-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

W Olsztynie powstała nowa chorągiew rycerska. Ich orężem nie jest miecz

OlsztynW Olsztynie powstała nowa chorągiew rycerska. Ich orężem nie jest miecz

Parafia św. Józefa w Olsztynie stała się miejscem świeżo utworzonej chorągwi Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II. Inspiracją dla tej grupy były słowa, które wypowiedział Święty Jan Paweł II w 1997 roku podczas Mszy św. w Kaliszu, mówiąc, że cały świat to „arena bitwy o życie”.

Głęboko rozumiane przez nowych członków Zakonu słowa zapoczątkowały formację współczesnych rycerzy — ludzi z silnymi wartościami, nieugiętych, kierujących się szacunkiem do drugiego człowieka i pokorą w dążeniu do prawdy.

“Świadectwo Życiem”: misja nowych Rycerzy

Bogusław Tomaszewski, jeden z członków nowej chorągwi, podkreśla, że formacja che dawać świadectwo życiem, co oznacza wychodzenie poza obszar prywatnej strefy komfortu. Jak twierdzi, Bóg nie wezwał nas do życia, abyśmy się bali i ukrywali w ostatnich rzędach kościoła. Zostaliśmy powołani do bycia świadkami Jego miłości. Rycerz przyznaje, że istnieje wiele zagrożeń dla wiary i więzi łączących małżonków. Uważa, że mężczyźni zgromadzeni w Zakonie powinni stawić czoła tym wyzwaniom, bronić wartości chrześcijańskich, bronić jedności rodzin i ciągle rozwijać się, dążąc do doskonałości w cnotach Bożych.

Inwestytura

W ceremonii inwestytury, czyli przyjęcia do Zakonu brał udział jego generał, Krzysztof Wąsowski. Jak zaznacza Mariusz Sapiela, inny członek nowej chorągwi, przełożony mocno podkreślał, że przystępujący do formacji mężczyźni są ostatnim pokoleniem, które pamięta św. Jana Pawła II z osobistych doświadczeń. Przy tej okazji podkreślał, jak ważne jest to, aby nie pozwolić na zapomnienie dziedzictwa zostawionego przez św. Jana Pawła II.

Różaniec jako miecz

Jak wspomina Radosław Przystup, dzień przysięgi jest niezwykle znaczący dla każdego rycerza. To moment, w którym klękają przed ołtarzem, unosząc rękę w geście przyrzeczenia wierności Bogu i Ojczyźnie. Po złożeniu przysięgi, każdy z nich otrzymuje symbol swego rycerskiego zobowiązania — nie jest to jednak tradycyjny miecz. W ich rękach znajduje się różaniec, uznawany przez nich za najpotężniejszą broń, jaką może dzierżyć mężczyzna.

źródło: Archidiecezja Warmińska

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

9 KOMENTARZY

9 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Stop klerykalizacji Polski , Stop klerykalizacji P
26 lipca 2023 11:57

O qooooorwa !!!!!! Tym polskim “chłopcom “kompletnie odbija . Zacznijcie sadzić drzewa , dbać o zieleń, zatroszczcie się o polskie kobiety, dzieci torturowane przez klechy, rząd, milicję,wojsko…..
Wstyd mi za was. A nieba nie ma. Piekło sami tworzycie na ziemi.

observer
26 lipca 2023 20:14

Kurła, no nie wierzę… To tak z nudów czy może będzie za to jakaś dotacja?

Polecane