-0 C
Olsztyn
niedziela, 29 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Uchodźcy z Ukrainy przyjeżdżają do Olsztyna? Zajrzeliśmy do punktu recepcyjnego na dworcu PKP

OlsztynUchodźcy z Ukrainy przyjeżdżają do Olsztyna? Zajrzeliśmy do punktu recepcyjnego na dworcu...

W punktach informacyjnym i recepcyjnym w Olsztynie nie ma jak dotąd zbyt dużej liczby uchodźców z Ukrainy; większość szuka informacji o możliwościach podjęcia nauki i pracy lub sprawach socjalnych – podały służby wojewody warmińsko-mazurskiego.

reklama

Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek przekazał, że do punktu informacyjnego w Olsztynie zgłaszają się na razie pojedyncze osoby. Taki punkt działa od soboty w holu dworca PKP Olsztyn Główny.

„Dotychczas były to osoby, które miały dokąd się udać, miały wybrany cel podróży, więc nie było potrzeby, żeby kierować je do jakiegoś naszego ośrodka” – powiedział.

reklama

Według niego również w punkcie recepcyjnym w Olsztynie zgłaszają się Ukraińcy, którzy nie proszą o zakwaterowanie. „Pytają natomiast o kwestie systemowe związane z pobytem w Polsce, czyli te dotyczące nauki, pracy i spraw socjalnych” – wyjaśnił.

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy

Jak przypomniał rzecznik, te kwestie nie zostały jeszcze ostatecznie uregulowane, m.in. specustawą. Urząd wojewódzki przekazuje więc zgłaszającym się uchodźcom ulotki z podstawowymi wskazówkami dotyczącymi pobytu w Polsce i możliwościami uzyskania pomocy.

reklama

Jednocześnie do regionu trafiają kolejne grupy uchodźców, które rejestrowały się punktach recepcyjnych w województwach przygranicznych. Uchodźcy znaleźli zakwaterowanie i wyżywienie m.in. w ośrodku wypoczynkowym w Waplewie i Ostródzie, a ostatniej doby również w Rybakach i Mikołajkach. Miejsca pobytu zapewniają im też stowarzyszenia i osoby prywatne.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul Mark
8 marca 2022 20:37

Brawo.Trzeba być człowiekiem.

prezidento
5 marca 2022 09:30

Widzę, ze sępica przyleciała. Widzi krzywdę ludzi i już jest, żeby się lansować na obrońcę uciśnionych

Popularne

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy