-5 C
Olsztyn
środa, 6 grudnia, 2023
reklama
reklama

Zapadł wyrok w sprawie wycięcia wiekowych dębów

MrągowoZapadł wyrok w sprawie wycięcia wiekowych dębów

Sąd Rejonowy w Mrągowie skazał we wtorek mężczyznę na karę 5 tys. zł grzywny za wycięcie co najmniej 180-letnich dębów z cennymi przyrodniczo porostami podlegającymi ochronie gatunkowej. Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

reklama

Henryk L. został oskarżony o to, że wnioskując o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew, podał nieprawidłową numerację działek, na których znajdowały się drzewa wymagające wycięcia. To spowodowało umorzenie postępowania administracyjnego. Z uwagi na to, że nie wystąpił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie zezwolenia na zbiór objętych ochroną gatunkową porostów rosnących na tych drzewach, nieumyślnie doprowadził do zniszczenia cennych przyrodniczo porostów.

Sąd zmienił zarówno opis czynu, jak i kwalifikacje prawną. Sąd uznał oskarżonego za winnego popełnienia wykroczenia i przyjął, że spowodował zniszczenie cennych przyrodniczo porostów, których siedliskiem były wycięte stare dęby.

reklama

Proces w tej sprawie rozpoczął się w czerwcu ub. roku. Henryk L. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.

Źródło: PAP

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

4 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
~zebra
23 lutego 2022 06:47

To jakiś żart? 5 tys. za taką liczbę blisko 200letnich drzew?!

Narciarz
24 lutego 2022 10:51

Po 200 złotych za 180-letni dąb. Skandal. 5000 od sztuki to najmniej powinien dostać.

Polecane
Ogłoszenia