1 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wskutek ostatnich wichur ucierpiało 20 kościołów w regionie

WiadomościWskutek ostatnich wichur ucierpiało 20 kościołów w regionie

Silny wiatr wiejący w ostatnich dniach uszkodził dachy na około 20 kościołach w woj. warmińsko-mazurskim – podała straż pożarna. W większości tych zdarzeń strażacy byli wzywani do zabezpieczenia uszkodzonych i poluzowanych dachówek albo blachy dachowej.

reklama

Wśród budynków, które ucierpiały podczas ostatnich wichur, są kościoły w Słobitach, Mariance i Zielonce Pasłęckiej (powiat braniewski), Świętajnie (powiat olecki), Pieszkowie (powiat bartoszycki), Szczytnie i Wielbarku (powiat szczycieński), Boleszynie (powiat nowomiejski), Lasecznie, Kazanicach i Łęgowie (powiat iławski), Narzymiu i Rybnie (powiat działdowski), Ostródzie i Miłakowie (powiat ostródzki), Wrzesinie i Klebarku Wielkim (powiat olsztyński), Nidzicy i Ełku – przekazał rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej mł. bryg. Rafał Melnyk.

Poinformował również, że w większości tych przypadków strażaków wzywano do uszkodzonych dachów, głównie odpadających lub poluzowanych dachówek i naderwanych fragmentów blachy. Interwencje polegały zwykle na zabezpieczeniu, poprawieniu lub zdemontowaniu uszkodzonych elementów pokryć dachowych.

reklama

Dla zabezpieczania uszkodzonego dachu wieży kościoła ewangelicko-augsburskiego w Szczytnie konieczne było sprowadzenie specjalistycznego, wysokiego podnośnika z Olsztyna i zamknięcie na czas strażackich działań pobliskiej drogi krajowej nr 57. Pochodząca z 1719 r. budowla to najstarszy sakralny zabytek w tym mieście.

Warmińsko-mazurskie. IMGW ostrzega przed marznącymi opadami i gołoledzią w powiatach

„W sobotę zerwało część dachu z południowo-zachodniej części kopuły wieży. Te dachówki zleciały na główny korpus budynku, powodując uszkodzenia. Na szczęście nikomu nic się nie stało” – powiedział proboszcz parafii ks. Adrian Lazar.

reklama

Pastor przyznał, że czeka jeszcze na wycenę szkód przez firmę ubezpieczeniową i kosztorys niezbędnych prac przy remoncie lub wymianie poszycia dachu. Jak mówił, zdążył złożyć wniosek o dotację w ostatnim dniu naboru na renowację zabytków, prowadzonego przez urząd marszałkowski w Olsztynie. Będzie też szukał wsparcia na ten cel w innych instytucjach.

W pochodzącym z końca XIX w. neogotyckim kościele św. Jana Nepomucena w Wielbarku wiatr zerwał fragment blachy z wieżyczki przy wejściu na chór. Strażacy zdemontowali uszkodzony fragment poszycia i zabezpieczyli plandeką.

Warmińsko-mazurskie. Nadchodzi jeszcze większy mróz

Proboszcz tamtejszej parafii rzymskokatolickiej ks. kanonik Stanisław Sito powiedział, że szkody na szczęście nie są duże i uda się je naprawić z ubezpieczenia. Jak zauważył, w ostatnich latach coraz częściej zdarzają się anomalie pogodowe, które powodują choćby drobne uszkodzenia budowli.

„Wystarczy po kilka czy kilkanaście dachówek i w skali roku są to znaczne koszty. Taka już natura bycia proboszczem, że każda wichura przyprawia o stres, bo nie wiadomo, co się może wydarzyć” – stwierdził duchowny.

Rzecznik prasowy Archidiecezji Warmińskiej ks. kan. Marcin Sawicki powiedział, że szkody związane z pogodą są od razu zgłaszane do ubezpieczyciela, a procedura dotycząca napraw odbywa się w parafiach.

„Każdy kościół jest ubezpieczony. Z informacji, jakie posiadamy, nie ma takich kościołów, które wymagałyby zamknięcia na skutek ostatnich zjawisk atmosferycznych” – przekazał rzecznik.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
JP@amen
24 lutego 2022 06:20

Bóg tak chciał, więc ani grosza na remonty tego co zniszczył Bóg

Popularne

Warmińsko-mazurskie. Ostrzeżenie przed silnym mrozem