fbpx
12 C
Olsztyn
niedziela, 24 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Czy nauczyciele zasilą rzeszę bezrobotnych na Warmii i Mazurach?

OlsztynCzy nauczyciele zasilą rzeszę bezrobotnych na Warmii i Mazurach?

Najbliższe lata to czas ogromnych wyzwań, przed którymi stanie całe polskie szkolnictwo. Skutki niżu jako pierwsi odczują nauczyciele. Część z pedagogów 1 września zamiast w szkole – stawi się w Urzędzie Pracy przy al. Piłsudskiego.  

reklama

W latach 1990-2007 w Polsce trwał wyż demograficzny. Od tego czasu liczba uczniów i studentów sukcesywnie spada. Naukowcy najbliższe lata określają mianem “demograficznego tsunami”. Problemy związane ze zmniejszająca się ilością uczniów dotkną szkoły i uczelnie, a w związku z tym nauczycieli. Będzie to wiązało się ze zmniejszeniem zatrudnienia wśród kadry nauczycielskiej.

– Potwierdzamy, że liczba zwolnionych nauczycieli to około 15, a nauczycieli, którzy odchodzą na emeryturę jest 12. Dokładnie będę mogła powiedzieć kiedy zwolnienia się dokonają – mówi rzeczniczka olsztyńskiego ratusza Aneta Szpaderska.

reklama

W Związku Nauczycielstwa Polskiego w Olsztynie mówi się nawet o około 25 zwolnionych nauczycielach (oprócz tych przechodzących na emeryturę).

Próbowaliśmy dowiedzieć się jak wielu nauczycieli straci pracę w całym województwie, ale niestety Kuratorium Oświaty jeszcze tego nie wie.

reklama

– Kurator oświaty nie gromadzi danych na temat zwolnień nauczycieli. Informacje na ten temat jesteśmy w stanie pozyskać z SIO. Jednak dane dotyczące roku 2014, będą dostępne po 10 września, kiedy zostaną wprowadzone przez szkoły – mówi nam Larysa Kojro z Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Czy nauczyciele, którzy stracą w najbliższych latach pracę mogą liczyć na pomoc ze strony różnych organizacji i państwa?

– Od 10 lat prowadzimy Bank Ofert Pracy, do którego nauczyciele z naszego województwa przysyłają swoje aplikacje, a szkoły zgłoszenia o wolnych miejscach pracy. Obecnie w bazie Banku mamy 100 zgłoszeń (najczęściej – język polski, matematyka, język angielski i wychowanie fizyczne) oraz 17 ofert pracy – dodaj Larysa Kojro

Plan pomocy zwolnionym ma również ZNP.

– Staramy się pomagać w szukaniu pracy zwolnionym nauczycielom, ale mamy ograniczone możliwości. Teraz uczestniczymy w projekcie, który ma pomagać nauczycielom w przekwalifikowaniu się i w założeniu własnej działalności – mówi Tomasz Branicki z ZNP w Olsztynie.

W ciągu najbliższych lat wielu pedagogów stanie przed wyborem: zmiana branży czy bezrobocie. Niestety zmiany demograficzne, które maja miejsce nie da się w tej chwili zatrzymać.

KM

reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
july04
27 czerwca 2014 08:43

Zostaną najlepsi, najbardziej zaangarzowani i o najlepszych wynikach.

Polecane
Ogłoszenia