Powstaje nowa strategia rozwoju powiatu olsztyńskiego. Czy uwzględnia potrzeby i problemy Olsztyna?
Nie zawsze interesy powiatu olsztyńskiego i samej stolicy Warmii i Mazur idą w parze. Czy da się pogodzić te rozbieżności?
Powstaje strategia rozwoju
Powiat olsztyński jest jednym z największych w Polsce – zajmuje drugie miejsce pod względem powierzchni, a biorąc pod uwagę liczbę ludności (129,5 tysiąca mieszkańców) znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce. Warmia przyciąga Polaków, według prognoz w 2050 roku ma tu mieszkać 139 tysięcy osób. Aktualnie trwają prace nad nową strategią rozwoju powiatu olsztyńskiego. Ponieważ potencjał ludności rośnie, strategia ma wskazać, jakie kierunki działań powinny temu zjawisku towarzyszyć. Projekt strategii zawiera nie tylko propozycje działań, ale też wskaźniki czy diagnozę obecnej sytuacji.
Priorytetowe projekty strategii rozwoju
Przygotowywana właśnie strategia wskazuje także konkretne projekty, które uznano za najważniejsze dla dalszego rozwoju całego powiatu.
Oto propozycje:
– budowa Powiatowo-Gminnego Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Wadągu;
– budowa nowej siedziby Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach;
– budowa Powiatowego Centrum Sportu i Zdrowia przy Zespole Szkół w Olsztynku;
– rewitalizacja Synagogi w Barczewie;
– rewitalizacja terenów popegeerowskich poprzez wsparcie biznesowych inwestycji o charakterze strategicznym dla regionu, w tym między innymi Park Rozrywki w Łutynówku, Strefa Ekonomiczna w Gryźlinach, centra logistyczne, producenci żywności, producenci z branży drzewnej i meblowej oraz przedsiębiorstwa z branży turystycznej;
– wsparcie dla obwodnicy Dobrego Miasta;
– wsparcie rozwoju strefy gospodarczej na lądowisku w Gryźlinach;
– wparcie dla obwodnicy Olsztyna;
– integracja Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście z obiektami likwidowanego Szpitala Maltańskiego;
– uzupełnienie szlaku pieszo-pielgrzymkowego w ramach projektu gospodarczego Szlak Świętej Warmii oraz dalszy rozwój organizacyjny Stowarzyszenia.
Autorzy strategii uważają, że realizacja tych projektów doprowadzi do kompleksowego i zrównoważonego rozwoju całego powiatu olsztyńskiego, jego rola zostanie wzmocniona, a on sam stanie się bardziej atrakcyjny i przyciągnie ludzi, którzy zechcą tu zamieszkać.
Powiat ma swoje problemy
W strategii nie zapomniano również o tym, co niekoniecznie w powiecie działa dobrze. Jednym z problemów są przeprowadzki z miast na tereny wiejskie. To prowadzi nie tylko do wyludniania miast, ale także zwiększających się kosztach infrastruktury, transportu publicznego i tym podobnych. Coraz więcej osób zamieszkuje w okolicy samego Olsztyna, natomiast obrzeża powiatu stopniowo się wyludniają.
Innym problemem jest poziom szkolnictwa. Badania jasno pokazują, że uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu mają zdecydowanie gorsze wyniki egzaminów nie tylko w odniesieniu do Olsztyna, ale i średniej dla całego województwa warmińsko-mazurskiego. Wiele osób doskonale zdaje sobie z tego sprawę, nic więc dziwnego, że młodzież bardzo często decyduje się na realizację obowiązku szkolnego w Olsztynie, porzucając lokalne szkoły powiatowe.
Pojawia się pytanie, czy w takiej sytuacji jest sens przeznaczać setki milionów złotych na szkołę rolniczą i muzyczną. Czy rzeczywiście jest szansa na poprawę sytuacji szkół powiatowych?
Olsztyn atutem powiatu
Bliskość Olsztyna jest jednym z atutów powiatu, na który zwracają uwagę autorzy strategii rozwoju. Jest to bez wątpienia duży ośrodek wzrostu społeczno-gospodarczego, przyciągający wciąż nowych mieszkańców i przedsiębiorców. Z jednej strony powiat grodzki i ziemski są ze sobą bardzo związane, z drugiej widać wyraźnie, że w niektórych kwestiach ich interesy nie są zbieżne. Te różnice w przyszłości mogą się jeszcze bardziej pogłębiać.
Różne spojrzenia na obwodnicę Olsztyna
Jednym z przykładów różnego postrzegania problemu i sposobu jego rozwiązania jest obwodnica Olsztyna. Zarówno powiat, jak i miasto, zgadzają się, że ta kwestia wymaga rozstrzygnięcia, jednak mają zupełnie inne wizje, w jaki sposób powinno to zostać zrealizowane. Powiat olsztyński jest zainteresowany wariantem zachodnim. Miasto z kolei obstaje przy korytarzu wschodnim. W ocenie władz taka opcja pozwoli nie tylko rozwiązać problemy komunikacyjne, ale także uwolni możliwości przemysłowe terenów położonych w tej części Olsztyna.
źródło: Gazeta Wyborcza
Widzę tu poważne niedoparzenie. Niezbędna jest potrzeba więcej marszów LGBT oraz warsztatów dla zoofilii nekrofili i podobnych europejskich wartości.
To że olsztyn prubuje ok
Ale to nie zmienia faktu w co iwestwoć ..
POWALUŁO WAS WŁADZE kultura to kasy niepszyniesie więcej w inwestycje małych i średnich pszdsiębiorstw niech olsztyn nowe miejsca pracy przynosi edukacja
W młode talenty
Kutwa gamonie rządzą ruszyć Olsztyn bo ma potencjał dajcie ludziom pracę głąby to region wzmocni
PARUWY moc dla Olsztyna nie gnuj …
Pozdrawiam