Olsztyńskie Planetarium oraz Obserwatorium Astronomiczne w ramach projektu „Śladami Mikołaja Kopernika” przechodzą gruntowną modernizację, która ma zaowocować licznymi nowymi atrakcjami dla odwiedzających. Inwestycja ta obejmuje montaż nowoczesnego sprzętu oraz rozbudowę wystaw.
W Planetarium przy al. Piłsudskiego zainstalowana będzie aparatura projekcyjna, która zastąpi urządzenia służące publiczności od 2012 roku. Nowy sprzęt ma umożliwić „podróże” kosmiczne oraz „lądowania” na różnych ciałach niebieskich.
Magdalena Pilska-Piotrowska, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, podkreśla, że postęp technologiczny w ciągu ostatnich 11 lat był ogromny, a nowe oprogramowanie zapewni pracownikom i gościom niespotykane dotąd możliwości. Zespół Planetarium będzie przeszkolony z najnowszego oprogramowania, które jest znacznie bardziej zaawansowane od poprzedniego.
Oficjalne otwarcie modernizowanych obiektów zaplanowano na 20 grudnia. Podczas inauguracyjnego pokazu zatytułowanego „Pierwsze światło” widzowie będą mieli okazję przekonać się, jakie możliwości daje zainstalowana aparatura. Ostatni pokaz z użyciem starego sprzętu odbył się 30 listopada i nosił tytuł „Ostatni błysk”.
Prace w Obserwatorium mają natomiast potrwać około dwóch tygodni. Obecnie sale wystawowe są odnawiane, malowane oraz przygotowywane pod kątem nowych wystaw.
Z unikatową w skali kraju kolekcją meteorytów Olsztyn stanowi ważne miejsce na mapie miłośników astronomii. Bezprecedensowy wystrój, interaktywne eksponaty oraz multimedialne wystawy mają na celu lepsze zrozumienie zagadnień astronomicznych i fizycznych.
W Obserwatorium na I piętrze powstanie „Doświadczalnia Kopernika”, a na II piętrze „Gabinet Materii Kosmicznej” z odpowiednim oświetleniem i warunkami do prezentacji meteorytów. Z kolei pod kopułą dostępne będą najnowsze zdjęcia Słońca oraz wystawy poświęcone jego aktywności.
Zmodernizowany zostanie również znajdujący się w pobliżu Obserwatorium Ogród Kopernika. Zostanie on wzbogacony o repliki historycznych instrumentów obserwacyjnych używanych przez Mikołaja Kopernika. Wizytówką Ogrodu będzie replika teleskopu powietrznego.
Koszt modernizacji wyniesie ok. 3,7 mln złotych, z czego ok. 2,2 mln złotych pochodzi z dofinansowania unijnego. Efektem inwestycji będzie odnowione i jeszcze bardziej interaktywne miejsce, które za pomocą nowoczesnych technologii przybliży zwiedzającym zagadnienia związane z kosmosem.
Źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn