17 C
Olsztyn
czwartek, 18 lipca, 2024
reklama

Wyrok 12 lat więzienia za atak butelką na ulicy Olsztyna

WiadomościWyrok 12 lat więzienia za atak butelką na ulicy Olsztyna

Sąd Apelacyjny w Białymstoku prawomocnie skazał w czwartek na 12 lat więzienia mężczyznę, który w Olsztynie zaatakował na ulicy dwie osoby czekające na taksówkę. Jednego z napadniętych uderzył szklaną butelką w głowę; obrażenia zagrażały życiu.

reklama

Sąd odwoławczy utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji, oddalając apelację obrońcy.

Do napaści doszło w czerwcu 2019 roku. Dwaj mężczyźni czekali na taksówkę, gdy podeszło do nich dwóch innych, agresywnie się zachowujących i prowokujących do bójki. Zaatakowali czekających na transport, jednego z nich uderzając z dużą siłą szklaną butelką w głowę; napadnięty zaczął krwawić i stracił przytomność. Drugi mężczyzna także został dotkliwie pobity.

reklama

Do sądu trafił akt oskarżenia wobec jednego ze sprawców, bo drugi okazał się niepoczytalny w chwili popełnienia czynu i sąd umorzył postępowanie, stosując wobec niego środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Drugiego, któremu przypisany został m.in. atak butelką, olsztyński sąd okręgowy skazał na 12 lat więzienia. Ma on też zapłacić odpowiednio 25 tys. zł i 12,6 tys. zł poszkodowanym. Sąd wziął pod uwagę, że oskarżony był nietrzeźwy, działał bez powodu i z zamiarem bezpośrednim, publicznie, ze znaczną brutalnością i agresją, a obrażenia i ich skutki dla zdrowia napadniętych były poważne. Do tego był wcześniej karany za popełnienie poważnych przestępstw z użyciem przemocy.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku wyrok ten utrzymał. W ustnym uzasadnieniu tego orzeczenia sędzia Brandeta Hryniewicka mówiła, że wydane w sprawie opinie biegłych były jednoznaczne co do poczytalności oskarżonego i nie było potrzeby – o co wnioskował obrońca – powoływania kolejnych specjalistów do oceny tego stanu. “Oskarżony był w pełni poczytalny w chwili popełnienia czynu” – zaznaczyła sędzia.

reklama

Sąd odwoławczy ocenił, że kara łączna niewątpliwie jest surowa, ale nie można jej uznać za “rażąco surową”. “W tej sprawie nie ma żadnych okoliczności łagodzących” – mówiła sędzia Hryniewicka. Przypomniała, że skutki pobicia były bardzo poważne, napadnięci długo się leczyli, jeden z nich musiał przejść dwie operacje.

Wyrok 12 lat więzienia za atak butelką na ulicy Olsztyna pobicie Wiadomości, Olsztyn Brutalne pobicie na Zatorzu. Skopany i zaatakowany szklaną butelką ledwo przeżył [FOTO] Brutalne pobicie na Zatorzu. Skopany i zaatakowany szklaną butelką ledwo przeżył [FOTO] Brutalne pobicie na Zatorzu. Skopany i zaatakowany szklaną butelką ledwo przeżył [FOTO]

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
26 lutego 2021 11:46

ADMIN – zrób coś z tymi burdelowymi ogłoszeniami.

6 króli
26 lutego 2021 15:13

Moniko, zamawiam cię. Wpadaj na bzykanko. Jednak ze względu na pandemię, bzykam tylko w maseczce i z dystansem na 2 metry !

Polecane