fbpx
32 C
Olsztyn
poniedziałek, 21 czerwca, 2021
reklama

„Ostry dyżur prawniczy” za darmo w biurze poselskim Iwony Arent

reklama
Wyślij przez
0

W środę ruszy piąta edycja „Ostrego dyżuru prawniczego” prawników kancelarii mec. Lecha Obary za darmo w biurze poselskim Iwony Arent. Wspólnie pomogą „frankowiczom”.

W związku z licznymi pytaniami oraz prośbami o pomoc w zakresie rozwiązywania problemów, dotyczących kredytów „frankowych”, odbędzie się kontynuacja „Ostrego dyżuru prawniczego” przy biurze poselskim Poseł Iwony Arent.

Podczas dyżuru prawnicy renomowanej olsztyńskiej Kancelarii Radcy Prawnego Lecha Obary telefonicznie będą odpowiadać na pytania związane z kredytami „frankowymi”.

reklama

Zainteresowane osoby mogą kontaktować się telefonicznie w dniu 12 maja 2021 r. w
godzinach od 12:00-14:00 pod numerem telefonu: 723-300-370.

Poradnictwo w ramach „Ostrego dyżuru prawniczego” jest nieodpłatne. Nieodpłatna jest też analiza umowy kredytowej.

W czwartek 29 kwietnia Trybunał Sprawiedliwości UE odpowiedział na pytania prejudycjalne Sądu Okręgowego w Gdańsku w kwestii spornych kredytów frankowych.

Kluczowe były dwa z nich. Dotyczyły tego, od kiedy liczy się przedawnienie roszczeń banku o zwrot kapitału oraz czy banki mają prawo domagać się zapłaty za korzystanie z kapitału przez bank w ramach kredytu.

Sędziowie z Luksemburga w orzeczeniu C-19/20 stwierdzili, że to sąd krajowy powinien ocenić kwestię utrzymania warunków umowy o kredyt frankowy. Również to sąd krajowy powinien poinformować konsumenta o konsekwencjach, jakie będzie niosło za sobą unieważnienie umowy zawartej z bankiem. Trybunał Sprawiedliwości UE uznał tym samym, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie podlegają przepisom prawa krajowego.

Na to orzeczenie czekali nie tylko „frankowicze” i banki, ale także sądy krajowe. Dnia 11. maja Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie ma podjąć istotną decyzję w sprawie kredytów frankowych. Orzeczenie dotyczyć będzie przede wszystkim m.in. możliwości żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz przedawnienia roszczeń banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu w przypadku unieważnienia umowy.

Istotne były też odpowiedzi na pytania rzecznika finansowego, udzielone w piątek 7 maja przez siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.

SN stwierdził, że frankowicz musi oświadczyć, czy utrzymuje czy nie umowę kredytową z bezprawnymi klauzulami. Jeśli jej nie utrzyma, wtedy następuje definitywna jej nieważność
To ważne dni dla szerokiej rzeszy kredytobiorców – „frankowiczów”, bowiem szacuje się, iż w Polsce udzielono około 700 tys. kredytów frankowych. Swoje zobowiązania wciąż spłaca ponad 400 tys. osób.

Źródło: Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Iwony Arent

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

4 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


4 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze