-3 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ruszają przygotowania do budowy obwodnicy Dobrego Miasta

OlsztynRuszają przygotowania do budowy obwodnicy Dobrego Miasta

Rozpoczynają się prace przygotowawcze do budowy obwodnicy Dobrego Miasta (woj. warmińsko-mazurskie) w ciągu drogi krajowej nr 51. Dokumentację projektową dla tego zadania sfinansują wspólnie GDDKiA i lokalny samorząd.

reklama

Program Inwestycji dla prac przygotowawczych dla budowy tej obwodnicy zatwierdził w czwartek wiceminister infrastruktury Rafał Weber. „To da zielone światło GDDKiA do tego, aby te prace rozpocząć” – mówił podczas briefingu w Dobrym Mieście.

Wiceminister podkreślał, że to ważna inwestycja, bo obecnie droga przebiega przez ścisłą zabudowę Dobrego Miasta, co jest niebezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu, zwłaszcza mieszkańców. Zaznaczył, że to trasa mocno obciążona ruchem, ponieważ biegnie tędy tranzyt z Olsztyna na północ województwa, m.in. do Bartoszyc i Lidzbarka Warmińskiego.

reklama

Również w czwartek olsztyńska GDDKiA podpisała porozumienie z dobromiejskim samorządem o współfinansowaniu dokumentacji projektowej dla tego zadania. Szacunkowy koszt prac przygotowawczych to około 4 mln zł, z czego 1,5 mln zł pokryje gmina. Czas przewidziany na wykonanie dokumentacji to lata 2022-2026.

Most na obwodnicy Olsztyna. Kiedy koniec remontu?

„W połowie 2026 r. będziemy gotowi do ogłoszenia przetargu na realizację obwodnicy Dobrego Miasta w systemie projektuj i buduj” – przekazał rzecznik oddziału GDDKiA w Olsztynie Karol Głębocki.

reklama

GDDKiA przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej. Obejmie ona wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R), materiałów do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji (DŚU) oraz wykonanie archeologicznych badań powierzchniowych i sondażowych.

Planowana obwodnica o długości około 8 km ma powstać do 2030 r., w ciągu DK51. Będzie to droga klasy GP o dwóch pasach ruchu w przeciwnych kierunkach, o szerokości 3,5 m. Ma zaczynać się na styku z przebudowywanym obecnie odcinkiem DK51 Smolajny – Kosyń. Z przeciwnej strony zostanie doprowadzona do istniejącej obwodnicy Barcikowa, omijając jednocześnie miejscowość Stary Dwór.

Most na obwodnicy Olsztyna. Kiedy koniec remontu?

Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo i warunki ruchu drogowego oraz zwiększyć przepustowość. Według GDDKiA spowoduje to zmniejszenie liczby wypadków, obniżenie poziomu hałasu i zanieczyszczeń powietrza oraz natężenia ruchu tranzytowego w mieście.

„Budowa obwodnicy spowoduje skrócenie połączenia o około 10 proc. w stosunku do stanu istniejącego, poprawi parametry drogi krajowej i pozwoli na zachowanie stałej prędkości na całym odcinku od Smolajn do Dobrego Miasta. Obecnie trwają budowy obwodnicy Smolajn oraz odcinka Smolajny – Kosyń w ciągu DK51” – podała GDDKiA.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
olsztyn
1 kwietnia 2022 09:52

zaraz moment pfu na podstawie którego wykonawca w formule projektuj buduj ma potrwać 4 lata ? Jaja sobie robicie ? niezłe wałki

ja
31 marca 2022 19:22

Czas przewidziany na wykonanie dokumentacji to lata 2022-2026 – TO K>>>A JAKIŚ ŻART?-URZĘDNICZE DARMOZJADY – Cała budżetówa to lenie i darmozjady

Popularne
Ogłoszenia

Most na obwodnicy Olsztyna. Kiedy koniec remontu?

Most na obwodnicy Olsztyna. Kiedy koniec remontu?