23 C
Olsztyn
czwartek, 18 lipca, 2024
reklama

Ruszają przygotowania do budowy obwodnicy Dobrego Miasta

OlsztynRuszają przygotowania do budowy obwodnicy Dobrego Miasta

Program Inwestycji zatwierdzony przez wiceministra infrastruktury Rafała Webera otworzył drogę do rozpoczęcia prac przygotowawczych na budowę obwodnicy Dobrego Miasta w województwie warmińsko-mazurskim w ciągu drogi krajowej nr 51. Inwestycja będzie wspólnie finansowana przez GDDKiA i lokalny samorząd.

reklama

Wiceminister podkreślił, że inwestycja jest ważna, ponieważ obecnie droga ta przebiega przez ścisłą zabudowę Dobrego Miasta i staje się niebezpieczna dla wszystkich uczestników ruchu, zwłaszcza dla mieszkańców. Trasa ta jest głównym szlakiem tranzytowym z Olsztyna na północ województwa, m.in. do Bartoszyc i Lidzbarka Warmińskiego.

Porozumienie o współfinansowaniu dokumentacji projektowej zostało podpisane przez olsztyńską GDDKiA oraz dobromiejski samorząd. Szacowany koszt prac przygotowawczych wynosi około 4 miliony złotych, z czego 1,5 miliona pokryje gmina. Czas na wykonanie dokumentacji został przewidziany na lata 2022-2026.

reklama

Karol Głębocki, rzecznik oddziału GDDKiA w Olsztynie poinformował, że w połowie 2026 roku zostanie ogłoszony przetarg na realizację obwodnicy Dobrego Miasta w systemie projektuj i buduj.

Planowana obwodnica o długości około 8 kilometrów ma powstać do 2030 roku, w ciągu DK51. Będzie to droga klasy GP z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach o szerokości 3,5 metra. Ma zaczynać się na styku z obecnie przebudowywanym odcinkiem DK51 Smolajny – Kosyń i z przeciwnej strony zostanie doprowadzona do istniejącej obwodnicy Barcikowa, omijając miejscowość Stary Dwór.

Celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa i warunków ruchu drogowego oraz zwiększenie przepustowości przez zmniejszenie liczby wypadków, obniżenie poziomu hałasu i zanieczyszczeń powietrza oraz natężenia ruchu tranzytowego w mieście.

reklama

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
olsztyn
1 kwietnia 2022 09:52

zaraz moment pfu na podstawie którego wykonawca w formule projektuj buduj ma potrwać 4 lata ? Jaja sobie robicie ? niezłe wałki

ja
31 marca 2022 19:22

Czas przewidziany na wykonanie dokumentacji to lata 2022-2026 – TO K>>>A JAKIŚ ŻART?-URZĘDNICZE DARMOZJADY – Cała budżetówa to lenie i darmozjady

Polecane