24 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Wojewoda Warmińsko-Mazurski: Największą barierą w walce z pandemią jest kadra medyczna

WiadomościWojewoda Warmińsko-Mazurski: Największą barierą w walce z pandemią jest kadra medyczna

W sobotę odbyła się konferencja Wojewody Artura Chojeckiego. Dotyczyła funkcjonowania szpitali i oddziałów covidowych w naszym województwie.

reklama

Konferencja odbyła się 27 marca 2021 roku o godzinie 16:00 w Urzędzie Wojewódzkim.

Znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji epidemicznej. Jesteśmy w bardzo silnej trzeciej fali koronawirusa – rozpoczął Wojewoda Artur Chojecki. Wspomniał również o obostrzeniach wprowadzonych w naszym województwie kilka tygodni temu, które przyczyniły się do spadku dynamiki zakażeń.

reklama

Podstawowym zagadnieniem poruszonym przez Wojewodę było zapewnienie odpowiedniego leczenia chorych na COVID-19, czyli wystarczającej liczby miejsc oraz respiratorów.

W trakcie drugiej fali epidemii w wielu miejscach naszego województwa przygotowaliśmy sieć tlenową. Dzięki temu w trzeciej fali możemy z tego korzystać. Przygotowaliśmy wtedy również dwa szpitale covidowe – szpital w Szczytnie i szpital w Nidzicy – dodał Artur Chojecki.

Szpitale tymczasowe były początkowo przygotowane dla 120 osób, jednak liczba łóżek w najbliższym czasie się zwiększy. Aktualnie dostępnych jest 160 miejsc, a od 1 kwietnia w Szczytnie pojawi się jeszcze 30 łóżek.

reklama

Będziemy mieli łącznie 190 miejsc w szpitalach tymczasowych. Na dzisiaj z tych 160 przygotowanych miejsc, zajętych jest 130 – poinformował Wojewoda.

W naszym województwie znajduje się 31 jednostek szpitali i oddziałów covidowych. 7 z nich działa wyłącznie dla pacjentów z COVID.

Wojewoda powiedział o trzech poziomach leczenia pacjentów – obserwacja pacjentów z podejrzeniem zakażenia, leczenie pacjentów z pozytywnym wynikiem oraz specjalistyczna opieka skierowana do pacjentów z poważnymi schorzeniami i pozytywnym wynikiem na COVID.

Na tych trzech poziomach mamy przygotowanych 1444 miejsca. To jest rekordowa liczba łóżek. Na drugim i trzecim poziomie dostępnych jest 1280 łóżek, z tego na dzisiaj zajętych jest 1001, czyli 79%. Maksymalnie liczba zajętych łóżek sięgała ponad 80%. Dzisiaj mamy lekki oddech – przyznaje Artur Chojecki.

Na przygotowanie tych miejsc od początku pandemii przeznaczono ok. 26 milionów złotych.

Wojewoda przyznaje, że największej bariery w walce z pandemią nie stanowi brak sprzętu czy miejsc, ale braki w kadrze medycznej, dlatego województwo stara się współpracować ze szpitalami.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski: Największą barierą w walce z pandemią jest kadra medyczna Wiadomości Wojewoda Warmińsko-Mazurski: Największą barierą w walce z pandemią jest kadra medyczna Wiadomości

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane