13 C
Olsztyn
piątek, 24 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Sąd Okręgowy w Olsztynie wstrzymał uchwałę SN o zawieszeniu Juszczyszyna

WiadomościSąd Okręgowy w Olsztynie wstrzymał uchwałę SN o zawieszeniu Juszczyszyna

Sąd Okręgowy w Olsztynie wstrzymał „skuteczność i wykonalność uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego”, która zawieszała Pawła Juszczyszyna w pracy i obniżała mu wynagrodzenie. Postanowienie jest nieprawomocne. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki powiedział , że nie przywróci Juszczyszyna do pracy.

reklama

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski poinformował, że sąd w składzie trzech sędziów wydziału cywilnego Sądu Okręgowego w Olsztynie „udzielił zabezpieczenia roszczenia Pawła Juszczyszyna, tym samym wstrzymując skuteczność i wykonalność uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z dnia z 4 lutego 2020 r.”. Jest to ta uchwała, która zawiesiła Juszczyszyna w obowiązkach sędziego i o 40 proc. obniżyła mu wynagrodzenie.

„Sąd nakazał obowiązanemu (tj. Sądowi Najwyższemu) opatrzenie wskazanej wyżej uchwały, opublikowanej na stronie internetowej Sądu Najwyższego, informacją, że jej skuteczność i wykonalność zostały wstrzymane na czas trwania postępowania o ustalenie, że opisana uchwała nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego, przy czym oznaczenie to powinno zostać umieszczone na pierwszej stronie treści uchwały wskazanej pod sygnaturą II DO 1/20, czarną czcionką, nie mniejszą niż wielkość czcionki, której użyto do zapisania sentencji uchwały” – poinformował rzecznik sądu.

reklama

Prezes SR w Olsztynie Maciej Nawacki w rozmowie powiedział, że w jego ocenie decyzja Sądu Okręgowego w Olsztynie to „bezprawny akt”. „O kwestiach dyscyplinarnych sędziów nie decydują sądy powszechne, ale Izba Dyscyplinarna przy Sądzie Najwyższym. Ja wykonuję decyzję Izby” – powiedział Nawacki.

Sędzia Paweł Juszczyszyn wysłał wnioski w sprawie wstrzymania wykonania uchwały zawieszającej go w pracy do 46 sądów w kraju. Olsztyński sąd jako pierwszy wydał w tej sprawie postanowienie. Jest ono nieprawomocne, ale – jak podkreślił rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie – jest wykonalne.

reklama

W praktyce oznacza to, że sędzia Juszczyszyn winien zacząć pracę w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. „Od dziś decyzja sanepidu zostałem skierowany na kwarantannę. Gdyby nie to, już jutro byłbym w sądzie” – powiedział Paweł Juszczyszyn i dodał, że po 7 dniach wykona test i jeśli będzie negatywny – za tydzień stawi się w sądzie.

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki powiedział , że zna decyzję Sądu Okręgowego w Olsztynie i zaznaczył, że „ona nie dotyczy jego ani personalnie, ani jako Sądu Rejonowego w Olszynie”. „Ta decyzja dotyczy Sądu Najwyższego i to Sąd Najwyższy musi teraz zdecydować, co dalej w tej sytuacji” – powiedział Maciej Nawacki.

Prezes Nawacki powiedział, że w jego postępowaniu nic się nie zmieni. „Ja wykonuję uchwałę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Spotykają mnie z tego powodu szykany, groźby pociągnięcia nawet do odpowiedzialności karnej. Dlatego zapytałem oficjalnie KRS, czy podejmie jakieś działania zmierzające do ochrony mnie” – dodał sędzia Nawacki. Przyznał, że nadal nie zamierza przywrócić Juszczyszyna do pracy.

Sąd Okręgowy w Olsztynie jest drugim sądem, który nakazał przywrócić Juszczyszyna do pracy. Wcześniej zdecydował o tym sąd w Bydgoszczy (w innej sprawie, która dotyczyła tej samej kwestii ).

Maciej Nawacki przyznał, że jest „nieco zdziwiony”, że sąd w Olsztynie orzekał w sprawie olsztyńskiego sędziego. „Olsztyn to małe miasto, znamy się jako środowisko. Jak mi wytoczono proces, to się wszyscy wyłączyli, a w tej sprawie wydali decyzję. Pytam tylko retorycznie, czy ci sędziowie nie brali udziału w wiecach poparcia dla Juszczyszyna?” – powiedział prezes Nawacki.

Z ustaleń wynika, że w składzie, który wydał postanowienie dotyczące wstrzymania wykonania uchwały Izby Dyscyplinarnej, jest trzech doświadczonych i cenionych sędziów – cywilistów, w tym przewodniczący wydziału.

Olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn został prawomocnie zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną SN w lutym ub.r. w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym. Sędzia ten został odsunięty od orzekania w związku z rozpatrywaną przez niego sprawą. Juszczyszyn, rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ala
12 maja 2021 17:59

Cały ten bałagan z Juszczy synem dowodzi, że reforma sądów w Polsce jest konieczna jak najszybciej.

Ffp2
12 maja 2021 12:53

Towarzystwo wzajemnej adoracji popierające się wzajemnie niezawiśle i niezależnie od okoliczności

Popularne
Ogłoszenia