fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

sobota, 15 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

W Wilczym Szańcu zrekonstruowano wnętrze baraku narad, w którym przeprowadzono zamach na Hitlera

W Wilczym Szańcu zrekonstruowano wnętrze baraku narad, gdzie 20 lipca 1944 przeprowadzono zamach na Hitlera. Nową ekspozycję będzie można zwiedzać od czwartku – poinformował nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz.

Turyści odwiedzający Wilczy Szaniec k. Kętrzyna – dawną kwaterę dowodzenia Hitlera już w najbliższy długi weekend będą mogli zwiedzić nową ekspozycję historyczną związaną z jednym z najbardziej znanych wydarzeń tego miejsca.

„Będzie ona nosiła tytuł +Wolfsschanze 20.07.1944+. W dawnym schronie szefa sztabu Keitla zrekonstruowano wnętrze baraku narad, w którym 20 lipca 1944 r. płk. Stauffenberg dokonał próby zamachu na Adolfa Hitlera. Była to najpoważniejsza akcja odsunięcia dyktatora od władzy i wcześniejszego zakończenia wojny wyjaśnił nadleśniczy Zenon Piotrowicz.

„Jakie drobne szczegóły zadecydowały, że wybuch bomby zabił i ranił wiele osób, ale nie samego wodza III Rzeszy? Jak potoczyłyby się losy wojny, gdyby zamach udał się? Ilu ludzi ocaliłoby życie? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi spróbuje udzielić nowa wystawa”- wskazał.

Jak podkreślił, zarządcy obiektu – leśnicy Nadleśnictwa Srokowo dołożyli wielu starań, by odtworzyć wiernie salę narad tuż przed wybuchem bomby.

Wielki dębowy stół, teczka z ładunkiem wybuchowym, stare mapy, meble i przedmioty użytkowe z tamtego okresu pozwolą turystom cofnąć się w czasie o ponad 75 lat i znaleźć się w centrum wydarzenia historycznego mogącego zmienić losy wojennego świata i wielu milionów niewinnych ludzi.

W tym samym schronie prezentowane będą także wyniki poszukiwań prowadzonych na terenie Wilczego Szańca w ostatnich miesiącach. Będą to elementy wyposażenia prawdziwego schronu znanego z zamachu, przedmioty codziennego użytku mieszkańców kwatery, pozostałości po instalacjach elektrycznych, ciepłowniczych i wodnych. Jest to efekt owocnej współpracy z grupą poszukiwaczy głównie z gdańskiej fundacji „Latebra”.

Wśród znalezisk są butelki i talerze, pojemniki po kosmetykach, maszynki do golenia, tubki od pasty do zębów, a także szyld z zakładu fryzjerskiego z czasów Hitlera.

Nadleśniczy podkreślił, że wystawa jedynie przedstawia fakty historyczne; nie służy propagowaniu nazizmu ani gloryfikacji i ocenie żadnych postaci historycznych.

Wilczy Szaniec w latach 1941 – 1944 pełnił funkcję głównej kwatery Hitlera. W leśnym miasteczku pod Kętrzynem oprócz Hitlera mieszkało ok 2,5 tys. ludzi. Według historyków, to tu decydowano o podbojach nazistowskich Niemiec, tu pojawiały się szaleńcze pomysły i stąd wydawano rozkazy wpływające na losy wielu milionów ludzi.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Zrealizuj inwestycję i złap deszczówkę

Od 1 lipca 2020 można składać wnioski o dofinansowanie w Programie Priorytetowym „Moja Woda”. Dzięki wspólnej inicjatywie Ministerstwa Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i...

Piknik dla mieszkańców olsztyńskiego osiedla Libero. Pierwszy budynek od firmy Budlex już oddany

W ostatni weekend redakcja Twojego Kuriera Olsztyńskiego zawitała na piknik z okazji ukończenia pierwszego (z czterech) budynku inwestycji Libero. Firma Budlex debiutuje w naszym...

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...