fbpx
-5 C
Olsztyn
niedziela, 23 stycznia, 2022
reklama

Biedronka otwiera sklepy w niedzielę

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Rząd będzie prowadzić działania legislacyjne, aby likwidować ewentualne sposoby omijania przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele – zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Poczta Polska poinformowała kilka dni temu, że wprowadza możliwość odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronka. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej jeden z dziennikarzy zwrócił uwagę, że tego typu umowa umożliwi tej sieci handlowej otwarcie swych sklepów w niedziele, omijając w ten sposób wprowadzony trzy lata temu zakaz handlu w te dni.

reklama

reklama

Rząd powinien znieść zakaz handlu w niedzielę?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Rzecznik rządu powiedział, iż nie zna treści umowy zawartej między Pocztą Polską, a Jeronimo Martins Polska w tej sprawie. „Trudno mi się więc ad hoc odnosić do kwestii związanych z tą konkretną umową” – dodał Müller. Ale – jak podkreślił – „polski rząd stoi na tym samym stanowisku cały czas – będziemy prowadzić takie działania legislacyjne, aby ewentualne sposoby omijania tych przepisów likwidować”.

„To oczywiście nie oznacza, że podmioty, które podpisują umowy, muszą działać w złym celu, ale my musimy reagować na działania rynkowe, które by wykorzystywały pewne luki w prawie, które mogą powstać, albo które powstały wcześniej i stąd też te rozmowy w tej chwili, zresztą na wniosek związków zawodowych, żeby te przepisy w jakimś stopniu uściślić” – zaznaczył Müller.

Poseł PiS Janusz Śniadek informował w czerwcu na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”, że ma gotowy projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem byłoby uszczelnienie zakazu. Obecnie bowiem jest tak, że niektóre sieci handlowe, dzięki umowie z Pocztą Polską, omijają zakaz handlu w niedziele, ponieważ funkcjonują jako „placówki pocztowe”, gdzie klienci mogą odbierać przesyłki.

Czytaj też:  Policjanci zatrzymali 27-latka, który ukradł skarbonkę WOŚP

Według „DGP” projektowana przez Śniadka zmiana zakłada, że sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa, pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla niej dominujący.

Choć Śniadek zapowiadał, że projekt trafi do Sejmu na początku lipca, to z informacji na stronach sejmowych wynika, że nie został jeszcze złożony.

Na 27 lipca został wyznaczony termin ogłoszenia przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia w sprawie przepisów wprowadzających co do zasady zakaz handlu w niedziele. Wniosek w tej sprawie w TK złożyła jeszcze w 2018 r. Konfederacja Lewiatan.

– Zaskoczeni mogli być klienci Biedronek, którzy natrafili na sklepy otwarte w niedzielę – 11 lipca. Wówczas ruszyły testy prowadzone przez Jeronimo Martins w kilkunastu sklepach na terenie Polski. Pilotaż ma pokazać, jakie jest zainteresowanie klientów tym pomysłem. Po jego zakończeniu zapadnie decyzja, czy warto otworzyć większą liczbę sklepów w niedziele. – informuje Wirtualna Polska.

źródło: PAP

Polecamy: iZielnik – sklep, do którego warto trafić

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama