1 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zapadł wyrok w sprawie wycięcia wiekowych dębów

MrągowoZapadł wyrok w sprawie wycięcia wiekowych dębów

Na karę 5 tys. zł grzywny skazał we wtorek sąd rejonowy w Mrągowie (warmińsko-mazurskie) mężczyznę, który wyciął liczące co najmniej 180 lat dęby z cennymi przyrodniczo i podlegającymi ochronie gatunkowej porostami. Wyrok nie jest prawomocny.

reklama

Henryk L. został oskarżony o to, że przygotowując rok wcześniej w imieniu lokalnej spółki rolniczej, wniosek do Urzędu Gminy Mrągowo o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew w miejscowości Boże, rosnących na działkach należących do tej spółki, podał nieprawidłową numerację działek, na których znajdowały się drzewa wymagające wycięcia. Spowodowało to umorzenie postępowania administracyjnego dotyczącego wydania zezwolenia na usunięcie drzew i rozpoczęcie wycinki.

Według ustaleń prokuratora, Henryk L. spowodował nieumyślnie zniszczenie w świecie roślinnym w znacznych rozmiarach wycinając 24 dęby. Każde z wyciętych drzew liczyło co najmniej 180 lat. Rosły na nich porosty należące do gatunków wyjątkowo cennych przyrodniczo, podlegających ścisłej ochronie gatunkowej.

Warmińsko-mazurskie. Blisko 8,8 mln zł za szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione
reklama

Proces w tej sprawie rozpoczął się w czerwcu ub. roku. Oskarżony w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.

Wydając we wtorek wyrok Sąd Rejonowy w Mrągowie zmienił zarówno opis czynu zarzucanego Henrykowi L., jak i jego kwalifikację prawną.

reklama

Sąd uznał Henryka L. za winnego tego, że przygotowując dokumentację związaną z wycinką drzew, nie wystąpił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie o wydanie zezwolenia na zbiór objętych ochroną gatunkową porostów rosnących na tych drzewach. W rezultacie spowodowało to zniszczenie tych cennych przyrodniczo porostów, których siedliskiem były wycięte stare dęby. Tym samym Sąd przyjął, że Henryk L. popełnił wykroczenie, za co skazał go na karę 5 tys. zł grzywny. Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny. 

Stado żubrów w Puszczy Boreckiej coraz liczniejsze

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
~zebra
23 lutego 2022 06:47

To jakiś żart? 5 tys. za taką liczbę blisko 200letnich drzew?!

Narciarz
24 lutego 2022 10:51

Po 200 złotych za 180-letni dąb. Skandal. 5000 od sztuki to najmniej powinien dostać.

Popularne

Stado żubrów w Puszczy Boreckiej coraz liczniejsze