1 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Praktyczne rozwiązania, jakie oferuje projekt domu piętrowego

Materiał zewnętrznyPraktyczne rozwiązania, jakie oferuje projekt domu piętrowego

Powierzchnia nieruchomości i liczba kondygnacji to dwa z co najmniej czynników, które istotnie wpływają na koszt budowy domu. Jeśli masz działkę, na której nie zmieści się dom parterowy, a chcesz zapewnić sobie duży metraż i zorganizować ogródek, weź pod uwagę obiekt piętrowy. Jakie praktyczne rozwiązania zapewniają projekty takich budynków?

Domy piętrowe – czy cieszą się zainteresowaniem Polaków?

Nasze preferencje dotyczące obiektów mieszkalnych przez lata się zmieniły. Kiedyś głównie inwestowaliśmy w kilkukondygnacyjne domy wielorodzinne, w których mieszkało kilka pokoleń. Obecnie rezygnuje się ze wznoszenia tak dużych budynków na rzecz mniejszych konstrukcji. Wybór pada często na bliźniak. Rosnące koszty budowy i malejąca zdolność kredytowa spowodowały, że Polacy zaczęli budować coraz mniejsze domy, głównie parterowe.

Według badania przeprowadzonego w 2022 roku przez Oferteo.pl, Polacy najczęściej wybierają parterowy projekt domu. Tak wskazało aż 81% respondentów. Połowa wybrała domy parterowe z poddaszem użytkowym, a 31% – bez poddasza. Na projekty jednopiętrowe zdecydowało się natomiast 18% badanych, a z dwoma lub większą liczbą kondygnacji – zaledwie 1%. To nie oznacza, że w Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem nie okaże się projekt domu piętrowego. Co przemawia za taką decyzją?

Projekt domu piętrowego – dlaczego warto?

Taki wybór ma wiele zalet. Dom piętrowy zapewnia dużą powierzchnię do dyspozycji, przy czym zajmuje znacznie mniej przestrzeni na działce niż w przypadku domu parterowego o takim samym metrażu. Z tego względu są one szczególnie popularne w miastach, gdzie działki są drogie, więc inwestorzy stawiają głównie na niewielkie.

W domach piętrowych nie ma skosów, wszystkie pomieszczenia są ustawne. Możesz dowolnie aranżować wnętrze, wygospodarować rozległy hol. Przeważnie polskie rodziny stosują bardzo praktyczny podział kondygnacji. Na parterze znajdują się kuchnia, jadalnia, salon, łazienka z WC, a w górnej części – sypialnie i dodatkowa łazienka. Dzięki temu oddziela się również przestrzeń, z której korzystają mieszkańcy i ich goście.

Projekt domu piętrowego daje Ci duży możliwości pod względem wyboru typu architektury. Możesz atrakcyjnie wykończyć elewację, pokryć, np. dachem dwuspadowym lub czterospadowym, bądź wybrać płaskie zadaszenie. Atrakcyjnie wyglądają także obiekty z licznymi przeszkleniami.

Oczywiście taki projekt domu ma również wady. Koszt budowy obiektu piętrowego może być wyższy niż parterowego o tej samej powierzchni. Poza tym są w nim schody, które mogą stanowić problem dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Jak wybrać projekt?

Nie wiesz, na jaki postawić? Sprawdź propozycje pracowni Domowe Klimaty (domoweklimaty.pl). W bogatej ofercie z pewnością znajdziesz takie projekty, które spełnią Twoje oczekiwania.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane