-4 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

Olsztyn wyróżniony przez ambasady w sprawie sytuacji osób LGBT+

WiadomościOlsztyn wyróżniony przez ambasady w sprawie sytuacji osób LGBT+

W ubiegłym tygodniu społeczność osób LGBT+ obchodziła Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii. 17 maja ukazał się coroczny raport stowarzyszenia ILGA-Europe, który mierzy poziom równouprawnienia osób LGBT+ w Europie. Polska drugi rok z rzędu zajęła w nim ostatnie miejsce, Olsztyn jednak otrzymał wyróżnienie.

Wynik Polski to 13% – mówi Magdalena Zuba-Bobrowicz z Olsztyńskiego Marszu Równości. – Oznacza to, że jesteśmy najbardziej homofobicznym i transfobicznym krajem w Europie pod względem obowiązującego prawa. W kodeksie karnym nie ma przestępstw z nienawiści na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, przedstawiciele rządu wciąż publicznie obrażają osoby LGBT+, a samorządy przyjęły bądź wciąż przyjmują uchwały antyLGBT i Samorządowe Karty Praw Rodzin. Po raz kolejny krajem najbardziej sprzyjającym osobom LGBT+ jest katolicka Malta.

17 maja swoje stanowisko w sprawie sytuacji osób LGBT+ w Polsce wyraziło 48 ambasad i przedstawicielstw z siedzibą w Warszawie. W ich imieniu Amba Danii Ole Toft przedstawił list otwarty poparcia.

Chcemy wyrazić nasze poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają społeczność gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) oraz innych mniejszości w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami. […] Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTI, mają prawo w pełni z nich korzystać.

Jednym z miast wyróżnionych przez ambasady i przedstawicielstwa jest Olsztyn, a w jednym z dwóch wideo promujących list pojawiły się przedstawicielki i przedstawiciel naszego lokalnego Olsztyńskiego Marszu Równości.

Również w ubiegłym tygodniu na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie pojawiło się wydarzenie dotyczące społeczności osób LGBT+ w Olsztynie: LGBT+Olsztyn. Rozpocznie się ono 28 maja 2021 r. o godzinie 18:00 w formie online na kanale MOK Olsztyn na YouTube. Udział w nim weźmie między innymi Agata Szerszeniewicz z Olsztyńskiego Marszu Równości, którą poproszona została o wypowiedź:

Olsztyński Marsz Równości został zaproszony przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie do udziału w rozmowie o codziennym życiu osób LGBT+ w Olsztynie – mówi. – Poza moją perspektywą jako lesbijki, będę poruszała również cel i organizację Marszu Równości w Olsztynie i inne działania, które podejmujemy.

Więcej informacji o wydarzeniu organizowanym przez MOK znajduje się tutaj: LGBT+Olsztyn.

W Międzynarodowym Dniu Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii wyrażamy uznanie dla wysiłków społeczności LGBT+ na rzecz różnorodności, równości i integracji. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za udział w naszym wideoklipie i życzymy udanego święta równości!***On the International Day Against Homophobia, Biphobia and Transphobia, we salute the efforts of the LGBTI community to promote diversity, equality, and inclusion. We would like to thank everyone for taking part in our video and wish you a happy celebration of equality!#IDAHOBIT2021 #IDAHOBIT #IDAHOT #IDAHOTB

Posted by Embassy of Denmark in Poland on Monday, May 17, 2021

Źródło: Olsztyński Marsz Równości

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Detroit
26 maja 2021 13:54

Dom kultury i prezydent to całe poparcie dla tego środowiska w Olsztynie. Reszta jest obojętna lub na NIE. Dlaczego nie? A czy ktoś lubi jak mu się wciska na siłę dewiacje i przyozdabia kolorowymi papierkami? Nie łazić z transparentami po ulicy, nie lizać sobie twarzy w miejscach publicznych, a społeczeństwo przymknie na to oko. Hasło normalnych Polaków to : STOP DEMORALIZACJI !!!.

Guakamole
26 maja 2021 11:44

Autentyczny homoseksualizm był jest i będzie… zawierał się w przedziale 0,5 do 1% społeczeństwa. Niestety dziś z powodu horrendalnej propagandy bycie homo staje się swoistą modą, szczególnie wśród młodzieży (owszem, orientacja może być płynna i kreowana przez aktualną modę). Jeszcze kilkanaście lat temu część młodzieży realizowała się poprzez subkultury stojące w opozycji do mainstreamu, dziś już praktycznie nie ma Punków, Skinheadów, Emo, zaś potrzeba zaistnienia oraz przynależności do grup społecznych kwestionujących zastany świat wśród młodzieży nie minęła. Dodajmy do tego politykę proLGBT państw zachodnich, hollywoodzkie, parytetowe produkcje, Didney+, a w szczególności Netflix, na którym w niemal KAŻDYM nowym serialu główne… Czytaj więcej »

Polecane