fbpx
6 C
Olsztyn
piątek, 22 października, 2021
reklama

Chcą psychologa w szkole. Trzy grupy z regionu dołączyły do akcji

reklama

Olsztyński Marsz Równości, Młodzi Razem i Lewica Razem dołączają do zbiórki podpisów, mającej na celu zapewnienie pomocy psychologicznej w każdej szkole.

Ponad połowa uczennic i uczniów nie ma możliwości pójścia do psychologa w szkole, bo go po prostu tam nie ma. Ten problem zauważyła Fundacja na Rzecz Praw Ucznia, która rozpoczęła ogólnopolską zbiórkę podpisów pod Inicjatywą Ustawodawczą, której głównym celem jest wprowadzenie psychologa do każdej szkoły i placówki w Polsce. Zbiórka podpisów trwa do końca marca, a dziś dołączyły do niej trzy grupy z Warmii i Mazur – Młodzi Razem, Lewica Razem i Olsztyński Marsz Równości.

Solidaryzujemy się z uczennicami i uczniami w szkołach, którzy nie mają dostępu do psychologa, bo go tam po prostu nie ma. Dla wielu osób możliwość pójścia do psychologa w szkole jest jedyną możliwością uzyskania pomocy. Jest on tam przede wszystkim bezpłatny, co jest szczególnie ważne i dla młodych osób, które nie pracują i dla osób z mniejszych miejscowości. – mówi Agata Szerszeniewicz, jedna z organizatorek wydarzenia – Młode osoby mają różne problemy. U jednej załamanie psychiczne wywoła kłótnia z kolegą, a u drugiej przemoc, której doświadcza w domu. Są to skrajne sytuacje, ale obie mogą skończyć się np. samobójstwem – dodaje.

reklama

Z własnego doświadczenia wiem, że pomoc psychologiczna w okresie dojrzewania jest niezbędna. Ciężko szczerze rozmawiać z opiekunami lub nauczycielami o naszych problemach, szczególnie jeżeli je lekceważą albo nie wierzą w zaburzenia i choroby psychiczne. – powiedziała Julka Matysiuk, olsztyńska uczennica i współorganizatorka lokalnej zbiórki – Nasze problemy nie są dla nas ”błahe” i często prowadzą do tragedii. Jedni już w młodym wieku popadają w uzależnienia, inni okaleczają się lub mają zaburzenia odżywania. Pandemia też jest dla nas ciężka. Nagłe i długotrwałe przeniesienie całego życia do internetu wcale nie jest dla nas dobre. To trudna sytuacja, w której psychologowie w szkołach są wyjątkowo potrzebni. Im szybciej możemy skorzystać z ich pomocy, tym szybciej może on nas wesprzeć albo skierować na dalsze odpowiednie leczenie, zanim będzie za późno.

Zbiórka podpisów szczegółowo opisana jest w wydarzeniu na Facebooku: Zbiórka podpisów Psycholog w każdej szkole – Zróbmy to razem na Warmii i Mazurach (Olsztyn).

Trwa od 31.01-14.02 w biurze partii Lewica Razem w Olsztynie i w innych miejscowościach, w których wyznaczeni są koordynatorzy.

Więcej informacji znajduje się na stronie projektu.

Chcą psychologa w szkole. Wa

Źródło: Lewica Razem Warmińsko-Mazurskie; Młodzi Razem na Warmii i Mazurach; Olsztyński Marsz Równości

reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze