fbpx
-3 C
Olsztyn
niedziela, 23 stycznia, 2022
reklama

Sóweczka, słowik szary, bielik olbrzymi i gołąb skalny w Muzeum Przyrody

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Muzeum Przyrody w Olsztynie w minionym roku wzbogaciło się o osiem nowych eksponatów – wypchanych ptaków, które zginęły najczęściej w wyniku uderzenia o linie energetyczne. Jako najcenniejsze nabytki muzeum wymieniło sóweczkę, słowika szarego, bielika olbrzymiego i gołębia skalnego.

Muzeum Przyrody w Olsztynie poinformowało w piątek, że w ubiegłym roku do zbiorów tej placówki trafiło osiem nowych eksponatów – wypchanych ptaków.

„Wśród nich dominują przedstawiciele awifauny krajowej (6 okazów): sóweczka, sroka, słowik szary, świerszczak, rokitniczka i kapturka oraz dwa gatunki obce reprezentowane przez pochodzącego z Dalekiego Wschodu bielika olbrzymiego i zamieszkującego południe Europy gołębia skalnego. Do gatunków najcenniejszych należą: sóweczka, słowik szary, bielik olbrzymi i gołąb skalny” – podało muzeum.

reklama

Wyjaśniono, że sóweczka jest najmniejszą sową Europy, i jedną z najmniejszych sów świata – zaledwie wielkości szpaka. „Jest to pierwszy okaz tego gatunku w naszych zbiorach. Martwy okaz został znaleziony na jednej z dróg w Puszczy Piskiej w pobliżu Rucianego-Nidy” – podało muzeum.

reklama

Słowik szary, który trafił do olsztyńskiego Muzeum Przyrody jest uważany za największego wirtuoza wśród ptaków. To zaledwie drugi okaz, jaki trafił do tej placówki w minionym półwieczu.

Bielik olbrzymi, którego wypchany okaz także wszedł w posiadanie muzeum jest jednym z największych ptaków szponiastych świata i największym spośród 8 gatunków bielików, jakie współcześnie zasiedlają kulę ziemską. Długość ciała tego ptaka może sięgać 105 cm, a rozpiętość skrzydeł nawet do 280 cm.

Czytaj też:  Chłopak skoczył z bloku na ul. Limanowskiego

Gołąb skalny zamieszkuje południe Europy, głównie kraje położone wokół Morza Śródziemnego. „Gatunek ten jest protoplastą rozpowszechnionych w miastach Europy, w tym Polski gołębi miejskich” – poinformował w mediach społecznościowych kierownik Muzeum Przyrody Marian Szymkiewicz i wyjaśnił, że okazy bielika olbrzymiego i gołębia skalnego Muzeum Przyrody otrzymało z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, sóweczka i sroka to ofiary kolizji z pojazdami, zaś pozostałe gatunki to ptaki, które zginęły w wyniku zderzenia z liniami energetycznymi w czasie wiosennej wędrówki nad Warmią i Mazurami.

Wszystkie eksponaty wykonał dla olsztyńskiego muzeum preparator dr Janusz Dynowski z Olsztyna, który współpracuje z Muzeum Przyrody od prawie 40 lat. 

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama