fbpx
-3 C
Olsztyn
sobota, 2 grudnia, 2023
reklama
reklama

Żołnierze WOT pobierają wymazy na obecność koronawirusa

WiadomościŻołnierze WOT pobierają wymazy na obecność koronawirusa

Wspierający służbę zdrowia w walce z epidemią żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pobierają także wymazy do badań na obecność koronawirusa – poinformował rzecznik Dowództwa WOT płk Marek Pietrzak.

reklama

“Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają personel medyczny i sanitarny w walce z koronawirusem. Kilka dni temu terytorialsi rozpoczęli działania w nowym obszarze – pobierania wymazów” – poinformował Pietrzak.

WOT włączają się w akcję pobierania wymazów na wniosek wojewódzkich lub powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Te działania wpisują się wprowadzoną przez WOT od blisko dwóch tygodni operację “Odporna Wiosna”. Rzecznik podkreślił, że do pobierania wymazów są delegowani żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone specjalistyczne szkolenie, które prowadzi Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej z Modlina.

reklama

“Do tej pory szkolenie to ukończyło blisko 50 żołnierzy z kilku brygad OT. W najbliższym czasie zaplanowane są kolejne kursy, które umożliwią wsparcie służb sanitarnych na terenie całego kraju” – zapowiedział.

“Żołnierze WOT zostali przeszkoleni w zakresie pobierania wymazu z nosogardła i taki materiał pobierają” – powiedziała cytowana przez Dowództwo WOT szer. Aneta Trzcińska z 13. Śląskiej Brygady OT, zarazem pielęgniarka i wykładowczyni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

reklama

Do pobierania wymazów zostały skierowane zespoły transportowe, przewidziane, specjalnie do pobierania materiału klinicznego w kierunku zakażeń wirusowych. Pierwszą brygadą, która rozpoczęła wsparcie służb sanitarnych tymi działaniami, była 4. Warmińsko-Mazurska Brygada OT. Jej żołnierze przeszli szkolenie w olsztyńskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Obecnie brygada posiada trzydzieści dwuosobowych zespołów przydzielonych do poszczególnych powiatów. Każdy z takich zespołów pobiera średnio 20 wymazów dziennie. Działania są prowadzone w systemie stacjonarnym – na terenie placówek medycznych lub doraźnie zorganizowanych miasteczek polowych – albo mobilnie – w miejscu przebywania osób poddanych kwarantannie.

W ostatnią sobotę przed szpitalem w Nowym Mieście Lubawskim żołnierze 4WMBOT, współdziałając ze strażakami, zorganizowali stacjonarny punkt pobierania wymazów. „Wystawienie osobnego namiotu, poza terenem szpitala pozwoliło zminimalizować kontakty między ludźmi, ograniczyć transmisję wirusa, a przede wszystkim odciążyć powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną” – podkreślił płk Pietrzak. W ciągu całego dnia pobrano 69 wymazów. Od początku działań na terenie Warmii i Mazur żołnierze-ochotnicy pobrali niemal 200 wymazów.

“Pobieranie wymazów nie jest skomplikowane, ale liczy się precyzja. Żołnierze pobierają wymazy zachowując środki szczególnej ostrożności. Następnie próbki trafiają do stacji sanitarno-epidemiologicznej, która je bada i przekazuje wynik osobie badanej” – opisała procedurę rzeczniczka prasowa 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT Monika Jabłońska-Buder.

Ze względów bezpieczeństwa żołnierze pobierający wymazy muszą być ubrani w specjalne kombinezony, maseczki, gogle i rękawiczki. Jeśli natomiast osoba wskazana przez powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną jest poddana kwarantannie domowej, żołnierze pobierają wymaz w miejscu jej pobytu. Po pobraniu wymazu odpowiednio zabezpieczona, opisana i oznaczona próbka jest przewożona do laboratorium na testy.

“Aby ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem, do pobierania wymazów delegowani są specjalnie wyselekcjonowani żołnierze. Nie mogą mieć więcej niż 45 lat, muszą być zdrowi, nie mogą chorować na choroby przewlekłe, nie przebywali w ciągu ostatniego miesiąca w krajach o podwyższonym ryzyku zakażenia” – podkreśliła Jabłońska-Buder.

WOT od 6 marca wspierają inne instytucje w walce z pandemią SARS-CoV-2. Pierwszym zadaniem było wsparcie kombatantów Armii Krajowej i organizacji niepodległościowych oraz osób starszych, później żołnierze OT włączyli się w pomoc Straży Granicznej i służbom lotniskowym. Od 18 marca trwa akcja przeciwkryzysowa pod kryptonimem “Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

“Terytorialsi” dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritas, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego. Każdego dnia w te działania zaangażowanych jest blisko 3 tys. żołnierzy WOT. Kolejnych blisko 22 tys. pozostaje w podwyższonej, 12-godzinnej gotowości do działania. WOT opiekują się tysiącem osób starszych i kombatantów; a także 35 rodzinami medyków, za pośrednictwem infolinii obsługiwanej przez wojskowych psychologów do niedzieli pomoc uzyskało 1600 osób.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia