0
-9.1 C
Olsztyn
środa, 18 lutego, 2026
reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

Samolot z Londynu nie mógł wylądować. Kręcił się nad Szymanami 90 min. i poleciał do Warszawy

SzczytnoSamolot z Londynu nie mógł wylądować. Kręcił się nad Szymanami 90 min....


Na początku stycznia samolot linii WizzAir, który miał wylądować w Szymanach po 90 minutach kręcenia się nad lotniskiem, wylądował ostatecznie w Warszawie. Zdaniem pasażerów zawiniła obsługa naziemna w Szymanach.

reklama

Nieoczekiwane lądowanie. Lot z Londynu nie dotarł do Szyman


Czwartego stycznia samolot linii WizzAir, lot W 92182, który wystartował z lotniska Londyn-Luton, miał wylądować w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury. Jednak po dotarciu w okolice Nidzicy samolot zaczął krążyć, nie decydując się na podejście do lądowania. W Szymanach na pasażerów czekali bliscy, którzy otrzymywali informacje, że samolot na pewno wyląduje, bo obsługa przygotowuje płytę. Ostatecznie samolot pozostał dodatkowo w powietrzu 90 minut, czyli niemal drugie tyle, ile trzeba lecieć z Londynu do Szyman, zanim załoga zdecydowała się wylądować w Warszawie. Tam część pasażerów organizowała sobie powrót do Olsztyna na własną rękę.


Przyczyną takiego obrotu sprawy były złe warunki pogodowe, które panowały w regionie – opady deszczu powodujące oblodzenie. Oczekujący na pasażerów feralnego lotu twierdzą, że otrzymywali informacje, że samolot wyląduje, a obsługa naziemna da radę przygotować płytę na czas.

reklama

Lotnisko informuje, że decyzja o pozostawaniu samolotu w tzw. holdingu, była decyzją pilotów. Jednak nie trzeba być fachowcem, żeby stwierdzić, że decyzja ta musiała być poparta zapewnieniami Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, że zdążą z przygotowaniem płyty. Tak się jednak nie stało, a Szymany uchylają się od odpowiedzi, czy zapewniały pilotów, że zdążą przygotować płytę.

Jak lotnisko przygotowywało się do zapowiadanych warunków pogodowych?

– O tym, że 4 stycznia będą trudne warunki pogodowe wiedzieliśmy już dzień wcześniej i wtedy zostały podjęte pierwsze przygotowania nawierzchni do lądowań – zapewnia Katarzyna Bartko z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. –W czwartek 4 stycznia zespół utrzymania lotniska rozpoczął prace od godziny 5, na pasie bez przerw pracowały oczyszczarki i polewaczka, używając do tego dużych ilości chemii. Niestety nic to nie dało i samolot musiał wylądować w Warszawie.

Czytelnik TKO: – Tym samolotem wracały bliskie mi osoby. Na wszelki wypadek z Warszawy wróciły do Olsztyna prywatnym transportem bez sprawdzania, czy przewoźnik coś tam podstawi. Miały dość zafundowanych atrakcji z wioskowego lotniska. Skoro ten sam samolot wrócił do Szyman na 13, to mógł wrócić z pasażerami, bo ci dotarli do Olsztyna po 17.

Przeczytaj także

reklama
3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Jak podkład wpływa na komfort użytkowania paneli?

Odczucia podczas chodzenia – stabilność kontra sprężystość.

Placówki edukacyjne Art School i Radość rozpoczęły rekrutację 2026/2027. Miejsce, w którym liczy się dziecko

Art School i Radość w Olsztynie ruszają z naborem do żłobków, przedszkoli i niepublicznej szkoły podstawowej

Jak dobrać organizery do szuflad kuchennych do konkretnych wymiarów zabudowy?

Uniwersalne wkłady często okazują się zbyt małe lub nieefektywnie wykorzystują przestrzeń.

Dlaczego prostota wygrywa we współczesnych dekoracjach świątecznych

Od luksusu do komfortu: jak zmieniają się gusta w Polsce.

Cena złota – prognozy na 2026 rok: Który kolor kruszcu najlepiej chroni kapitał?

Jak zmaksymalizować wartość biżuterii w nadchodzących latach?

Art School i Radość w Olsztynie zapraszają rodziców na dni otwarte przedszkola i żłobka

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze żłobka czy przedszkola, warto zobaczyć je na żywo.

Montaż pokrycia Gerard Corona: detale wykonania, które decydują o trwałości dachu

Dlaczego warto wybrać pokrycie Gerard Corona dla Twojego dachu?

Wciągające audiobooki – najlepsze historie do słuchania

Są takie opowieści, które „klikają” od pierwszych minut.

Aromaterapia w czterech ścianach czyli jak zapachy wpływają na nasz nastrój

Rola świec sojowych w kreowaniu domowego ogniska - więcej niż tylko zapach.
reklama
reklama