26 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Nowe dowody osobiste w 2021. Czeka nas wielka zmiana

WiadomościNowe dowody osobiste w 2021. Czeka nas wielka zmiana

Wszyscy, którzy chcą złożyć wniosek o dowód osobisty przez internet, mają jeszcze 111 dni – do 2 sierpnia. Po tym dniu możliwość składania wniosków online zostanie zniesiona. Zostaną wprowadzone nowe dowody z odciskami palców i odręcznym podpisem posiadacza, które będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat.

reklama

Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Na nowym dowodzie pojawią się też kilka innych zmian, np. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Zmiany wynikają z potrzeby dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w dokumentach tożsamości odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Odciski palców i podpis będą pobierane w urzędzie, co oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.

reklama

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane