fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 7 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Osoby głuche łatwiej zgłoszą zagrożenie

Wojewoda warmińsko–mazurski podpisał dziś (4.02) porozumienia z kolejnymi stowarzyszeniami osób głuchych. Dotyczą one m.in. możliwości zgłoszeń alarmowych za pomocą wiadomości SMS.

Kolejne placówki, z którymi wojewoda Artur Chojecki zainicjował współpracę, to Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych działające przy Uniwersytecie Warmińsko–Mazurskim oraz Iławskie Stowarzyszenie Niesłyszących „Jeziorak”. Dzięki niemu kolejne osoby głuche z naszego regionu będą mogły korzystać z systemu Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie.

Dzięki specjalnie wykreowanej bramce SMS operatorzy CPR przyjmują zgłoszenia od zarejestrowanych w systemie osób w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia czy mienia. Funkcjonuje także dedykowana osobom głuchym aplikacja na urządzenia mobilne, która za pomocą intuicyjnych obrazów koduje treść zgłoszenia alarmowego i przesyła je do CPR. Aplikacja umożliwia wymianę informacji nawet osobom, które mają problem ze sprawnym pisaniem i czytaniem.

Korzystanie z systemu czy aplikacji to jednak nie wszystko. – Głusi w ramach szkoleń odwiedzają CPR, zapoznają się z funkcjonowaniem dyspozytorni medycznej oraz uczą się udzielania pierwszej pomocy – podkreślają pracownicy olsztyńskiego Urzędu Wojewódzkiego. – CPR oraz przedstawiciele środowisk osób głuchych pracują też nad papierową wersją „komunikatora”, w który wyposażeni zostaną członkowie zespołów ratownictwa medycznego oraz pozostałe służby ratunkowe. Rozwiązanie to ma ułatwić porozumiewanie się z głuchym w miejscu zdarzenia.

Od maja minionego roku, czyli od momentu startu projektu, w bazie CPR zarejestrowanych zostało ok. 300 osób, a ok. 100 korzysta z aplikacji mobilnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...

Już 50 000 Gości Restaurant Week! Festiwal potrwa do 5 lipca

Trwa największy w Polsce festiwal kulinarny Restaurant Week. Tak jak podczas ubiegłorocznej, rekordowej jesiennej edycji, także i teraz Goście nie zawiedli. Zainteresowanie wydarzeniem jest...

Miliardy na wsparcie przedsiębiorców i ochronę miejsc pracy

Już ok. 2,6 miliarda złotych trafiło do przedsiębiorców z województwa warmińsko-mazurskiego w ramach tarcz wspierających przedsiębiorców – antykryzysowej, finansowej i pomocowej. – Sama tarcza...