fbpx
-7 C
Olsztyn
wtorek, 7 grudnia, 2021
reklama

Zobacz Pendolino od środka! [GALERIA]

reklama
Pendolino-large
Wkrótce Pendolino ma się rozpędzić do 275 km na godzinę.

Tłumy miłośników kolejnictwa, mieszkańców Olsztyna i dziennikarzy przywitało dzisiejszej nocy superszybki pociąg Pendolino. Wizyta włoskiego „wahadełka” trwała pół godziny.

Pociąg przyjechał do Olsztyna z Nidzicy i stał na peronie dworca Olsztyn Główny przez pół godziny. Wiele osób trochę się rozczarowało, bo niestety nie można było obejrzeć Pendolino od środka (nam udało się zdobyć jedno zdjęcie z wnętrza maszyny). Nie przeszkadzało to jednak w podziwianiu – i fotografowaniu przez szyby – włoskiego cuda. Co ciekawe, mimo późnej pory, na dworcu pojawiły się nawet dzieci.

Pendolino, które odwiedziło Olsztyn, to jedna z 20 takich maszyn zakupionych przez PKP Intercity. Kolejarze, jeżdżąc po Polsce, testują możliwości technicznego pociągu. Wcześniej pociąg odwiedził m.in. Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Warszawę i Konin.

reklama

Wkrótce rozpocznie się najszybszy rodzaj testów. Na trasie Warszawa-Kraków-Katowice Pendolino ma się rozpędzić do 275 km na godzinę, bijąc dotychczasowy rekord prędkości na naszych torach, który wynosi 205,1 km na godzinę.

Czytaj też:  Zakończył się proces w sprawie zabójstwa młodego mężczyzny z Olsztyna

Jeśli wszystkie testy wypadną dobrze, to Pendolino pojawi się na regularnych trasach pod koniec 2014 roku.

Pendolino (z wł. „wahadełko”) to rodzina włoskich elektrycznych zespołów trakcyjnych wysokich prędkości, o prędkościach maksymalnych od 200 do 250 km/h, w większości przypadków posiadających wychylne nadwozie. Początkowo produkowane przez Fiat Ferroviaria, a później przez Alstom, który przejął Fiat Ferroviaria. Eksploatowane w większości krajów Europy oraz Chinach.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama