-3 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Opinia TSUE korzystna dla frankowiczów. Zyskają darmowy kredyt?

Materiał partneraOpinia TSUE korzystna dla frankowiczów. Zyskają darmowy kredyt?

Zgodnie z przypuszczeniami Rzecznik Generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości wydał pozytywną opinię w sprawie frankowiczów. Banki nie mają prawa domagać się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Co to oznacza? 

reklama

Opinia to jeszcze nie wyrok

Ogłoszona kilka dni temu opinia Rzecznika Generalnego TSUE jasno wskazała, po której stronie powinna opowiedzieć się instytucja sądownicza Unii Europejskiej – po stronie konsumentów. Zdaniem Rzecznika, banki nie mają żadnego prawa domagać się od frankowiczów wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

Co więcej, w jego opinii to klienci mogą wnioskować o dodatkową rekompensatę, ale o tym ma już decydować polski sąd. Póki co jest to tylko opinia – wyrok Trybunału w tej sprawie ma zapaść za kilka miesięcy. Można powiedzieć, że takie orzeczenie może otworzyć frankowiczom szansę na darmowy kredyt. Interesuje cię temat kredytów frankowych? Śledź na bieżąco najnowsze wiadomości na frankomat.com.pl. 

reklama

Unieważnienie umowy frankowej 

Unieważnienie umowy to dla frankowicza bez żadnych wątpliwości najlepsze wyjście z sytuacji – jest możliwe wyłącznie na ścieżce sądowej. Taki sądowy wyrok oznacza, że umowa jest traktowana w taki sposób, jakby w ogóle nie została zawarta. 

Możliwość unieważnienia umowy kredytowej jest spowodowane tym, że w takich umowach o kredyt znajdują się klauzule niedozwolone. Mowa o nich w art. 385 kodeksu cywilnego. Unieważnienie to najczęściej zapadający wyrok w sprawach frankowiczów. 

Ile można zyskać na unieważnieniu? Jak to obliczyć? 

Zyskać można sporo – nawet kilkadziesiąt – kilkaset tysięcy złotych. Orientacyjną kwotę korzyści możliwych do uzyskania poprzez pozytywny wyrok sądowy można obliczyć za pomocą kalkulatora kredytu frankowego na frankomat.com.pl. Korzystanie z tego narzędzia jest bardzo proste. Wystarczy podać kilka podstawowych danych, które znajdziesz na umowie z bankiem: 

reklama
  • data zawarcia umowy kredytowej,
  • wysokość zaciągniętego kredytu,
  • liczba rat kredytowych,
  • wysokość marży banku. 

Na podstawie tych danych kalkulator podaje szacunkową kwotę korzyści możliwych do uzyskania na ścieżce sądowej. W razie odfrankowienia kalkulator kredytu frankowego podaje kwotę tzw. nadpłaty kredytu. Przypomnijmy, że odfrankowienie to sytuacja, w której z umowy znikają klauzule uznane za niedozwolone, ale umowa nadal obowiązuje. 

W przypadku unieważnienia kalkulator wskazuje kwotę korzyści, którą frankowicz może uzyskać, jeśli sąd uzna że umowa nie może dłużej obowiązywać i orzeknie o jej nieważności. Warto dodać, że tutaj dochodzi jeszcze kwestia metody rozliczenia. Tutaj są dwie opcje: teoria dwóch kondykcji oraz teoria salda. Dla frankowicza zdecydowanie korzystniejsza jest pierwsza metoda. 

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia