fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 2 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Osoby głuche łatwiej zgłoszą zagrożenie

Wiadomości Osoby głuche łatwiej zgłoszą zagrożenie

Wojewoda warmińsko–mazurski podpisał dziś (4.02) porozumienia z kolejnymi stowarzyszeniami osób głuchych. Dotyczą one m.in. możliwości zgłoszeń alarmowych za pomocą wiadomości SMS.

Kolejne placówki, z którymi wojewoda Artur Chojecki zainicjował współpracę, to Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych działające przy Uniwersytecie Warmińsko–Mazurskim oraz Iławskie Stowarzyszenie Niesłyszących „Jeziorak”. Dzięki niemu kolejne osoby głuche z naszego regionu będą mogły korzystać z systemu Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie.

Dzięki specjalnie wykreowanej bramce SMS operatorzy CPR przyjmują zgłoszenia od zarejestrowanych w systemie osób w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia czy mienia. Funkcjonuje także dedykowana osobom głuchym aplikacja na urządzenia mobilne, która za pomocą intuicyjnych obrazów koduje treść zgłoszenia alarmowego i przesyła je do CPR. Aplikacja umożliwia wymianę informacji nawet osobom, które mają problem ze sprawnym pisaniem i czytaniem.

Korzystanie z systemu czy aplikacji to jednak nie wszystko. – Głusi w ramach szkoleń odwiedzają CPR, zapoznają się z funkcjonowaniem dyspozytorni medycznej oraz uczą się udzielania pierwszej pomocy – podkreślają pracownicy olsztyńskiego Urzędu Wojewódzkiego. – CPR oraz przedstawiciele środowisk osób głuchych pracują też nad papierową wersją „komunikatora”, w który wyposażeni zostaną członkowie zespołów ratownictwa medycznego oraz pozostałe służby ratunkowe. Rozwiązanie to ma ułatwić porozumiewanie się z głuchym w miejscu zdarzenia.

Od maja minionego roku, czyli od momentu startu projektu, w bazie CPR zarejestrowanych zostało ok. 300 osób, a ok. 100 korzysta z aplikacji mobilnej.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x