0
3 C
Olsztyn
piątek, 5 grudnia, 2025
reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

Ogromny wzrost liczby zgonów w Olsztynie. Przepełnione domy pogrzebowe

WiadomościOgromny wzrost liczby zgonów w Olsztynie. Przepełnione domy pogrzebowe

Ogromny wzrost liczby zgonów w Olsztynie potwierdzają dane dotyczące wypisywanych aktów zgonów. Cały kraj zmaga się z tym problemem, a jego przyczyną nie jest jedynie pandemia wirusa.

reklama

W olsztyńskiej Gazecie Wyborczej pojawiły się dane liczbowe ukazujące ogromny wzrost liczby zgonów. Może wydawać się, że odpowiada za to pandemia koronawirusa, jednak nie jest to jedyna przyczyna takiej sytuacji zarówno w Olsztynie, jak i w całym kraju. W artykule GW podano też inne przyczyny: zaniedbania w diagnostyce i leczeniu innych chorób czy związany z izolacją tryb życia niesprzyjający zdrowiu.

Liczba wypisanych aktów zgonu w 2019 roku była mniejsza aż o 178, w porównaniu do roku 2020.

reklama

„Sprawdziliśmy, że w grudniu 2020 roku w Olsztynie wypisano 371 aktów
zgonu. To znacznie więcej niż w listopadzie (316). Jednak jeszcze
większe wrażenie robią te liczby w zestawieniu z analogicznym okresem
2019 roku. W grudniu 2019 w Olsztynie wypisane były 193 akty zgonu. Daje to więc 178 „nadprogramowych” przypadków śmierci.”
– czytamy w Gazecie Wyborczej.

W obliczeniach bierze się pod uwagę wszystkie akty wypisane na terenie miasta niezależnie od tego, czy chodzi o mieszkańców Olsztyna, czy mieszkańców okolicznych miejscowości. Nie stanowi to jednak problemu, ponieważ rejestracja wygląda tak zawsze i można uznać uzyskane informacje za bliskie prawdzie.

W Olsztynie w prawie każdym miesiącu 2020 roku umierały setki osób więcej niż w tych samych miesiącach roku 2019. Miasto i jego okolice stanowiły centrum wirusa w regionie, co znacznie przyczyniło się do tak ogromnej liczby zgonów.

W artykule Gazety Wyborczej pojawia się również kwestia przepełnionych domów przedpogrzebowych. Nieodłącznym elementem wzrostu liczby zgonów jest oczywiście wzrost liczby pogrzebów. Pracownicy zakładów pogrzebowych mają dużo więcej pracy, również ze względu na rozdzielanie pogrzebów covidowych od normalnych.

„O ile kiedyś było 6-7 pogrzebów dziennie, to teraz zdarzało się ich nawet 20. W domach przedpogrzebowych jest przepełnienie i trzeba bardzo szybko przygotowywać zmarłych do pochówków.” – mówi w Gazecie Wyborczej Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie.

Powodem większości ,,nadprogramowych” pogrzebów nie jest jednak wirus, jak mogłoby się wydawać, a inne przyczyny, których nie wymienia się z osobna.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn

zobacz też: Specjalistyczne metody sprzątania po zgonach

Przeczytaj także

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Co zabrać na masaż tajski w Warszawie?

Oto wszystko, co warto wiedzieć przed wizytą.

Jak wybrać agencję SEO, aby współpraca przyniosła realny wzrost widoczności?

Działania będą skuteczne, jeśli zostaną odpowiednio dopasowane.

Co ile motogodzin wymieniać olej w ciągniku?

Olej starzeje się w zależności od intensywności pracy silnika.

Jakie buty wybrać na zimę?

Na co zwrócić uwagę wybierając zimowe obuwie?

Hale namiotowe w rolnictwie – o czym pamiętać podczas budowy hali na pasze, płody rolne i nawozy?

Hale namiotowe to jedno z rozwiązań, które zyskuje na popularności w rolnictwie.

Prezent dla ojca, zięcia, teścia i brata – najlepsze upominki dla mężczyzn są na wyciągnięcie ręki!

Wybór prezentu dla mężczyzny potrafi być ogromnym wyzwaniem! W przeciwieństwie do kobiet mężczyźni rzadziej dzielą się informacją na temat swoich potrzeb, czy marzeń.

Odkryj na święta sklep Zakątek Zdrowia. Warsztaty, prezenty i ekologiczne nowości

W grudniu Zakątek Zdrowia przygotował dla klientów prawdziwy pakiet świątecznych atrakcji i inspiracji zakupowych.

Najbardziej luksusowe delikatesy w Olsztynie? Sklep z produktami premium z całego świata

Limitowane oliwy, sery za 200 zł i babeczki Dolce & Gabbana. Nowy butik spożywczy na Jarotach zachwyca jakością i rzemieślniczym asortymentem

Jakich tkanin unikać przy zwierzętach w domu?

Tkaniny wrażliwe na pazury i sierść.
reklama
reklama