Kierowca, który uciekł z miejsca wypadku i nie udzielił pomocy poszkodowanemu, odpowie również za śmierć pasażera.
Wypadek pod Grzegrzółkami
28 grudnia 2022 roku po godzinie 22 pod wsią Grzegrzółki w gminie Pasym w powiecie szczycieńskim w województwie warmińsko-mazurskim doszło do wypadku samochodowego. 27-letni mieszkaniec Pasymia podróżował volkswagenem passatem z pasażerem, 33-letnim Piotrem G. W okolicy wsi Grzegrzółki samochód zjechał na pobocze, uderzył w przydrożne drzewo, po czym dachował. Kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia, pozostawiając nieprzytomnego pasażera bez pomocy.
Na miejsce wypadku szybko dotarli strażacy
– Gdy na miejsce dotarły pierwsze jednostki, auto znajdowało się na dachu poza jezdnią. Wewnątrz była jedna osoba nieprzytomna. Ustawienie auta i zgniecenie dachu znacząco utrudniały dostęp do poszkodowanego – powiedział cytowany przez portal tygodnikszczytno.pl kapitan Łukasz Wróblewski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie.
Strażacy musieli użyć sprzętu hydraulicznego, aby wydobyć z wraku poszkodowanego mężczyznę. Ten trafił od razu w ręce lekarzy – z poważnymi urazami, w tym głowy, trafił do szpitala.
W poniedziałek 2 stycznia Piotr G. zmarł.
Kierowca zbiegł z miejsca wypadku
Kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia przed przybyciem policji.
– Z informacji uzyskanej od świadka zdarzenia wynika, że tuż po wypadku przy samochodzie kręciła się jakaś osoba, świadek opisał ją policjantom – poinformowała sierżant Agata Stefaniak ze szczycieńskiej policji.
Funkcjonariusze szybko ustalili personalia kierowcy. Już dwie godziny po wypadku zatrzymali sprawcę – okazał się nim 27-letni mieszkaniec Pasymia.
– Mężczyzna w chwili zatrzymania był trzeźwy. Został zatrzymany w miejscu zamieszkania. Ale gdy policjanci przyjechali po niego, to ukrył się w komórce gospodarczej – powiedział cytowany przez tygodnikszczytno.pl Artur Bekulard z prokuratury w Szczytnie.
Zdradziło go ujadanie psów, które chciały się dostać do komórki.
Sprawca wypadku usłyszy nowe zarzuty
Początkowo śledztwo było prowadzone w kierunku spowodowania wypadku, w wyniku którego pasażer doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu. Taki zarzut usłyszał sprawca. Po śmierci Piotra G. sytuacja się zmieniła.
– Na pierwszym etapie śledztwa mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania wypadku, którego następstwem był ciężki uszczerbek na zdrowiu. Po śmierci poszkodowanego pasażera ten zarzut zostanie zmieniony – poinformował prokurator Artur Bekulard.
Sąd z pewnością powoła biegłych, w tym z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych.
27-latkowi grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
źródło: Tygodnik Szczytno
Obowiązkowe psychotesty i ustawowo uzależnienie rodzaju i terminu prawa jazdy od wyników psychotestów. Dodatkowo testy osobowe w celu określenia rodzaju osobowości – np: Wielka Piątka (ang. Big Five) – pięcioczynnikowy model osobowości (w skrócie PMO) autorstwa Paula Costy i Roberta McCrae’a. Model obejmuje czynniki osobowości: neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność.
Śmieszne? Cóż, w takim razie niech dalej śmierć zbiera żniwo. Żadne kary, przepisy i regulacje do pewnych osób NIE dotrą! Dlatego należy ograniczać poziom swobody inaczej.