14 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Rozwój obszarów wiejskich. 1,3 mln zł wsparcia na nowe inwestycje i inicjatywy lokalne

OlsztynRozwój obszarów wiejskich. 1,3 mln zł wsparcia na nowe inwestycje i inicjatywy...

Wraz z rozwojem terenów wiejskich w województwie warmińsko-mazurskim wiążą się kolejne, konkretne kroki. Ostatnio przedstawiciele samorządu zdecydowali się na podpisanie umów w ramach konkursów mających wspierać lokalne inicjatywy. Wśród nich znalazły się programy „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla”, „Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego”, „Granty Marszałka dla Kół Gospodyń Wiejskich” oraz działania PROW dotyczące zarządzania zasobami wodnymi.

reklama

Odnowa Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Łączna kwota wsparcia, która zasili wiejskie społeczności, wyniesie 1,3 mln zł. Pieniądze przekazane zostaną z budżetu samorządu województwa i mają być skierowane na szereg różnych projektów.

Pierwszy z konkursów, który realizowany jest od 2006 roku, w bieżącej edycji zapewni wsparcie finansowe dla 16 zadań inwestycyjnych, na co przeznaczono 300 tys. zł. Dzięki tym środkom możliwe będzie zagospodarowanie przestrzeni publicznych, takich jak tereny zielone, parki terapeutyczne czy infrastruktura typu przystanki, czy altany. Konkurs wpisuje się w inicjatywę samorządu wojewódzkiego zwaną „Odnowa Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego”.

reklama

Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego

„Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego” to kolejny program, kierowany do wszystkich sołectw regionu, promujący modernizację terenów wiejskich oraz rozwój demokracji lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego. W samym 2024 roku wpłynęło 50 wniosków o dofinansowanie na sumę przekraczającą 1 mln zł. W rezultacie 39 zadań otrzymało 800 tys. zł dotacji, która umożliwi utworzenie m.in. wiat, altan czy zadaszonych scen.

Granty Marszałka dla Kół Gospodyń Wiejskich

Konkurs „Granty Marszałka dla Kół Gospodyń Wiejskich” to inicjatywa wspierająca modernizację obszarów wiejskich i budowanie społeczności obywatelskich. W ramach tegorocznej edycji konkursu przyznano wsparcie na zakup sprzętu i wyposażenia dla kół gospodyń wiejskich, w tym sprzęt AGD, garnki, namioty, a nawet stroje ludowe. Dzięki temu udało się sfinansować 23 zadania na kwotę 200 tys. zł.

Konkurs PROW

Odrębną kwestią jest problematyka związana ze zmianami klimatu i ekstremalnymi zjawiskami takimi jak susza. W odpowiedzi na to wyzwanie uruchomiono konkurs PROW mający na celu wspieranie inwestycji związanych z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa oraz leśnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi.

reklama

Inicjatywy, które zyskały aprobatę i finansowanie, mają być istotnym wsparciem dla rozwoju wsi warmińsko-mazurskich pod kątem ekologicznym i społeczno-kulturowym. Duża liczba projektów, które mają szansę na realizację, napawa optymizmem i pokazuje, że lokalna społeczność aktywnie dąży do poprawy jakości życia na obszarach wiejskich.

źródło: Urząd Marszałkowski, fot. Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia