federacji Rosyjskiej o trwałym zaprzestaniu wykorzystywania pasma 700 MHz przez telewizję nie ma pewności, czy w przyszłości nie zostaną włączone emisje” – pisze z kolei, przywołane przez gazetę, biuro prasowe UKE.

Wyuzdana zabawa na oczach dzieci? Szokujące dożynki w Nidzicy

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×