fbpx
7 C
Olsztyn
wtorek, 21 września, 2021
reklama

Tylko kilka osób na proteście w Olsztynie

reklama

„ANI CHWILI CISZY – pogrzeb praw obywatelskich” to protest sygnowany Strajkiem Kobiet, który odbył się w piątek w Olsztynie. Wzięło w nim udział siedem osób.

Protest pod siedzibą olsztyńskiego PiS-u miał charakter solidaryzujący się z Adamem Bodnarem, byłym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Decyzją Trybunału Konstytucyjnego, nie może on dalej pełnić swoich obowiązków z racji na zmianę prawną w kwestii wyboru następcy RPO. Dotychczas były rzecznik mógł dalej pełnić swoją funkcję po zakończeniu kadencji, aż do wyboru nowego RPO. To jednak zmieniło się, wraz z decyzją TK. Nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich został Bartłomiej Wróblewski.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest o tym, czy będziemy mieli prawo do niezależnego Rzecznika Praw Obywatelskich – powiedział w czwartek RPO Adam Bodnar. W jego ocenie cały świat będzie się teraz przyglądał, jak Polska poradzi sobie z tym problemem i wyborem nowego rzecznika

reklama

Przepis, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niezgodny z konstytucją – orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Uznał, że przepis ten ma utracić moc po upływie 3 miesięcy. W tym czasie parlament powinien uchwalić ustawę dot. kadencji RPO – wskazał TK.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Stanisław Piotrowicz podkreślił, że trzymiesięczny okres na utratę mocy przez przepis określony został w trosce o zachowanie ciągłości ochrony praw i wolności obywateli. „Jest to czas dla parlamentu na dostosowanie systemu prawnego do orzeczenia Trybunału. W ciągu trzech najbliższych miesięcy powinna zostać uchwalona ustawa regulująca sytuacje, w których urząd Rzecznika jest nieobsadzony przez jakiś czas po upływie kadencji” – wskazał TK.

„Jeżeli chodzi o moją sytuację, to oznacza to, że przez najbliższe tygodnie, a może nawet trzy miesiące, mam dalej wykonywać zadania rzecznika. Pewnie z pewnymi ograniczeniami, bo z uzasadnienia wynikało, że niektóre z działań mogą być podważane, jeżeli zostało przełamane domniemanie konstytucyjności ustawy. Powinienem to brać pod uwagę w swoich działaniach. Tak naprawdę jednak ten wyrok nie jest o tym, ile ja mam wykonywać te zadania. Jest o tym, czy będziemy mieli prawo do niezależnego Rzecznika Praw Obywatelskich, czy też nie. Czy będziemy mieli praw do składania skargi do rzecznika, który będzie wypełniał reguły konstytucyjne” – mówił w TVN 24 o wyroku TK Adam Bodnar.

Strajk Kobiet nie pozostał bierny tej decyzji i w kraju rozpoczęły się protesty w związku z odwołaniem Bodnara. Także w Olsztynie odbyło się takie zgromadzenie, którego organizatorem był Strajk Kobiet. W proteście pod siedzibą olsztyńskiego PiS-u – przy ul. Dąbrowszczaków – wzięło udział siedem osób. „Ani chwili ciszy – pogrzeb praw obywatelskich” rozpoczął się o godz. 18 i trwał do godz. 22.

TK rozpatrzył sprawę w składzie pięciorga sędziów TK pod przewodnictwem prezes Trybunału Julii Przyłębskiej. Poza przewodniczącą składu oraz sprawozdawcą – sędzią Piotrowiczem – w składzie byli jeszcze sędziowie: Justyn Piskorski, Bartłomiej Sochański i Wojciech Sych. Orzeczenie zapadło jednogłośnie. Wyrok TK jest ostateczny.

„Przyjdź i postaw znicz, jeśli też uważasz, że w urząd J. Przyłębskej postawił kolejny krok do uśmiercenia praw człowieka i obywatela” – czytamy w opisie wydarzenia, które odbyło się w Olsztynie.

Źródło: PAP

reklama
reklama

Polecane

3 KOMENTARZY

3 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama