fbpx
reklama
19 C
Olsztyn
środa, 23 czerwca, 2021
reklama

Wojewoda Warmińsko-Mazurski: Największą barierą w walce z pandemią jest kadra medyczna

reklama
Wyślij przez
0

W sobotę odbyła się konferencja Wojewody Artura Chojeckiego. Dotyczyła funkcjonowania szpitali i oddziałów covidowych w naszym województwie.

Konferencja odbyła się 27 marca 2021 roku o godzinie 16:00 w Urzędzie Wojewódzkim.

Znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji epidemicznej. Jesteśmy w bardzo silnej trzeciej fali koronawirusa – rozpoczął Wojewoda Artur Chojecki. Wspomniał również o obostrzeniach wprowadzonych w naszym województwie kilka tygodni temu, które przyczyniły się do spadku dynamiki zakażeń.

reklama

Podstawowym zagadnieniem poruszonym przez Wojewodę było zapewnienie odpowiedniego leczenia chorych na COVID-19, czyli wystarczającej liczby miejsc oraz respiratorów.

W trakcie drugiej fali epidemii w wielu miejscach naszego województwa przygotowaliśmy sieć tlenową. Dzięki temu w trzeciej fali możemy z tego korzystać. Przygotowaliśmy wtedy również dwa szpitale covidowe – szpital w Szczytnie i szpital w Nidzicy – dodał Artur Chojecki.

Szpitale tymczasowe były początkowo przygotowane dla 120 osób, jednak liczba łóżek w najbliższym czasie się zwiększy. Aktualnie dostępnych jest 160 miejsc, a od 1 kwietnia w Szczytnie pojawi się jeszcze 30 łóżek.

Będziemy mieli łącznie 190 miejsc w szpitalach tymczasowych. Na dzisiaj z tych 160 przygotowanych miejsc, zajętych jest 130 – poinformował Wojewoda.

W naszym województwie znajduje się 31 jednostek szpitali i oddziałów covidowych. 7 z nich działa wyłącznie dla pacjentów z COVID.

Wojewoda powiedział o trzech poziomach leczenia pacjentów – obserwacja pacjentów z podejrzeniem zakażenia, leczenie pacjentów z pozytywnym wynikiem oraz specjalistyczna opieka skierowana do pacjentów z poważnymi schorzeniami i pozytywnym wynikiem na COVID.

Na tych trzech poziomach mamy przygotowanych 1444 miejsca. To jest rekordowa liczba łóżek. Na drugim i trzecim poziomie dostępnych jest 1280 łóżek, z tego na dzisiaj zajętych jest 1001, czyli 79%. Maksymalnie liczba zajętych łóżek sięgała ponad 80%. Dzisiaj mamy lekki oddech – przyznaje Artur Chojecki.

Na przygotowanie tych miejsc od początku pandemii przeznaczono ok. 26 milionów złotych.

Wojewoda przyznaje, że największej bariery w walce z pandemią nie stanowi brak sprzętu czy miejsc, ale braki w kadrze medycznej, dlatego województwo stara się współpracować ze szpitalami.

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze