1 C
Olsztyn
sobota, 23 listopada, 2024
reklama

Zamek na Mazurach odkrywa swoje tajemnice

KętrzynZamek na Mazurach odkrywa swoje tajemnice

Na dziedzińcu zamku w Kętrzynie trwają intensywne badania archeologiczne, które przynoszą cenne odkrycia, pogłębiając wiedzę o przeszłości obiektu. Prace, prowadzone pod okiem specjalistów, ujawniły relikty studni, zejścia do piwnic oraz prawdopodobne fundamenty słupów, które niegdyś wspierały krużganki zamkowe.

Relikty średniowiecznej architektury

Odkrycie reliktów studni oraz zejść do piwnic dostarcza nowych informacji na temat średniowiecznych funkcji i infrastruktury zamku. Badacze podejrzewają, że odnalezione fundamenty mogą być pozostałościami podpór krużganków, które stanowiły istotny element architektoniczny zamku, nadając mu charakterystyczny, monumentalny wygląd. Te odkrycia stanowią ważny element w badaniach nad rozwojem architektury zamkowej na terenie Warmii i Mazur.

Perspektywa rekonstrukcji

Równolegle z pracami archeologicznymi prowadzone są badania architektoniczne mające na celu dokładne określenie historycznej formy krużganków. Specjaliści oceniają możliwość rekonstrukcji lub odbudowy krużganków w sposób, który odda historyczną formę i charakter zamku, jednocześnie pozostawiając pole do historyzującej aranżacji.

Historia Zamku w Kętrzynie

Zamek w Kętrzynie, wybudowany przez Krzyżaków w XIV wieku, po raz pierwszy pojawił się w dokumentach jako część zakonnych inwentarzy w 1374 roku. Był siedzibą lokalnego prokuratora zakonnego, który zarządzał terenami wokół miasta. W ciągu wieków zamek był wielokrotnie przebudowywany, dostosowując swoją funkcję do zmieniających się potrzeb. Przed II wojną światową znajdowały się tam urzędy finansowe oraz mieszkania urzędników, a część piwnic przekształcono na schron przeciwlotniczy​.

W styczniu 1945 roku, po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną, zamek oraz duża część starówki zostały spalone. Odbudowa obiektu rozpoczęła się w latach 60. XX wieku, korzystając m.in. z XIX-wiecznych rysunków Konrada Steinbrechta. Przywrócono zamkowi jego gotycki charakter.

źródło: Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane