9 C
Olsztyn
sobota, 28 maja, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Orlen z ogromną inwestycją na Mazurach. Powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy

WiadomościOrlen z ogromną inwestycją na Mazurach. Powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy

Orlen Południe kupił teren po byłej cukrowni w Kętrzynie. To efekt licytacji komorniczej działek należących do spółki Eco-Brasco. Wśród wierzycieli był Aleksander Gudzowaty, jedna kluczowych postaci branży energetycznej w Polsce, a także skarb państwa reprezentowany był przez starostę kętrzyńskiego Michała Kochanowskiego oraz miasto Kętrzyn reprezentowane przez burmistrza Ryszarda Niedziółkę. Do tego kilku mniejszych wierzycieli. Powstać ma tu zakład zatrudniający prawdopodobnie kilkadziesiąt osób, który zajmie się produkcją oleju.

reklama


PKN Orlen stale dąży do rozwoju. Poważnie rozważana jest koncepcja budowy najnowocześniejszej w Polsce tłoczni oleju, która produkowałaby olej na potrzeby Orlen Południe. Obecnie projekt jest w fazie analiz, a jego potencjalna realizacja, umożliwiłaby zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności dostaw oleju rzepakowego i częściowe uniezależnienie się spółki od zagranicznych dostawców tego produktu. Kętrzyn typowany jest na miejsce, w którym miałaby powstać ta inwestycja.

Wojewódzkie obchody Święta Narodowego 3 Maja oraz milczący Marsz Pamięci ku czci ukraińskich dzieci

– Mimo pandemii COVID-19, Grupa Orlen realizuje inwestycje zgodnie z planem. Przykładem jest budowa pierwszej w Polsce i drugiej w Europie instalacji do produkcji zielonego glikolu, którą uruchomimy w przyszłym roku. Zgodnie z nową strategią PKN Orlen, na zrównoważony wzrost planujemy przeznaczyć ponad 30 mld zł, w tym ponad 25 mld zł na inwestycje obniżające emisję dwutlenku węgla – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

reklama

– Mamy konkretny cel i wiemy jak go osiągnąć. Dlatego m.in. zwiększamy moce w biopaliwach i biomateriałach oraz budujemy pozycję na rynku paliw alternatywnych, w tym wodoru. Inwestycje, które realizujemy obecnie na południu Polski, będą kluczowe dla dalszego rozwoju w tych obszarach – dodał Obajtek.

Lokalne władze od wielu miesięcy prowadziły rozmowy z Orlen Południe na temat lokalizacji inwestycji.

Historyczny moment. Rozpoczęła się przebudowa stacji Olsztyn Główny
reklama

– To jest historyczna szansa dla całego regionu. – mówił Michał Kochanowski, starosta kętrzyński. – Cierpliwie poczekajmy, aż zapadną prawomocne decyzje. Jeszcze bardziej niż dotychczas będziemy potrzebowali lokalnego współdziałania, wspierając to przedsięwzięcie – dodał.

– Bardzo się cieszę, że Orlen sfinalizował zakup terenów po byłej cukrowni, to kolejny ważny krok w kierunku gospodarczego rozwoju Kętrzyna i okolic – mówił Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – Budujemy obraz miasta przyjaznego biznesowi i tak chcemy być postrzegani. To wymaga czasu i cierpliwości.

Źródło: Urząd Miasta Kętrzyna

reklama

Popularne artykuły

Imprezy w Olsztynie

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×