3 C
Olsztyn
niedziela, 21 kwietnia, 2024
reklama

Gwara warmińska zapewni dodatkowe punkty – doskonała wiadomość dla uczniów szkół średnich

OlsztynGwara warmińska zapewni dodatkowe punkty – doskonała wiadomość dla uczniów szkół średnich

Laureaci Konkursu Prezentacja Gwary Warmińskiej „Po naszamu. Po warnijsku” będą mieli powód do zadowolenia. Ich osiągnięcia będą wpisane na świadectwach ukończenia szkoły podstawowej, co się przełoży na zdobycie dodatkowych punktów w rekrutacji do szkół średnich.

reklama

Dziedzictwo kulturowe Warmii zyskało nowych zwolenników – uczniów szkół podstawowych, którzy swoje zaangażowanie w nauce gwary warmińskiej mogą teraz przełożyć na konkretny sukces edukacyjny. Decyzja kuratorki oświaty Jolanty Skrzypczyńskiej o przyznaniu konkursowi statusu wydarzenia uprawniającego do wpisu na świadectwie będzie realne wsparciem młodzieży, której zależy na zachowaniu śladów kultury warmińskiej w swojej edukacyjnej drodze.

Wicestarosta olsztyński Joanna Michalska-Reda wyjaśnia, że jest to forma docenienia wysiłków młodych adeptów, którzy przez naukę gwary zachowują żywy kontakt z tradycją regionu. Podkreśliła także rolę konkursu w promowaniu lokalnego patriotyzmu i kultury warmińskiej.

reklama

Od pięciu lat Powiat Olsztyński, Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii, Lokalna Grupa Działania Południowa Warmia oraz gminy Gietrzwałd, Purda i Dywity są głównymi organizatorami konkursu. Łukasz Ruch, animator kultury warmińskiej i zarazem dusza konkursu, entuzjastycznie wypowiada się o jego wpływie na odkrywanie gwary przez kolejne pokolenia.

Jubileuszowa dziesiąta edycja Konkursu „Po naszamu. Po warnijsku” niesie ze sobą nowości – planowana jest kategoria dla dorosłych. Będzie to z pewnością znak, że nauka gwary to zadanie dla całych rodzin. „Oni wprawdzie nie otrzymają wpisów na świadectwach, ale z pewnością będzie to ciekawe doświadczenie dla nas wszystkich” – mówi wicestarosta.

Konkurs nie jest jedyną inicjatywą, która dba o zachowanie gwary. Niedawno zrealizowany został duży projekt warsztatowy „Z dzieciukami po warnijsku”, a w konkursie Narodowego Centrum Kultury „Odkryj swój skarb. Bogactwo językowe Rzeczypospolitej” przedstawiciele z Warmii otrzymali wyróżnienie.

reklama

Przygotowania do grudniowego wydarzenia już trwają, a w internecie można znaleźć nagranie promujące konkurs.

źródło: Powiat Olsztyński

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Polecane
Ogłoszenia