reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

W Wilczym Szańcu zrekonstruowano wnętrze baraku narad, w którym przeprowadzono zamach na Hitlera

WiadomościW Wilczym Szańcu zrekonstruowano wnętrze baraku narad, w którym przeprowadzono zamach na...

Rekonstrukcja baraku Hitlera.

W Wilczym Szańcu zrekonstruowano wnętrze baraku narad, gdzie 20 lipca 1944 przeprowadzono zamach na Hitlera. Nową ekspozycję będzie można zwiedzać od czwartku – poinformował nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz.

reklama

Turyści odwiedzający Wilczy Szaniec k. Kętrzyna – dawną kwaterę dowodzenia Hitlera już w najbliższy długi weekend będą mogli zwiedzić nową ekspozycję historyczną związaną z jednym z najbardziej znanych wydarzeń tego miejsca.

„Będzie ona nosiła tytuł +Wolfsschanze 20.07.1944+. W dawnym schronie szefa sztabu Keitla zrekonstruowano wnętrze baraku narad, w którym 20 lipca 1944 r. płk. Stauffenberg dokonał próby zamachu na Adolfa Hitlera. Była to najpoważniejsza akcja odsunięcia dyktatora od władzy i wcześniejszego zakończenia wojny wyjaśnił nadleśniczy Zenon Piotrowicz.

reklama

„Jakie drobne szczegóły zadecydowały, że wybuch bomby zabił i ranił wiele osób, ale nie samego wodza III Rzeszy? Jak potoczyłyby się losy wojny, gdyby zamach udał się? Ilu ludzi ocaliłoby życie? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi spróbuje udzielić nowa wystawa”- wskazał.

Jak podkreślił, zarządcy obiektu – leśnicy Nadleśnictwa Srokowo dołożyli wielu starań, by odtworzyć wiernie salę narad tuż przed wybuchem bomby.

Wielki dębowy stół, teczka z ładunkiem wybuchowym, stare mapy, meble i przedmioty użytkowe z tamtego okresu pozwolą turystom cofnąć się w czasie o ponad 75 lat i znaleźć się w centrum wydarzenia historycznego mogącego zmienić losy wojennego świata i wielu milionów niewinnych ludzi.

W tym samym schronie prezentowane będą także wyniki poszukiwań prowadzonych na terenie Wilczego Szańca w ostatnich miesiącach. Będą to elementy wyposażenia prawdziwego schronu znanego z zamachu, przedmioty codziennego użytku mieszkańców kwatery, pozostałości po instalacjach elektrycznych, ciepłowniczych i wodnych. Jest to efekt owocnej współpracy z grupą poszukiwaczy głównie z gdańskiej fundacji „Latebra”.

Wśród znalezisk są butelki i talerze, pojemniki po kosmetykach, maszynki do golenia, tubki od pasty do zębów, a także szyld z zakładu fryzjerskiego z czasów Hitlera.

Nadleśniczy podkreślił, że wystawa jedynie przedstawia fakty historyczne; nie służy propagowaniu nazizmu ani gloryfikacji i ocenie żadnych postaci historycznych.

Wilczy Szaniec w latach 1941 – 1944 pełnił funkcję głównej kwatery Hitlera. W leśnym miasteczku pod Kętrzynem oprócz Hitlera mieszkało ok 2,5 tys. ludzi. Według historyków, to tu decydowano o podbojach nazistowskich Niemiec, tu pojawiały się szaleńcze pomysły i stąd wydawano rozkazy wpływające na losy wielu milionów ludzi.

Tym żyje Olsztyn

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Wielki sukces Intermarché Olsztyn! Kiełbasy i pasztet z prestiżowym dyplomem Ministra Rolnictwa

„Produkty najwyższej jakości w przemyśle mięsnym” został uroczyście wręczony prezesowi Intermarché Olsztyn.

POLINAL – producent naklejek wypukłych 3D. Wszystko, co firma powinna wiedzieć przed zamówieniem

Naklejka wypukła 3D to jeden z tych elementów brandingowych, który – raz wdrożony – pracuje na wizerunek marki przez lata, bez dodatkowych kosztów i bez obsługi.

Sztancowanie – serce procesu produkcji opakowań

W branży poligraficznej istnieje proces, bez którego nie powstałoby żadne pudełko, żadna obwoluta ani żaden karton fasonowy.

Muzyka, emocje i studencka energia. Kortowiada 2026 startuje już wkrótce

Odliczanie do święta studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego dobiega końca.

Koniec z szukaniem transmisji w internecie tuż przed gwizdkiem. Jak zapewnić sobie pewny dostęp do stacji sportowych online?

Znasz ten scenariusz: mecz zaraz się zaczyna, znajomi już piszą na czacie, a Ty w panice szukasz działającej transmisji.

Jak uniknąć błędów w rozliczeniu VAT? Najczęstsze pomyłki firm i ich konsekwencje

Podatek od towarów i usług jest jednym z najbardziej skomplikowanych podatków w polskim systemie podatkowym – a jednocześnie tym, który generuje najwięcej błędów i najczęściej staje się przedmiotem kontroli podatkowych.

Szukasz pracowników? Skorzystaj z usług Worksol Group – zaufanej agencji na Warmii i Mazurach

Problemy z rekrutacją, rotacja kadry oraz rosnące potrzeby produkcyjne sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców z Warmii i Mazur poszukuje sprawdzonego partnera do obsługi procesów zatrudnienia.

Szukasz prezentu na Dzień Matki? Intermarché Olsztyn już ma gotowe propozycje

Od dziś w Intermarché Olsztyn wyjątkowe upominki na Dzień Matki.

agroWARMA 2026 w Gryźlinach. Rolnicy i wystawcy spotkają się na największych targach w regionie

Tysiące odwiedzających i duża przestrzeń wystawiennicza. Trwają zapisy na agroWARMA 2026.

Codzienne spacery z wózkiem dłużą się w nieskończoność? Załóż słuchawki, odpal audiobook i wreszcie znajdź chwilę dla siebie

Spacer z wózkiem potrafi być piękny, ale bywa też monotonny – ta sama trasa, podobne pory dnia, powtarzalny rytm kroków.

Zakup nieruchomości z rynku wtórnego – co mówi charakterystyka energetyczna budynku?

Zakup mieszkania albo domu z rynku wtórnego zwykle zaczyna się od lokalizacji, ceny, metrażu i stanu technicznego.

Nieruchomości handlowe. Jak ocenić potencjał lokalu lub obiektu przed decyzją biznesową?

Decyzja o wyborze lokalu handlowego, parku handlowego czy powierzchni w centrum zakupowym rzadko sprowadza się do metrażu i ceny za miesiąc.

Polskie gminy wzmacniają gotowość na powodzie i zmiany klimatu. Rola hal namiotowych

Samorządy zmieniają podejście do ochrony ludności: rosnąca rola rozwiązań mobilnych.

Kortowiada wychodzi na miasto – wydarzenie z okazji jubileuszu Olsztyńskich Juwenaliów

Targ Rybny zamieni się w otwartą przestrzeń muzyki, kina plenerowego, miejskiej zabawy i wspólnego spędzania czasu.
reklama
reklama